روانشناس نوجوان در خصوص مشکلات نوجوانان وچالش های والدینشان در رابطه با این مشکلات به معرفی آن می پردازد که نوجوانان ممکن است با رفتار های پیچیده مانند افسردگی ، اضطراب ، لجاجت ، بد خلقی ، گرایش به مواد مخدر و رفتار های سایکوتیک می باشد . ویلیام گلسر معتقد است که مشکلات روانشناختی و اختلالات روانی و رفتاری نوجوانان به دلیل وجود یک رابطه مشکل دار با والدین یا دیگر افراد مهم زندگیشان یا ترس از دست دادن رابطه با آدم مهم زندگی شان و جدا افتادن از دیگران می باشد .

 

7 رفتار مناسب والدین با نوجوانان چیست ؟

برای این که نوجوانان بتوانند رابطه ای خوب و صمیمی با والدین خود داشته باشند نیازمند این است که پدر و مادر چند اصول اساسی و مهم را همیشه رعایت کنند تا فرزندان حالت موفقیت آمیز و لذت بخشی  در زندگی خود داشته باشند و از بسیاری از اختلالات رفتاری و روانشناختی پیشگیری شود که این 7 رفتار مفید و موثر که والدین همواره باید آن را مراعات کنند عبارت اند از :

·       حمایت

·       تشویق

·       گوش سپردن

·       احترام

·       اعتماد

·       پذیرش

·       مذاکره بر سر تفاوت ها و اختلاف ها

طبق نظر دکتر روانشناس نوجوان مرکز روانشناسی رعایت کردن همه موارد گفته شده ممکن است که دشوار به نظر بیاید ولی تلاش کردن به یادگیری و استفاده بیشتر از رفتار های سازنده سودمند است .

 


 


مهم ترین مشکلات و اختلالات روانی در دوران نوجوانی از دیدگاه متخصص روانشناس نوجوان و مطالعات انجام شده در خصوص روانشناسی و مشاوره نوجوان  چیست ؟

دکتر مشاور نوجوان مرکز مشاوره انتخاب نو به 4 نوع اختلال رایج که نوجوانان را می تواند درگیر کند را معرفی می کند که در ادامه مطلب به توضیح و معرفی مختصر آن ها می پردازیم.

1)     اضطراب در نوجوانی :

طبق نظر روانشناس خوب مرکز مشاوره نوجوان اضطراب یکی از ویژگی های بارز در همه ی افراد است که می تواند در هنگام رو به رو شدن با موقعیت تنش زا خود را نشان دهد اما اگر این اضطراب بی دلیل و شدید باشد موضوعی غیر عادی و بیمار گونه خواهد بود . معمولا نتیجه اضطراب با  بر انگیختگی فیزیولوژیکی مانند تپش قلب ، تعریق ، تنگی نفس و ...  همراه است . در این راستا در مراحلی از رشد به خصوص در نوجوانی این اضطراب را می توان مشاهده کرد و با توجه به شدت ، مدت و چگونگی بروز دادنش در هر نوجوانی متفاوت است .از شایع ترین اختلالات اضطرابی می توان به اضطراب اجتماعی ، اضطراب امتحان و ... اشاره کرد. در نوجوانانی که با اضطراب زیاد همراه هستند می توان رفتار پرخاشگرانه ، غیر منطقی بودن ، ترس و خجالت از تغییرات جسمانی ، مشکل با همسالان و .... را مشاهده کرد . اضطراب در نوجوانان می تواند با کاهش قند خون و مشکلات جسمانی دیگر نیز همراه شود به همین دلیل طبق نظر دکتر مشاور نوجوان درمان اضطراب نوجوانان و روش های مدیریت اضطراب مهم می باشد و همچنین همکاری والدین را می طلبد زیرا که والدین برای این دوره رشد فرزندان خود یعنی نوجوانی نقش بسزایی دارند .

 

2)     افسردگی در نوجوانی :

افسردگی به عنوان  نشانه ای از خلق پایین است و در نوجوانان به صورت گوشه گیری و منزوی بودن  خود را نشان می دهد و نوجوانان پیوسته احساس ناراحتی می کنند و تمرکز پایینی دارند و ممکن است با مشکلات خواب و اشتها نیز رو به رو شوند و نداشتن انگیزه از نشانه های دیگر آن است  به طور کلی در نوجوان افسرده با تغییرات رفتاری و عملکردی رو به رو می شویم در موارد شدید تر افسردگی در نوجوانان  می تواند منجر به افکار خودکشی و حتی خود کشی باشد . اگر که نوجوان درباره ی خودکشی صحبت می کند و یا تهدید می کند و با نا امیدی صحبت می کند به عنوان علائم هشدار دهنده هستند که حتما باید بررسی شوند  و تحت درمان قرار گیرند به همین دلیل درمان افسردگی توسط متخصص روانشناس نوجوان در کلینیک مشاوره  و پیشگیری از شدید تر شدن آن از کار های اساسی است که باید انجام شود .

 

3)     اعتیاد در نوجوانی :

یکی از معضلات جامعه در حال حاضر مواد مخدر است که حتی در سنین پایین نوجوانی می توان آن را دید. از جمله عوامل موثر در گرایش افراد به اعتیاد عوامل خانوادگی و اجتماعی هستند . عوامل خانوادگی می تواند به دلیل مصرف یکی از افراد خانواده ، در گیری بیش از اندازه در خانواده ، گریز از تنش ها و فرار از خانه و همنشینی با هم سن و سالانی که به مواد گرایش دارند ، عدم آزادی بیان و صمیمی نبودن والدین با فرزندان از مواردی هستند که می تواند باعث انتخاب مواد باشد و به همین دلیل است که در ابتدای مطلب ما به 7 نوع از رفتار های مهم سازگاری اشاره کردیم تا از بروز چنین اتفاقاتی پیشگیری شود .

 

4)     بد شکل پنداری در نوجوانی :

طبق نظر مشاور روانشناس نوجوان اختلال بد شکل پنداری یک بیماری روانی جدی می باشد که در آن نوجوان بدون داشتن هیچ نقص ظاهری تصور می کند که قسمت هایی از بدن او بسیار زشت و نامتناسب است و برای مدت طولانی ذهن و فکر فرد را به خود اشغال می کند و باعث اضطراب او می شود و علت آن مانند سایر اختلالات فقط به خاطر یک مورد نیست و می تواند چندین دلیل با آن همراه باشد که شامل استعداد ژنتیکی ، اختلال اضطراب و یا تغییرات دوران بلوغ ، اعتماد به نفس پایین می باشد . با استفاده از درمان شناخت-رفتار درمانی و یا دارو درمانی توسط متخصص روانپزشک کمک گرفته شود.

بهترین روانشناس نوجوان انتخاب نو مشاوره نوجوان و کمک والدین را راهی بسیار مناسب برای حل بسیاری از مشکلات نوجوانان معرفی می کنند زیرا که افراد با این تغییرات آشنا شده و مهارت های لازم برای کنترل و کاهش حالات ناخوشایند نوجوان را یاد می گیرند .