مطالعات روانشناسی کودک نشان می دهد ، نوروفیدبک یکی از جدید ترین روش های درمانی برای بسیاری از اختلالات رایج در کودکان و نوجوانان می باشد. در درمان با نوروفیدبک در کلینیک روانشناسی نوروفیدبک انتخاب نو ، با استفاده از پسخوراند عصبی مبتنی بر امواج مغزی ثبت شده از مغز فرد ، مغز از عملکرد خود آگاهی یافته و عملکرد مغز اصلاح می یابد. در این روش سنسورهایی که الکترود نام دارند بر روی سر بیمار با چسب های مخصوص  قرار داده می شود . این سنسور ها فعالیت الکتریکی مغز فرد را در غالب امواج دلتا که امواج بسیار آهسته هستند وامواج تتا و آلفا که امواج غالب در مغز هستند و امواج بتا ثبت می کنند. سپس پسخوراند عصبی و یا فیدبک به صورت همزمان با ثبت امواج به فرد داده می شود. امواج مغزی ثبت شده در اثر فعالیت نواحی عمقی مغز به وجود آمده و بسته به عملکرد مغز ، افزایش یا کاهش می یابند. به عبارتی زیاد یا کم بودن این امواج می تواند دلیل بر وجود برخی از اختلالات روانشناختی در فرد باشد.این بازخوردها به صورت تصاویر و یک سری صدا ها بوده و به فرد نشان می دهد که چه زمانی مغز عملکرد مطلوب و چه زمانی عملکرد نامطلوب دارد. روانشناس نوروفیدبک کلینیک نوروفیدبک بیان می کند که  بر اساس نظریه شرطی – عاملی عملکرد مغز در طی جلسات نوروفیدبک اصلاح شده و مشکلات ناشی از بد عملکردی مغز رفع می شود. کاربرد نوروفیدبک در مرکز نوروفیدبک تهران توسط متخصص نوروفیدبک برای کودکان و نوجوانان عوارض جانبی کمتری در مقایسه با روش دارو درمانی داشته و در صورت اجرای صحیح ، اثرات طولانی مدتی خواهد داشت.

کاربرد های درمانی نوروفیدبک

روانشناس کودک خوب در کلینیک روانشناسی کودک برای درمان بسیاری از اختلالات کودکان درمان نوروفیدبک را معرفی می کند . بر اساس مطالعات روانشناسی کودکان در مرکز روانشناسی کودک ادغام مشاوره کودک و دوره های نوروفیدبک توسط روانشناس کودک در درمان اختلالات بسیار موثر است.

طبق نظر  بهترین روانشناس کودک مرکز روانشناسی نوروفیدبک برای درمان بسیاری از اختلالات کودکان مانند بیش فعالی / کمبود توجه کودکان ، اضطراب کودکان ، ناتوانی یادگیری کودکان بسیار موثر است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

 

 


بیش فعالی / کمبود توجه :

 بیش فعالی که به اختصار ADHD خوانده می شود نوعی اختلال شایع در کودکان است که حدود 8 تا 10 درصد کودکان را مبتلا می کند این اختلال در پسران بیشتر از دختران است و ویژگی های اولیه بیش فعالی از سال های اولیه رشد یعنی قبل از ورود به مدرسه شروع می شود. طبق نظر  بهترین دکتر روانشناس کودک  در بهترین مرکز روانشناسی تهران در صورت بی توجهی به کودکان بیش فعال و معالجه نشدن آن ها احتمال این که این افراد در آینده به افسردگی مبتلا شوند و یا در نوجوانی رفتار های ضد اجتماعی و بزهکارانه داشته باشند زیاد است. بنابراین به والدین توصیه می شود که به درمان کودک بیش فعال خود اقدام کنند . شیوه ی درمانی نوروفیدبک زیر نظرمشاور کودک خوب و بهترین روانشناس نوروفیدبک  در مرکز نوروفیدبک برای درمان بیش فعالی کودکان بسیار موثر است . اما مشاور روانشناس کودک به این موضوع تاکید می کند که تشخیص بیش فعالی کودکان کار آسانی نیست و هر کودکی را نباید بیش فعال نامید. تشخیص بیش فعالی در کودکان توسط متخصص روانشناس کودک در مرکز روانشناسی کودکان قابل انجام است.

اختلال ناتوانی یادگیری :

اختلال یادگیری در کودکان سنین دبستان شایع است که شامل اختلال در خواندن ، نوشتن ، و محاسبات ریاضی می باشد .افراد مبتلا به اختلال یادگیری در تنظیم اطلاعات ، ادراک دیداری و شنیداری حافظه و توجه نقص دارند . دانش آموزان مبتلا به این ناتوانی ها بسیار کمتر از آنچه سن و سطح هوشی آن ها  انتظار می رود موفق می شوند. نوروفیدبک در درمان این اختلال توانسته است نتایج قابل توجهی به وجود آورد. البته درمان این نوع اختلالات  همراه با سایر شیوه های درمانی و آموزشی مانند  بازی های آموزشی ، روش شناختی و رفتاری و ... موثر خواهد بود.

اضطراب:

 احساس نگرانی شدید و مداوم ، احساس خستگی زیاد ، احساس تنش عضلانی ، تپش قلب ، نفس نفس زدن ، عرق کردن ، مشکل در خواب و غذا خوردن و عصبی و تحریک پذیر بودن می تواند از علائم اضطراب در کودکان باشد . بر اساس ویژگی های شخصیتی و میزان اضطراب در افراد می توان از روش نوروفیدبک و همچنین  دکتر روانشناس کودک در خصوص آموزش مهارت های ارتباطی می تواند در کاهش میزان اضطراب کمک کند.