هر سال به عید که نزدیک می شویم، برای زندگیمان تصمیم هایی می گیریم که در کنار آن ها باید یک سری چیزها را در خودمان نیز تغییردهیم و به درونمان نگاه کنیم نخست باید آن چه را که به آن فکر می کنیم بشناسیم و درباره ارزش و اعتبار آن از خود سوال کنیم. و بعد باید از خودمان بپرسیم که ریشه مشکلاتمان چیست؟ اگر ریشه آن ها در دنیای درون است باید سراغ تفکرات و احساسات درونی خود برویم و اگر منشا خارجی دارند، لازم است راهکارهای عملی مناسب پیدا کنیم . طبق نظر مشاور روانشناس اگر غمگین و افسرده هستیم یا از نداشتن اعتماد به نفس کافی رنج می بریم، خرید کردن دردی را درمان نخواهد کرد شاید موقتا احساس خوبی پیدا کنیم اما صبح روز بعد همه ی آن احساسات بد دوباره به سراغمان خواهد آمد پس لازم است در این سال جدید به دورو برتان نگاه کنید و از خود بپرسید کدام افکار واقعیت کنونی تان را به وجود آورده است و چه فکری کرده اید که زندگی تان در دنیای بیرون به شکل کنونی درآمده است. در ادامه به برخی از موارد اشاره می کنیم که سبب افزایش سلامت روان شما خواهد شد و می تواند راهی برای خانه تکانی روان شما باشد.

افکار مثبت را در ذهن خودتان گسترش دهید.

مرور هر چیز منفی راجع به گذشته، که تغییر ناپذیر است باعث عصبانیت، سردرگمی، شرم، و احساس بیهودگی می شود. پردازش افکار ما چیزی است که باعث داشتن حسی خوب، معمولی یا بد درباره یک اتفاق می شود. اگر بتوانیم افکار خود را مدیریت کنیم، تاثیر مثبت و چشم گیری بر زندگیمان خواهد داشت.احساس مثبت، شما را انعطاف پذیر تر و تغییرات همیشگی را بیش تر می سازد. احساس منفی از قدرت شما در حل مشکلات می کاهد و در وضعیت ذهنی نا مطلوب نمی توانید تصمیم به جا و درستی بگیرید. فکر کردن مثبت و سالم می تواند خلق شما را بهتر کند و بر عزت نفس و خوش حالی کل زندگی شما تاثیر بگذارد و از حالت هایی مثل افسردگی و اضطراب و خشونت بکاهد و درد و دیگر علابم فیزیکی را کاهش دهد و همچنین کارایی سیستم دفاعی بدن را افزایش دهد و به افزایش طول عمر شما کمک کند. ما در ذهنمان به طور دائم در حال گفتگوی درونی هستیم و به وسیله همین گفتگوی درونی است که مسائل زندگی را برای خودمان توضیح می دهیم. و همین تفسیرهای اتفافت بیرونی، احساسات ما را تعیین می کند و باعث تصمیم ها و رفتارهای ما می شود. بعضی از این توضیحات، مثبت و توانمند ساز و برخی باعث خشم، کلافگی، افسردگی و نا امیدی می شوند. 

اولویت قرار دادن خودتان و مراقبت از خودتان:

بر اساس گفته بهترین روانشناس خانواده بیشتر مردم غیر ارادی و ناهشیارانه زندگی می کنند و فقط عده ای کم هستند که متوجه این حقیقت شده اند که خودشان نویسنده و خالق زندگی شان هستند و فقط آن ها می توانند مشخص کنند به کجا می روند و زمانی که متوجه این موضوع شدید سرنوشت خود را در دست بگیرید و با تمام ابزار و وسایلی که دارید شروع به تغییر مسیر خود کنید. کنترل و قدرت بیشتر رنج و درد کمتری را به همراه خواهد داشت. در این زندگی همواره باید خودتان را در تولویت قرار دهید و برای سلامتی خودتان ساعت استراحت، ورزش، تغذیه، ارتباطات و ارام کردن خود برنامه ریزی کنید.

درباره احساسات خودتان صحبت کنید.

مهم ترین نکته برای کنترل احساسات آگاهی از آن هاست. منطقی باشید و قبول کنید منشا احساساتتان خود شما هستید و به دنبال آزار دادن شما نیستند و از خود بپرسید که چرا این حس را دارید و انگیزه احساستان چیست زیرا که هر احساسی علتی دارد و درباره احساسات خودتان صحبت کنید. این جنبه به این نکته اشاره دارد که به عنوان مراقبت از خود، عشق به خود، همدردی را به عنوان ویژگی های اصلی زندگیتان در خود پرورش دهید و برای این که بتوانید یک فرد شاد، سالم و موثر باشید، باید ابتدا از خودتان مراقبت کنید.

نسبت به احساسات بد دیگران، همدلی داشته باشید.

طبق مطالعات روانشناس قبل ازدواج و روانشناسی فردی نگرانی برای دیگران جنبه ای از همدلی است که هم مهم و هم دشوار است. اگر شما بیش از حد نگران هستید تمام زمان و انرژی خود را صرف نیازهای دیگران بکنید و به خودتان توجه نکنید و از طرف دیگر اگر نگرانی کمی داشته باشید و روابط شما ممکن است آسیب ببیند. زیرا دیگران علاقه شما را احساس نمی کنند و فرض می کنند که شما به آن ها اهمیت نمی دهید. شما باید یاد بگیرید که نگرانی تان برای دیگران را با نگرانی درباره سلامتی خودتان نتعادل کنید زیرا که دنیا به افراد همدل نیاز دارد و در عین حال سلامتی و رفاه شما مهم است. خود مراقبتی و نگرانی برای دیگران حتما و باید هم زیستی داشته باشد. 

بر اساس گفته ی مشاوران مرکز روانشناسی خوب نظیر انتخاب نو خودآگاهی و تلاش برای آشنایی با این موضوع و یادگیری مهارت های مربوطه می تواند شرایط بهتری را برای شما در زندگی فراهم کند و افراد توانایی عملکرد بهتر ارتباط اجتماعی، شغلی، تحصیلی و از همه مهم تر داشتن روان شاد و زندگی با کیفیت کمک خواهد کرد پس سعی کنید مواردی که در قسمت بالا مطرح شد را در زندگی خود به عنوان راهکارهای جدید در سال جدید اجرا کنید و اثرات خانه تکانی درونتان با مهارت های اساسی بر زندگی بیرونی تان را ببینید.