سوالی که ذهن بسیاری از والدین را درگیر کرده است ، این است که خود ارضایی در کودکان می تواند وجود داشته باشد یا نه . جواب دادن به این سوال بستگی به این سوال دارد که شما چه درک و برداشتی از خود ارضایی دارید . اگر درک و دانش شما از خود ارضایی محدود به این موضوع است که با آن چه بزرگسالان انجام می دهند در یک جایگاه قرار می گیرد ، باید بدانید که این چنین نیست و خود ارضایی کودکان و بزرگسالان به هیچ وجه یکسان نیست . ولی اگر خود ارضایی کودکان را به این صورت در نظر بگیرید که شامل لمس آلت جنسی ، تحریک آن و ایجاد احساس خوشایند از این کار و ... است ، متوجه خواهید شد که چنین رفتار هایی در کودکان دیده می شود .

طبق نظر مشاوران مراکز فوق تخصصی روانشناسی تحقیقات نشان می دهد که سی تا چهل درصد از کودکان زیر 12 سال ، خود ارضایی را تجربه می کنند . طبق نظر مشاور خانواده بسیاری از والدین خود ارضایی را فقط مخصوص بزرگسالان می دانند ، بنا براین بهتر است که از این واژه زیاد استفاده نکنیم ، زیرا که در کودکان این عمل محدود به لمس کردن آلت جنسی می باشد . خود ارضایی و در بزرگ تر ها به منظور کاهش اضطراب های جنسی ، رفع خستگی ها ، رفع عصبانیت و نگرانی ها ، به خواب رفتن و یا لذت می باشد اما برای کودکان کار جالب و لذت بخشی به نظر می آید ، و گاهی هم ممکن است برای کاهش اضطراب ها و یا به خواب رفتنشان باشد . 

خود ارضایی کودکان :

 همانطور که در بالا گفتیم خود ارضایی کودکان برای کسب لذت انجام می شود ،  خود ارضایی کودکان ممکن است با روی زمین کشیدن خودشان ، مالیدن خودشان به عروسک و یا وسایل باشد . برخی از کودکان ممکن است که چنین کاری را انجام ندهند اما برخی از آن ها ممکن است به میزان زیادی این کار را تکرار کنند . طبق نظر روان درمانگر خود ارضایی کودکان امر طبیعی می باشد و نباید بیش از حد از خود نگرانی نشان دهند اما باید بدانیم که نباید نسبت به آن نیز بی تفاوت و بی خیال باشیم .

چه زمانی خود ارضایی کودکان نرمال نیست ؟

خود ارضایی در کودکان زمانی نگران کننده خواهد بود که کودکان به مقدار فراوان حتی در حین انجام فعالیت های دیگر نظیر بازی کردن ، کارتون نگاه کردن و ... آن را انجام دهند و شما متوجه شوید که اکثر اوقات مشغول چنین فعالیتی می باشد . از سوی دیگر زمانی که چنین کاری را در ملا عام و جلوی دیگران انجام دهد و یا حتی آن را به همسالانش یاد دهد و یا زمانی که بخواهید حواسش را پرت کنید واکنش های تندی نظیر عصبانیت ، پرخاشگری و لجبازی از خود نشان دهد و در حالت کلی به مقدار بسیار زیادی رفتار او را با تغییراتی مواجه کرده باشد  و در واقع مکانیسمی باشد که کودک از پس هیجانات منفی خودش بر آید ، نیازمند بررسی از سوی یک متخصص خواهد شد تا دلایل آن تشخیص و درمان و مهارت های لازم آموزش داده شود که در صورتی که با مشکلات متعدد در فرزندان خود نظیر صحبت کردن در خصوص مسائل جنسی ، خود ارضایی و یا تربیت فرزندان داشتید می توانید از مشاوره تلفنی هوشمند راهنمایی های لازم را از سوی متخصصین در این زمینه دریافت کنید .

چرا کودکان خود ارضایی می کنند ؟

دلای بسیار واضحی را نمی توان برای آن ارائه داد اما برخی از موارد هستند که در ایجاد آن می تواند تاثیر گذار باشد . از این موارد می توان به استرسی که از محیط اطراف کودک در خانواده دریافت می کند اشاره کرد و در واقع کودک از این کار برای رفع احساسات منفی خود و رهایی از استرس انجام می دهد زمانی که کودکان مورد درمان قرار بگیرند یاد خواهند گرفت که چگونه احساسات منفی خود را که به خاطر استرس و اضطراب و تنش و نارحتی ها به وجود آمده است ، غلبه کنند . بر اساس مشاوره قبل طلاق خانواده و ارتباط والدین در تربیت فرزندان اهمیت دارد . هر گونه تعارض ایجاد شده در خانواده و میان والدین ممکن است که تاثیر بسیار فراوانی بر روی کودک داشته باشد . ممکن است که برخی از مشکلات رفتاری و یا اختلال رفتاری در کودکان سبب ایجاد چنین شرایطی شود و در صورتی که این مشکل یا اختلال تشخیص داده شود و درمان مناسب برای آن انجام شود و در نتیجه خود ارضایی کودک نیز کاهش پیدا خواهد کرد . در مواردی مشاهده شده است که چنین واکنشی از روی کنجکاوی کودک بوده و از آن جایی که با واکنش های نا مناسب مادر و پدر خود مواجه شده است نسبت به آن حساس تر شده و تکرار آن را بیشتر کرده است بنابرین نوع برخوردی که والدین باید داشته باشند حائز اهمیت است و زمانی که والدین واکنش ترس و وحشت از خود نشان دهند و کودکان خود را دعوا کنند و یا او را خاطر چنین واکنشی سرزنش کنند ، شرایط بدتری را ایجاد خواهد کرد زیرا تنش و اضطراب کودک بیشتر شده و احساس تنش و سرزنش شدن از سویی دیگر او را ناراحت خواهد کرد و ممکن است کودک به صورت مخفیانه انجام دهد . باید بدانیم که اکثر رفتار ها و مشکلات کودکان منشا خانوادگی دارند و به همین دلیل نباید بی اهمیت شمرد .