مشاوره کودک در مرکز مشاوره کودک به والدین کمک می کند تا از بروز بسیاری از اختلالات روانی در کودکان جلوگیری شود. روانشناس کودکان می تواند با توصیه های مناسب به والدین به آنها کمک کند تا درک بهتری از کودکان داشته باشند و در تربیت بهتر آنها به والدین یاری رسانند. یکی از هدف های موجود در کلینیک روانشناسی کودک انتخاب نو آموزش فرزندپروری مناسب به خانواده ها می باشد. اصول صحیح تربیت فرزند در بهترین مراکز مشاوره نه تنها به وسیله جلسات مشاوره بلکه با برگزاری کارگاه های روانشناسی نیز انجام می گیرد.

اولین مسئله ای که روانشناس کودک در مراکز مشاوره کودک به آن توجه ویژه ای می نمایند روابط موجود در خانواده می باشد . بر طبق نظر روانشناس کودک خوب ، اولین الگو برداری کودکان از والدین خود می باشد والدین هر آنچه را که رفتار می کنند به فرزندان خود می آموزند. روانشناس کودک خوب روابط بین والدین را در انتخاب کودکان در بزرگسالی بسیار مواثر می دانند. معمولا کودکان بر اساس باور هایی که والدین به آنها می آموزند انتخاب می کنند و زندگی خود را می سازند. چنانچه والدین کودک روابط مناسبی با یکدیگر نداشته باشند احتمال بروز رفتار های پرخاشگرانه و پر استرس در کودکان افزایش می یابد.

بهترین مشاور کودک در یک مرکز مشاوره خوب به والدین توصیه می نماید تا زمانی را برای گذراندن وقت با کودکان خود قرار دهند . بر اساس نظر مشاور روانشناس کودک والدین با گذراندن وقت با کودکان خود می توانند به ریشه مشکلات کودکان پی ببرند و چنانچه علائمی از اختلالات روانی کودکان مشاهده نمایند بهترین تصمیم مراجعه به یک مرکز مشاوره می باشد. گاهی والدین تلاش می کنند تا اختلالات کودکان را عادی جلوه دهند و حاضر به پذیرش آن نیستند اما بر اساس عقیده بهترین مشاور کودک چنانچه اختلالات کودکان در زمان مناسب مورد بررسی و درمان قرار گیرد احتمال درمان بیشتری نسبت به بزرگ سالی شامل حال آنها می گردد.


متخصص مشاور کودک معمولا از والدین کودک نیز درخواست می نماید تا والدین کودکی که دچار اختلال روانی می باشد نیز به مرکزمشاوره برای آموزش مراجعه کنند. این والدین با آموزش مناسب می توانند نحوه صحیح برخورد با کودک خود و پذیرش این مشکل را آموزش ببینند و به کودکان خود در جهت رشد و پیشرفت کمک کنند. گاهی کودکانی که از اختلالات روانی حاد رنج می برند نیاز به استفاده از مراکز درمانی خاص و ثبت نام در مدارس خاص که برای درک بهترین این کودکان ایجاد شده دارند . در این مراکز مشاوران کودک به این کودکان کمک می کنند تا راه و روش زندگی را بیاموزند تا بتوانند از مهارت های مناسبی برای زندگی خود بهره مند گردند.

تمامی تلاشی که روانشناسان و مشاوران در مراکز مشاوره و مدارس انجام می دهند وقتی تاثیرات بیشتری دارد که والدین آن را پذیرفته و در طی درمان با روانشناس همکاری نمایند.