با توجه به مطالعات روانشناسی کودکان ،چگونگی رابطه کودک با اعضای خانواده و به خصوص مادر در سال های اول زندگی از اساسی ترین عوامل رشد شخصیت شناخته شده است. بر اساس مشاوره کودک  در زمینه نقش خانواده در تربیت کودکان هرگاه اختلالی در این روابط عاطفی ایجاد شود بالطبع امنیت عاطفی کودک مختل می شود که آثار آن در رفتار کودک منعکس می گردد. عوامل مختلف ممکن است بر میزان احساس امنیت کودک تاثیر گذار باشد . برخوردهای پدر و مادر با کودک ، وضع بهداشتی روانی و جسمانی آنان ، شرایط اقتصادی و اجتماعی خانواده همه اهمیت اساسی دارند.

طبق نظر مشاور کودک مرکز مشاوره کودکان انتخاب نو، نگرش ، اعتقادات و انتظارات والدین نیز در تربیت کودکان تاثیر دارد . مشاور کودکان به این موضوع اشاره می کند که تربیت کودکان کاری بسیار پیچیده برای خانواده است. به عقیده مشاور روانشناس کودکان نگرش و انتظارات خانواده از بچه ها و بزرگ کردن آن ها بر نحوه تربیت فرزندان تاثیر می گذارد . الگوهایی که پدر و مادر والدین هنگام کودکی به آن ها داده اند ، تجربه های شخصی آنان در رابطه با کودکان ، عقاید همسر و رسانه های گروهی ، نظرات والدین را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد. طبق نظر روانشناس کودک بهترین مرکز روانشناسی کودکان بعضی از اعتقادات معمول والدین درباره کودک باعث دشوار شدن امر تربیت و پرورش کودک می شود.

 طبق نظرمتخصص روانشناس کودکان مرکز مشاوره خوب در تهران اعتقاداتی مثل گذرا بودن رفتار و زود از سرش افتادن  که گاهی اوقات والدین رفتار کودکشان به ویژه رفتارهای بد او را زود گذر توجیه می کنند. روانشناس خوب کودکان اشاره می کند که به عنوان نمونه کودک دو ساله ای که رفتار نامناسب نشان می دهد و بدقلقی می کند با عادی شمردن رفتار کودک خود به این دلیل که تمام کودکان چنین رفتاری نشان می دهند ، درواقع خود را تسلی و دلداری می دهند. باید به خاطر داشت که تمام کودکان این رفتار را نشان نمی دهند و همیشه با بزرگ شدن کودک از بین نمی رود. در حالی که تفاوت های فاحشی بین کودکان در سنین مختلف وجود دارد و والدین باید بر حسب سن کودکان از آنان انتظار داشته باشند ، نباید بسیاری از مشکلات رفتاری را جزء جدانشدنی و لازم رشد طبیعی بدانیم.

بهترین روانشناس کودکان در کلینیک روانشناسی کودکان معمولا از خود والدین برای شناختدلایل بروز مشکل رفتاری در کودکان کمک می گیرند و از آن ها می خواهد نظر خود را مطرح کنند .

 

 

 طبق نظر دکتر روانشناس خوب کودکان بعضی از والدین خود را مقصر می دانند و بعضی دیگر معتقدند که کودکانشان عمدا می خواهند پدر و مادر خود را اذیت ، ناراحت و عصبانی کنند. گاهی اوقات پدر و مادر احساس می کنند فرزندانشان یک ضعف شخصیتی ذاتی یا یک خصلت پست دارد. تعداد بسیار کمی از کودکان که دارای مشکلات رفتاری هستند قادرند دلایل کارهای خود را توضیح دهند. بیشتر آن ها اصلا خبر ندارند و بی تردید بیان کردن علت کارهایشان برای آنان دشوار است . بهترین دکتر روانشناس کودک در تهران در مرکز مشاوره روانشناسی کودکان والدینی که اطمینان دارند مشکل کودکشان برخاسته از ضعف شخصیتی آن هاست ، نسبت به رفتار های خود که بی ارتباط با آن مشکل نیست ، بیتوجهند.

بعضی دیگر از والدین خود را تقریبا در همه کارهای کودک مقصر می دانند . بر اساس نتایج مطالعات مشاور کودک خوب یادآوری این مسئله بسیار اهمیت دارد که بزرگ کردن بعضی از بچه ها در مقایسه با سایرین بسیار دشوارتر است. تقریبا برای همه ی والدین رسیدگی به کودکانی که مشکل تغذیه و اختلال خواب دارند و نوزادانی که بیش از اندازه گریه می کنند ، خیلی سخت است. به عبارتی دیگر ویژگی های کودک ، همسالان او سلامتی و میزان حمایت والدین از یکدیگر ممکن است بر نحوه رشد کودک تاثیر گذارد. والدین صرفا با سرزنش کردن خود به خاطر هر اتفاقی که برای کودکانشان می افتد نمی توانند دردی را دوا کنند. طبق نظر روانشناس خوب کودک  بعضی از مسائلی که برای فرزندان پیش می آید از دست ما خارج است خانواده ها برای اتفقاتی که در مدرسه یا بازی برای کودکان می افتد نمیتوان تسلطی داشت دائما خود را سرزنش کردن مضر است و مشکلی را حل نمی کند.

رفتارهایی که والدین تشویق می کنند ، پاداش می دهند یا تنبیه می کنند بستگی زیاد به این معنی دارد که آنان برای کودک در هر سنی چه چیزهایی را طبیعی می دانند. بعضی از مشکلات رفتاری هنگامی پدیدار می شود که پدر و مادر بیش از سن کودک از او توقع داشته باشند. برای مثال والدینی که سعی دارند به نوزاد 6 تا 8 ماهه توالت رفتن را یاد بدهند اغلب با مشکل بیشتری مواجه می شوند تا والدینی که صبر می کنند کودکشان به 2 سالگی برسد. زیرا که کودک در 2 سالگی به رشد جسمانی و درک کافی از زبان رسیده است .

دکتر روانشناس کودکان بیان می کند که والدینی که انتظار دارند کودکانشان کامل و بی عیب و نقص باشد ، زندگی پر از ناامیدی و جنگ و جدال مداوم برای خود درست می کنند این از مشکلات خانواده های وسواسی است و این را در نظر باید داشت که بعضی از مشکلات رفتاری کودکان نتیجه مستقیم رفتار والدین در خانواده است. کمک گرفتن از مشاور کودکان در یک مرکز مشاوره خوب در تهران و آگاه شدن از مراحل رشدی کودک و یاد گرفتن تربیت صحیح کودکان بسیار سودمند خواهد بود.