مشاوره کودک ، اختلال یادگیری را بر اساس میزان هوش و آموزش پذیری کودکان درباره خواندن و نوشتن در مراکز مشاوره بررسی می نماید. روانشناس کودک این کودکان را نمی تواند جزء معلولین یا کودکانی که باید تحت آموزشهای خاص باشند قرار دهد زیرا این کودکان در محیط خانه و مدرسه به صورت طبیعی فعالیت می کنند و هیچ تفاوتی از نظر رفتاری با کودکان دیگر ندارند.

نشانه های وجود اختلال یادگیری

از نظر دکتر روانشناس کودک ، کودکانی که در به یاد آوردن موضوعاتی که به آنها گفته شده ، هجی کردن کلمات ، رو خوانی ، دیکته و استدلالات ریاضی ضعیف هستند احتمال وجود اختلالات یادگیری در آنها بسیار بالا می باشد و باید هر چه زودتر پیش از آن که مشکلاتی جدی ایجاد نماید به یک مشاور خوب کودک در یک مرکز مشاوره کودک انتخاب نو  مراجعه نمایند و با پی گیری مناسب در صدد حل آن بر آیند. برای وجود اختلال یادگیری نیازی نیست تمامی مواردی که گفته شد را فرد داشته باشد، وجود چند ویژگی مهم برای احتمال وجود چنین اختلالی کافیست.


دلایل بروز اختلال یادگیری بسیار متفاوت است ، گاهی این اختلالات در اثر مشکلات ژنتیکی ایجاد می شود و گاهی به خاطر عدم توجه مناسب و برنامه ریزی خوب مشاور تحصیلی و مدرسه کودک دچار آن می شود. توقعات زیاد والدین و آموزگاران و برنامه تحصیلی سنگین از نظر مشاور روانشناس کودک از دیگر عواملی می باشد که باعث بروز این اختلال می گردد.

درمان اختلالات یادگیری

دکتر مشاور کودک در اولین مرحله به مسائل جسمی کودک توجه می کند. تغذیه مناسب ، بهداشت فردی و فعالیت های جسمانی خوب همگی از عوامل بسیار مواثر در بهبود روانی کودک برای اختلال یادگیری می باشد. پی از آن که یک روانشناس کودک خوب عوامل محیطی کودک را مورد برسی قرار داد با شیوه های مناسب و برنامه ریزی بر اساس توان کودک به مرور زمان میزان یادگیری در کودکان را افزایش می دهند.

بازی درمانی و استفاده از کارت های آموزشی امروزه در بسیاری از کلینیک های روانشناس کودک خوب برای کودکانی که دچار اختلالات یادگیری هستند استفاده می شود مشاور خوب کودک در طی درمان روانشناسی در جلسات مشاوره به افزایش مرحله به مرحله یادگیری در کودکان می پردازد.

بهترین کلینیک های روانشناسی کودک برای حل مشکلات یادگیری در کودکان نوروفیدبک را نیز پیشنهاد می دهند . تجربه نشان داده تمرینات نوروفیدبکدر رابطه با حافظه بسیار تاثیر گذار بوده و کسانی که دوره های نوروفیدبک را به اتمام رسانده اند توانسته اند بر این مشکل خود فائق آیند. بهترین مراکز مشاوره تهران استفاده همزمان مشاوره و نوروفیدبک را در حل مشکلات یادگیری بسیار مفید می دانند.