مشاوره کودک عملکرد موفق کودکان را یکی از نشانه های سلامت روانی کودک می داند، بسیاری از کودکانی که همراه والدین خود به مرکز مشاوره کودک مراجعه می کنند از مشکلاتی که باعث عدم موفقیت در زندگیشان می باشد، رنج می برند.
روانشناس کودک تنها این که کودک زیاد درس بخواند یا وقت در مدرسه و کلاسهای آموزشی بگذراند را از نشانه های موفقیت در کودکان نمی دانند. بهداشت روانی کودکان از نظر یک مشاور کودک بسیار مهم است، معمولا مشکلات روانی بسیاری در بین کودکان وجود دارد که در زمان مناسب تشخیص داده نمی شود، اختلالاتی همچون:
- بیش فعالی در کودکان
- افسردگی
- استرس و اظطراب
- وسواس
- عدم اعتماد به نفس
- مشکل تمرکز
اختلالات روحی و روانی بر عملکرد کودکان در زندگی بسیار تاثیر گذار است و همچنین کودکان از نظر جسمی توانایی افراد بزرگسال را ندارند و این اختلالات گاهی منجر به بیماری های جسمی نیز می شود، مراجعه به یک دکتر مشاور کودک می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود عملکرد کودکان در زندگی داشته باشد. مشاوره کودک با برسی نحوه زندگی کودک و نشانه های اختلالات روانی در قسمت های مختلف همچون ، خواندن و نوشتن کودک، زمان خواب ، بررسی تمرکز ذهنی کودک ، رابطه کودک با همسالان و خانواده ، به درمان تخصصی کودکان بپردازد.


درماندگی والدین در حل مشکلات کودکان امروزه با افزایش و پیچیدگی های که دنیای نوین ایجاد نموده است ، بسیار زیاد است ، بسیاری از والدینی که به یک مرکز مشاوره کودک مراجعه می کنند از مشکل عدم درک کودکان رنج می برند، مشاور کودک خوببا در نظر گرفتن نحوه عملکرد والدین نسبت به فرزندان می تواند به حل این مشکل و دادن آموزشهای کاربردی به والدین کمک کند، ادامه دادن به جلسات مشاوره در مشاوره کودک بسیار با اهمیت است زیرا کودکان دائما در حال کشفیات جدید در محیط زندگی خود می باشند و نصفه و نیمه رها کردن جلسه مشاوره باعث عدم حل مشکلات کودک و بازگشت به شرایط اولیه می شود.در بهترین کلینیک های روانشناسی یکروانشناس خوب کودک از بازی درمانی ، نقاشی ، مصاحبه و حتی گاهی در مواردی با ارجاع به روانپزشک کودک از دارو درمانی نیز استفاده می کنند. روانشناس متخصص کودک با دادن آگاهی نسبت به روند درمان می تواند به والدین برای کاهش نگرانی آنها کمک کند، همچنین مشاورخوب کودک از والدین در همراهی برای درمان کودکان در منزل یاری می گیرد.

توجه به این نکته بسیار مهم می باشد که تنها مراجعه به روانشناس کودک و روانکاو در کلینیک تخصصی کودک به تنهایی نمی تواند راهگشا در بهبود عملکرد کودکان باشد و حتی گاهی بعد از همراهی والدین مشاور روانشناس کودک نیاز به همراهی مدرسه نیز دارد.