مرکز مشاوره  توجه ویژه ای به بخش روانشناسی کودک خود دارند. مشکلات کودکان موضوعات بسیار مهمی در روانشناسی می باشد زیرا بسیاری از مشکلاتی که افراد در بزرگسالی دچار آن می شوند ریشه در عدم درمان در کودکی می باشد.
از نظر روانشناسان کودک با وجود آن که کودکان از نظر ما کمترین میزان مشغله و فکر را دارند، با این وجود گاهی میزان استرس و اضطراب کودکان بسیار بالا می باشد.
چند نمونه از دلایل استرس کودکان از نظر مشاور کودک می تواند:
- ترس از تاریکی
- دعوای و درگیری بین والدین
- جدایی از والدین
- اذیت شدن کودک توسط نزدیکان
کودکان روان بسیار حساس و ظریفی دارند و میزان نگرانی ها و استرس های کودکان با توجه به این ظرافت ذهنی بسیار سخت است.
مشاوران کودک علائمی چون، شب ادراری، خشونت، جویدن ناخن، فریاد زدن و.... را نشانه های از وجود استرس در کودکان می دانند. برای درمان استرس کودکان باید حتما از روانشناس متخصص کودک یاری گرفت، ماندگاری استرس در کودکان بسیار اسیب زا می باشد و ممکن از به دیگر بخش های وجودی کودک نیز آسیب برساند.
والدین همواره باید با توجه و پی گیری به حالتهای کودک به آنها برای رفع مسائل آنها کمک کنند.

کودکان موجوداتی بسیار آسیب پذیر می باشند و با وجود این که اکثر نیاز های کودکان توسط والدین برطرف می شود ولی ذهن کودکان خلاق در ایجاد تخیلاتی می باشد که میزان استرس را در آنها بالا می برد.در کلینیک روانشناسی کودک ، محیط کودکان معمولا محیطی آرام و شاد می باشد ، روانشناسی مشاور کودک با ایجاد احساس امنیت سعی در دریافت نیاز کودکان و عوامل ایجاد کننده استرس و اضطراب در کودکان می باشند.
همراهی والدین در درمان استرس کودکان بسیار با اهمیت است، والدین بی توجه به حالتهای روانی کودک ، فرزندانی با ذهن اشفته و بیمار به جامعه ارائه می دهند. یک دکتر روانشناس کودک با تحلیل رفتار کودک، انجام انواع بازی ها و تست های روانشناسی کودک به ناخودآگاه کودک دست یافته و می تواند دلایل بروز استرس در کودکان را دریابد.
یک روانشناس کودک خوب با آموزش والدین در شیوه های کاهش استرس امکان فراوانی به کودکان می کند.
از نظر روانشناسان کودک ، صحبت کردن با کودکان و گوش دادن صحبت های کودک و همچنین اموزشه بیان احساسات به کودکان می توانند به رفع استرس در کودکان کمک کنند.
استفاده از مشاور کودکان متخصص می تواند ما را در یادگیری صحیح این تکنیک های روانشناسی یاری کند، تا کودکان ما آینده بهتری در پیش داشته باشند.