در کنار انتخاب هوشمندانه ی دکتر روانشناس متخصص بی شک مبالغ جلسات مشاوره را در نظر می گیریم.مبلغ یک جلسه مشاوره یا مبلغ ویزیت روانشناس به مسائل مختلفی بستگی دارد که از سمت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود. اما بی شک مبالغ جلسات مشاوره خانواده و ازدواج به دلیل آنکه به صورت پکیج و مجموعه ای از روش ها است ممکن است کمی بالاتر باشد . اما توجه داشته باشید ازدواج از مسائل بسیار مهمی است که باید توسط فردی متخصص و قابل اعتماد مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا برای جلوگیری از بسیاری از آسیب های مخرب بعد از ازدواج مثل طلاق، طلاق عاطفی ، خیانت و... نیاز است به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرید .

 

در مقاله ی قبلی در مورد کمترین مبلغ دکتر روانشناس و بیشترین مبلغ ویزیت مشاوران صحبت کردیم و علت آن را مورد ارزیابی قرار دادیم.

حال به ادامه ی ملاک هایی که در جلسات مشاوره ی ازدواج مورد ارزیابی قرار می گیرند می پردازیم:

حسن خلق یا همان خوش اخلاقی : حسن خلق سه بعد دارد ؛1)خوش رویی است که در شرایط مختلف فرد چقدر می تواند بر رفتار ، احساس و خلق و خوی خود کنترل داشته باشد.

2)کلام سالم و به دور از تحقیر و تمسخر

3)رفتار های سالم مثل جایگزین کردن رفتارهای مناسب به جای قهر و لجبازی .

موضوع قابل ذکر بعدی تعهد و پایبند بودن است : یعنی دوری از روابط نامشروع جنسی و دیدگاه و تعریف درست از روابط اطرافش.

گاهی افراد برای تمام رفتارهای خارج از چهارچوبشان توجیح هایی را بیان می کنند که اشتباه است و باید قبل از ازدواج هیچ نقطه ی مبهمی بین افراد وجود نداشته باشد و با صداقت وارد رابطه شوید.

 

سنجش درون گرایی و برون گرایی افراد: هم برون گرایی و هم درو گرایی دو صفت مثبت و نسبتا ثابت شخصیتی هستند اما با تفاوت هایی مثل افراد برون گرا : خون گرم، اجتماعی ، آغازگر دوستی و گفت و گو و اهل مسافرت و تفریح هستند و اهل تنوع و پرتحرک هستند و افراد هیجان طلبی محسوب می شوند. اما درونگرا ها : افرادی هستند که محیط های آرام را ترجیح می دهند و با ثبات بودن برنامه ها و یکنواخت بودن را بر تنوع ترجیح می دهند.

روانشناسان و متخصصان معتقد هستند که می توان انسان ها را در سه گروه قرار داد. سه گرون برون گرا ، میان گرا و درون گرا

بهتراست مرد برون گراتر از زن باشد و اگر برعکس است و زن درون گرا است فاصله زیاد نباشد زیرا زن بسیار برون گرا از همنشینی با مردی که درون گرا است خسته شده و احساس نارضایتی می کند . شما می توانید از طریق تست EPQ وNEO به میزان درون گرا و برون گرا بودن پی ببرید.

 

نکته ی قابل ذکر : توجه داشته باشید مراحل مشاوره ی قبل از ازدواج باید به دقت انجام گیرد پس در مواردی مثل مشاوره ی ازدواج مبلغ ویزیت مشاوره آخرین موضوعی است که باید به آن فکر کنید زیرا بسیار مسئله ی مهمی محسوب می شود. بی شک پیشگیری از درمان بسیار ارزان تر و راحت تر است.

مورد بعدی که باید به صورت دقیق ارزیابی شود سلامت روان است یعنی فرد دارای روان رنجوری های حاد و ناتوان ساز نباشد که فقط از طریق تست و متخصص روانشناسمی توان آن ها را ارزیابی کرد .

در ادامه ی مقالات همراه شما عزیزان خواهیم بود.