مراکز مشاوره و کلینیک روانشناسی امروزه یکی از خدمات مهمی که انجام می دهند گرفتن انواع تست های روانشناسی می باشد. افراد علاقه مند به خودشناسی برای رسیدن به خواسته خود معمولا دائما در حال پی گیری جدیدترین تست روانشناسی می باشند.

بسیاری از افراد درباره انواع تست ها کارایی آنها سوالات بسیاری از دکتر روانشناس دارند که در این جا توضیحاتی درباره بعضی از مهمترین تست های روانشناسی ارائه می دهیم:

- تست های پیش از ازدواج: معمولا برای دریافت شخصیت افراد و تشابهات و تفاوت های آنها توسط مشاور ازدواج گرفته می شود.

- تست MCMI: یکی از پر کاربرد تمرین تست های موجود در کلینیک های روانشناسی می باشد که در آن ویژگی های بالینی افراد مورد برسی قرار می گیرد.

- تست نئو: این تست بنا بر تشخیص روانشناس متخصص برای شخصیت شناسی و دریافت طرحواره های افراد در نوع ٢٠ سوال و ۶٠ سوال گرفته می شود.

- تست کتل: مشاور روانشناس معمولا برای کمک به افرادی که نیاز به مشاور شغلی و یا مشاور تحصیلیدارند از این تست استفاده می کنند.

- تست وکسلر: این ست معمولا توسط روانشناس کودکان برای ارزیابی هوش و سازگاری با محیط از کودکان استفاده می شود.

- تستMMPI : یکی از معروف ترین تست های شخصیت از نظر یک روانشناس خوب می باشد.

- تست طرحواره یانگ: یکی از مهمترین تست های پیش از ازدواج می باشد که به دکتر روانشناس کمک می کند تا به باورهای عمیق و قدیمی افراد دست پیدا کنند.


تست هایی که نام بردیم از نمونه تست های روانشناسی می باشند که در بسیاری از مراکز روانشناسی حرفه ای برای روانشناسان و مشاوران کارایی دارد.
باید به به مسئله توجه داشته باشیم انجام هر کدام از تست های روانشناسی شیوه و شرایط خاصی دارد که باید برای انجام تست به آن توجه شود. انجام تست توسط افراد غیر متخصص باعث گرفتن جوابهای غیر حرفه ای می شود.
مشاور روانشناس و روانکاوان با انجام صحیح تست های روانشناسی، رعایت نکات مهم و تفسیر صحیح توسط روانشناسان روانسنج می توانند نکات بسیار مهم و کارآمدی را استخراج نمایند که به حل بسیاری از مشکلات مراجعین کمک می کنند.
بسیاری از این تست ها دسترسی به لایه های ناخودآگاه و پنهان افراد را برای دکتر مشاور فراهم می آورد که افراد ممکن است حتی از حضور آنها نیز اطلاعی نداشته باشند.
و دستیابی به این اطلاعات و برسی آنها حتما باید توسط افراد متخصص انجام گیرد و برای افراد به صورت صحیح توضیح داده شود ، زیرا در غیر این صورت ممکن است باعث بروز مشکلاتی جبران ناپذیر در افراد شود.