در بسیاری از مواردی که افراد برای زوج درمانی به مرکز روانشناسی خوب مراجعه می کنند از علائمی در همسر خود یاد می کنند که بهترین روانشناس ازدواج آنها را مستعد اختلالات شخصیتی می داند. شناخت و درمان اختلالات شخصیت زوجین امری بسیار با اهمیت می باشد زیرا که از اختلالات در طی زمان باعث بهم ریختگی ذهنی و فکری در افراد گشته و زندگی مشترک را دچار آسیب های جدی می نماید که نیاز به مراجعه نزد یک مشاور زوج درمانی ضروری است.

ساختن زندگی مشترک و حفظ آن امری ساده نمی باشد. مشکلات و بحران هایی که در زندگی ایجاد می گردد اجتناب نا پذیر است و زن و مردی که در محیط های مختلف مشغول به فعالیت هستند و در معرض انواع مسائل قرار دارند باید خود را نسبت به امن نمودن روان خود ایمن کنند . پیش گیری و آموزش مقابله با مشکلات و بحران ها مشخصا از نظر روانشناس زوج درمانی امری عاقلانه تر می باشد تا آن که افراد صبر نمایند تا مشکلات به درجه حاد آن رسیده و سپس برای درمان اقدام نمایند.

در جلسه مشاوره زوج درمانی ، بسیاری از افراد متوجه نیستند که تاثیرات اختلالات شخصیتی طرف مقابل به آنها نیز انتقال یافته و این مسئله باعث بروز و شدت یافتن نارضایتی و نا کامی در زندگی مشترک شده است . وقتی فردی به روانشناس زوج درمانی در مرکز مشاوره انتخاب نو مراجعه می کند و درباره مشکلات خود صحبت می نماید ، متخصص زوج درمانی تلاش می کند تا با دریافت اطلاعات از شرایط فرد و همسرش به نوع اختلالی که فرد به آن مبتلا می باشد دست یابد . در این راستا تست های روانشناسی انتخاب نو مشاور زوج درمانی را بسیار یاری می نماید زیرا این تست ها با مفاهیم خاصی به ناخودآگاه افراد نفوذ کرده و اختلال فرد را مشخص می گرداند.

شایع ترین اختلالات روانی از نظر دکتر زوج درمانی چیست ؟

-        شخصیت شکاک و بدگمان : اختلال پارانوئید یکی از مشکل زا ترین اختلالات در بین زوجین از نظر بهترین مشاور زوج درمانی در کلینیک روانشناسی انتخاب نو  می باشد فردی که دچار شخصیت پارانوئید می باشد دائما در حالت شک و سوءظن به سر می برند . این افراد نسبت به وفاداری همسر خود اطمینانی ندارند ، احساس می کنند دیگران قصد فریب و سوءاستفاده از آنها را دارند . حتی در روابط خود بیان صمیمانه همسر خود را به دید تحقیر و تهدید می نگرند. مشاور زوج درمانی خوب از افرادی که در کنار فرد پارانوئید زندگی می کنند می خواهد برای ایجاد حس اعتماد آنها تلاش کرده و اجازه دهند با صبر و شکیبایی این احساس کم کم در فرد ایجاد شود. جدل کردن با این افراد معمولا فایده ای نداشته و تنها بر میزان فشار مشکلات می افزاید بنا بر این بهترین متخصص زوج درمانی به همسران این افراد پیشنهاد می کند تا در مقابل رفتار خشونت بار آنها شیوه جدیدی که کناره گیری می باشد را جایگزین نمایند.

-        شخصیت منزوی :اختلال اسکیزوئید به در افراد انزوا طلب دیده می شود یکی دیگر اختلالات شخصیتی در بین زوجین است . کسانی که با مشکل انزوا طلبی برای زوج درمانی به کلینیک مشاوره مراجعه می کنند در رابطه با همسر خود نیز دچار سردی و بی علاقگی هستند . دکتر مشاور زوج درمانی بی تفاوتی ، عدم تمایل به روابط جنسی ، تمایل به فعالیت های انفرادی و گوشه گیری را از ویژگی های بارز افرادی می دانند که دچار اختلال اسکیزوئیدهستند.  بهترین متخصص زوج درمانی به همسران این افراد توصیه می کنند تا در مرحله اول اختلال همسر خود را پذیرفته و تلاش کنند از رفتار های تقویتی به جای رفتار های توبیخی و گلایه آمیز استفاده کنند . مشارکت در فعالیت هایی که فرد اسکیزوئید به آن علاقه دارد می تواند به بهبود شرایط کمک کند .

-        شخصیت عجیب و غیر نرمال : این افراد معمولا دچار اختلال اسکیزوتیپال هستند . این افراد معمولا افرادی عجیب به نظر می رسند و اتفاقاتی که از نظر دیگران بسیار عادی می باشد برای این افراد غیر عادی و دارای معنای خاصی می باشد . نوع لباس پوشیدن و رفتار ظاهری این افراد نامتعارف بوده و به دلیل رفتار غیر نرمالی که دارند اکثرا در جمع ها معذب می باشند. مقاومت شخصیت اسکیزوتیپال در مقابل درمان بسیار زیاد می باشد . همسران این افراد در ابتدای رابطه این افراد را جذاب می دانند در حالی که رفتار عجیب آنها پس از مدتی زندگی مشترک آنها را دچار مشکلات فراوانی می نماید. برخی از افرادی که دچار این نوع اختلال شخصیتی هستند دچار توهم نیز می شوند و از دنیای واقعی خود را خارج احساس می کنند. بهترین دکتر زوج درمانی این افراد را معمولا به روانپزشک معرفی نموده تا در کنار مشاوره از دارو درمانی نیز بهره مند شوند .


راه مطمئن از نظر مشاور ازدواج

روانشناس ازدواج به افراد پیشنهاد می کنند تا پیش از شروع زندگی مشترک به استفاده از مشاوره پیش از ازدواج مراجعه نموده و از مشکلات و اختلالاتی که ممکن است خود و طرف مقابل داشته باشند آگاه شوند . این آگاهی باعث می شود هم فرد زودتر مسیر درمان را آغاز نماید و هم آن که از بروز تشنج بین زوجین به دلیل عدم آگاهی جلوگیری می شود. مشاوره قبل از ازدواج از پیوند افراد جلوگیری نمی نماید و تنها به آنها کمک می کند تا با آگاهی کامل انتخاب کرده و مسیر درمان مناسب را طی نمایند.

مرکز روانشناسی انتخاب نو با کادری قوی و با تجربه از سال 1395 در منطقه شمال شرق تهران مشغول به فعالیت می باشد . این مرکز مشاور خوب با مدیریت آقای دکتر محمدرضا تابع جماعت و خانم دکتر نسرین باقری با ارائه خدمات خوب مشاوره به راحتی توانست نام خود را به عنوان یکی از بهترین مراکز مشاوره شرق تهران ثبت نماید.