در شرایط پیچیده‌ی روابط انسانی، امنیت یک پیوندی را ایجاد می کند که در برابر زمان و آزمون‌ها ایستایی دارد. در ادامه به راه های  ایجاد و حفظ احساس امنیت در روابط را اشاره می‌کنیم. با درک اصول ایمنی روانی، افراد می‌توانند پیوند عاطفی خود را تقویت کرده و پایه‌ی مستدامی برای روابط دائمی خود ایجاد کنند.

 پایه‌ی اعتماد:

مشاور ازدواج می‌گوید اعتماد سنگ‌نمایی است که بر آن امنیت رشد می‌کند.  اعتماد به عنوان یک ستون اساسی در ایجاد امنیت در روابط است. گفت و گو های باز باعث ایجاد ارتباط عمیق‌تر و بهتری می‌شوند. و همچنین صداقت و صریح بودن نیز در ایجاد اعتماد نقش دارند . اعتماد از دست رفته احساس تمنیت در رابطه را کاهش می دهد و به همین دلیل زوجین در هر مرحله از زندگی باید به ان توجه ویژه داشته باشند.

 یادگیری آسیب‌پذیری:

روانشناس خانواده می گوید آسیب‌پذیری اغلب به عنوان ضعف درک می‌شود، اما در روابط، کلید واقعیت است. این بخش بر روی روان‌شناسی آسیب‌پذیری تمرکز دارد، نحوه‌ی به اشتراک گذاشتن ترس‌ها، ناراحتی‌ها و آرزوها را روشن می‌کند و چگونگی ایجاد یک محیط که هر دو شریک می‌توانند در آن رشد کنند. فهم و پذیرش آسیب‌پذیری به رشد افراد و ارتقاء ارتباطات کمک می‌کند. شناخت و درک ترس‌ها و ناراحتی‌ها ابزاری برای نزدیک‌تر شدن به یکدیگر می‌شود. به اشتراک گذاشتن این احساسات در جهت تقویت ارتباطات مهم است همچنین  به اشتراک گذاشتن ارزو ها به عنوان یک عنصر اساسی، می‌تواند به ایجاد اتصالات عمیق تر و معناپردازانه تر کمک کند.وبدانید که افشای آرزوها باعث ایجاد هدف‌ها و تجارب مشترک می‌شود.


ارتباط موثر:

ارتباط نیز بخش مهم هر رابطه است، اما کیفیت آن سلامت پیوند را تعیین می‌کند.مرکز روانشناسی تاکید می کند با تأکید بر گوش دادن فعّال، همدلی و هنر بیان احساسات به نحو سازنده می توان نقش ارتباط موثر را دانست. بسیاری از زوجین به دلیل ضعف در این مهارت نمی توانند شرایط خوبی را برای رابطه شان فراهم کنند و إحساس امنیت در ان رابطه کاهش پیدا می مند و عدم مسلط بودن به مهارت های ارتباطی همچنین باعث کاهش رابطه و زمان مشترک و در نتیجه دور شدن از یکدیگر را به همراه دارد.

نقش هوش هیجانی:

هوش هیجانی نقش حیاتی در ایجاد یک محیط امن ایفا می‌کند. درک و مدیریت احساسات، هم خود و هم شریک در زندگی مشترک به ایجاد یک پیوند هماهنگ کمک می‌کند. پس با توسعه هوش هیجانی به عنوان یک زوج می توان امنیت در رابطه را تجربه کرد.هوش هیجانی دارای بخش های مختلفی است و هر چقدر که افراد دارای میزان بالای هوش هیجانی باشند بهتر می توانند با اطرافیان ارتباط برقرار کنند. برای افرایش هوش هیجانی می توانید از مشاور ازدواج کمک بگیرید.


گذراندن وقت با یکدیگر:

داشتن زمان و گذراندن أوقات فراغت با یکدیگر  چه کوچک یا بزرگ، به احساس امنیت و تعلق در یک رابطه کمک می‌کنند. در واقع زوجین باید بذای همدیگر زمان مشترک بگذارند تا بتوانند صحبت کنند و در مورد نگرش ها ، هدف ها و ارزوها و حتی نیاز ها و‌خواسته های یکدیگر بحث کنند . مشاور خانواده تاکید می کند که اگر این گذراندن وقت با یکدیگر انجام نشود باعث دوری زوجین از یکدیگر می شود و می توان گفت که افراد نمی توانند إحساس امنیت کنند و از هم دورتر خواهند شد.


 

استقامت در مقابل چالش‌ها

زندگی به طور ناگزیر چالش‌ها را به همراه دارد و روابط نیز از این قاعده مستثنی نیستند.  مدیریت مشکلات همراه با شریک زندگی همراه با حمایت متقابل، و تقویت انعطاف و حل چالش ها و مشکلات در کنار هم  به عنوان یک زوج تأکید می شود.


خود اگاهی:

در دنیای پر از چالش ، آگاهی و حضور اغلب نادیده گرفته می‌شوند. این بخش به جوانب روان‌شناسی حضور در یک رابطه پرداخته و به فواید تمرینات آگاهی و تأثیر عمیقی که می‌توانند در ایجاد اتصال امن و پرمعنا داشته باشند، پرداخته است. آگاهی و حضور در یک رابطه به معنای حضور کامل و آگاه در لحظه‌های مشترک است. این شامل فهم عمیق از نیازها، احساسات و تجربیات هر شریک می‌شود. تمرینات آگاهی، ایجاد ذهنیتی که به از دست دادن در زندگی روزمره نمی‌انجامد و این به افراد کمک می‌کند تا با ارتباط بهتری واکنش نشان دهند.

نتیجه‌گیری:

ساختن احساس امنیت در یک رابطه سفری پیچیده است که تحت تأثیر اصول اعتماد، آسیب‌پذیری، ارتباط، هوش هیجانی، آیین‌های اتصال، انعطاف، و آگاهی قرار دارد. با درک و پیاده‌سازی این پایه‌های روان‌شناسی، افراد می‌توانند روابطی را پیش ببرند که در برابر چالش‌های زمان به خوبی عمل کنند و برای هر دو طرف رابطه ای سرشار از امنیت و بهره‌مندی فراهم کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناسی در ارتباط باشید.