بسیاری از افرادی که به مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه می کنند هنوز تفاوت بین مشاوره روانشناسی و مشاوره روانپزشکی را نمی دانند . این مسئله باعث می شود تا افراد ماه ها و حتی گاهی سالها مسیر درمانی اشتباه را طی نموده و احساس کنند که درمان روانشناسی امری بیهوده بوده . با وجود آن کهروانشناس و دکتر روانپزشک همکاری نزدیک و مکمل با یک دیگری دارند ، اما گاهی برای مشکلاتی که افراد در زندگی خود با آن رو به رو هستند درمان دارویی نیاز نمی باشد و تنها مشاوره کار آمد است . در کلینیک های روانشناسی به افراد پیشنهاد می شود تا ابتدا به یک مشاور خوب مراجعه نموده و چنانچه دکتر روانشناس تشخیص بر استفاده از دارو درمانی داد سپس از متخصص روانپزشک استفاده کنند . در این مطلب سعی می کنیم تا نمونه هایی از کاربرد روانشناس و روانپزشکی را ارائه دهیم .

-        مشاوره خانواده : یکی از دلایل مهمی که افراد به مرکز روانشناسی مراجعه می کنند مشکلات خانوادگی می باشد که زیر شاخه های فراوانی دارد . گاهی افراد برای حل بحران های خانوادگی نیاز به کمک بهترین مشاور خانواده خواهند داشت که به صورت گروهی انجام می گیرد . در جلسات مشاوره پدر و مادر و فرزندان با هم شرکت نموده و روانشناس خانواده سعی می کند تا سطح جلسه را در حد آگاهی همه افراد نگه داشته و با برسی مشکلات و به خانواده کمک کند تا جایگاه خود را در سطح خانواده تشخیص داده و مسئولیت های مربوط به آن را بپذیرند .

-        مشاوره طلاق : امروزه مشاوره طلاق برای افرادی که به مراجع قانونی برای طلاق مراجعه می کنند تبدیل به امری ضروری گشته است . مشاور طلاق انتخاب نو با بررسی هایی که انجام می دهد ابتدا تلاش می کند به زوجین کمک کند تا با حل اختلافات زناشویی در کلینیک مشاوره راهی جدید برای زندگی خود بیابند و چنانچه ادامه زندگی مشترک آنها مقدور نباشد ، روانشناس طلاق به آنها کمک می کند تا مسیر زندگی خود را با کمترین آسیب تغییر دهند .

-        مشاوره خیانت: یکی دیگر از مواردی که کمک یک دکتر روانشناس در آن بسیار کارآمد می باشد زمان هایی می باشد که خیانت در زندگی مشترک اتفاق افتاده ، بررسی دلایل خیانت و درمان آسیب های خیانت به افراد و یافتن راه حل مناسب از وظایف اصلی روانشناس خیانت می باشد ، یکی از شایع ترین دلایل خیانت عدم رضایت از رابطه جنسی در زندگی زناشویی می باشد . روانشناس خیانت انتخاب نو مشاوره سکس تراپی را در این موارد به افراد پیشنهاد می کند تا راهی برای ادامه زندگی مشترک خود بیابند و با کمک روانشناس سکس تراپی به درمان تخصصی مشکلات خود بپردازند .-        مشاوره ازدواج: با این که مشاوره ازدواج برای افراد معمولا به عنوان یک پیشنهاد می باشد و از طرف نهاد و یا مرکزی این امر به شکل ضروری دیده نمی شود اما استفاده از مشاوره پیش از ازدواج و روانشناس ازدواج در تشکیل زندگی مشترک و آگاهی از مسائلی که افراد در طول زندگی مشترک با آن رو به رو می شوند بسیار پر کاربرد می باشد . در بهترین کلینیک های مشاوره ، روانشناس پیش از ازدواج تست های روانشناسی از افراد تهیه می نماید که ویژگی های شخصیتی آنها در آن نمودار می گردد . چنانچه فرد دچار اختلال شخصیتی خاصی نیز باشد این تست ها آن را نشان داده و روانشناس ازدواج خوب استفاده از مشاوره بالینی را برای افراد تجویز می نماید .

-        مشاوره بالینی: تشخیص ، ریشه یابی و درمان اختلالاتی همچون افسردگی ، اضطراب و وسواس از نمونه فعالیت های متخصص بالینی می باشد . روانشناس بالینی با روش های ویژه دست به تشخیص اختلال فرد زده و بهترین روش های درمان را به آنها پیشنهاد می دهد . دارو درمانی برای درمان افسردگی ، درمان وسواس و درمان اضطراب بسیار کاربرد دارد که معمولامشاور بالینی خوب با توجه به نیاز مراجعه وی را به یک متخصص روانپزشک ارجاع می دهد تا در کنار مشاوره از خدمات روانپزشکی نیز بهره مند گردند . زیرا در این شرایط مصرف دارو در کنار تمرینات روانشناسی بسیار تاثیر گذار است .

-        مشاوره کودک : یکی از مهمترین بخش ها در هر کلینیک روانشناسی بخش کودکان آن می باشد . در بهترین مراکز مشاوره تهران از بهترین مشاوران و روانشناسان کودک برای آموزش فرزند پروری و رفع اختلالات کودکان استفاده می شود . بازی درمانی و رفتار درمانی یونگ معمولا مورد توجه بسیاری از متخصصین کودک می باشد . در مواردی روانشناس کودک مصرف دارو را برای کودک الزامی می داند و با وجود آن که والدین معمولا نسبت به این امر رضایت ندارند اما مصرف یک دوره دارو می تواند از آسیب های بعدی که امکان دارد کودک دچار آن گردد جلوگیری می نماید .

در برخی از موارد  متخصص روانشناس کودک ترجیح می دهد تا از درمان نوروفیدبک به جای درمان دارویی استفاده نماید تا چنانچه این نوع درمان که عارضه ای ندارد  نیاز کودک را بر طرف ننمود سپس برای درمان دارویی به یک روانپزشک حرفه ای مراجعه کنند . از شایع ترین اختلالاتی که در کودکان نیاز به مراجعه نزد یک مشاور کودک دارد می تواند به موارد زیر اشاره نمود :

اختلال بیش فعالی

مشکلات حافظه

افسردگی

اختلال یادگیری