اگر عزت نفس پایینی داشته باشید علاوه بر بد ترین های خودتان روی بدترین های دیگران نیز تمرکز خواهید کرد و با دوستان و اطرافیانتان بد خلقی خواهید کرد . اگر عزت نفس خود را تقویت کنید نه تنها بد تر نمی شوید بلکه اعتماد و رضایت بیشتر شده و دیگران را نیز بیشتر قبول خواهید کرد . طبق نظر روانشناس مشاوره معمولا انسان ها در دوران کودکی احساس می کردند که هیچ حقی ندارند و اگر کار های خوب انجام می دادند تشویقشان می کردند و اگر کار بدی میکردند تنبیه می شدند و مورد توجه قرار نمی گرفتند . اما امروزه بسیاری از والدین کودکشان را تشویق کرده و به آن ها توجه می کنند حتی زمانی که رفتارشان خوب بوده باشد . اما این آگاهی هنوز در برخی خانواده ها وجود ندارد .

طبق نظر مشاورین خوب اگر که در دوران کودکی مورد توجه واقع شدن اشتباه تلقی می شد ، خود نمایی کردن اشتباه بود ، خطاب کردن شما با کلمه هایی مانند زشت ، مسخره ، بد جنس و .... خیلی طبیعی بود ، و احساس می کردید که والدین شما از این که دوست داشتنی هستید ، احساس شرمساری می کنند ، معمولا تشویق می شدید که نباید از زندگی انتظار زیادی داشته باشید و اگر نشان می دادید که بالتر از سطح خودتان هستید ، مورد تمسخر و انتقاد قرار می گرفتید . و می توانیم ببینیم که چگونه عزت نفسمان کمتر می شود و وقتی در گذشته مدام به ما یاد می دادند که تمام اندیشه های خود را در پایین ترین مرتبه نگه داریم ، زمان زیادی طول می کشد تا یاد بگیریم برای خودمان ارزش قائل شویم .

رویداد ها و روش های تربیتی گوناگون در دوران کودکی باعث آسیب های بیشتر می شود . اگر که والدین شما دچار افسردگی بوده اند و یا بیماری روانی شدیدی داشته اند ، خشن بوده اند و یا دست به خود کشی زده اند و یا اگر والدین شما معتاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی بوده اند ، شما نمی توانید از عزت نفس بالایی برخوردار باشید . عوامل زیادی هستند که در کودکی می تواند علتی بر پایین بودن عزت نفس باشد برای مثال نسبت به دوستانتان در محل زندگی پایینتری بوده اید ، در جایی غیر خانه و والدین بزرگ شده اید ، چاقی مفرط داشتید ، و یا داشتن معلولیت می تواند سبب کم شدن عزت نفس شود . 

منحصر به فرد بودن انسان ها :

بر اساس مطالعات مشاوره تلفنی همه ی ما انسان ها با یکدیگر متفاوت هستیم و پاسخ های ما به ساختار ژنتیک و محیط مان نیز متفاوت است و نمی توانیم دقیق بگوییم که کدام عامل به طور دقیق سبب کمی عزت نفس شده و میزان آن در چه حدی است . بسیاری از مردم از عزت نفس پایین رنج می برند اما آن را به یک کل نشان نمی دهند . بسیاری از افراد هستند که دوستدار و عاشق به نظر می رسند و زیرا که خودخواه نیستند و دوست دارند رضایت طرف مقابل را جلب کنند . و شدیدا فاقد عزت نفس هستند و آن ها احساس می کنند که شایستگی ندارند که راحت بنشینند و شخص دیگری برایشان کار کند و یا وقت ، توجه و عشق را برای خودش بخواهد .و در واقع آن ها می خواهند با دادن شادی به غرد دیگر ارزش پیدا کنند و این در دراز مدت جواب نمی دهد و فقط به آن ها احساس خالی شدن و سبک شدن درونی می دهد . افرادی نیز هستند که از ایجاد موفقیت برای خودشان دوری می کنند برای مثال از قبول شدن برای ازتقای شغل دوری می کنند و این مسئله فقط به خاطر این می تواند باشد که ممکن است مجبور شوند از کسی انتقاد کنند . و یا ممکن است به دنبال شغلی که لایقشان هستند نروند زیرا که فکر می کنند که شکست خواهند خورد و یا ممکن است افرادی باشند که برای هر چیزی خود را سرزنش کنند و یا در میان جمع صحبت نکنند زیرا فکر می کنند که حرف هایشان را کسی گوش نخواهد داد . این ها همگی از مواردی هستند که نشان می دهد فرد عزت نفس لازم و کافی را ندارد و چنین فردی با مشکلات بسیاری رو به رو خواهد شد .افراد مشهور نی  می توانند از کمبود عزت نفس برخوردار باشند و ممکن است که طرفداران بسیاری داشته باشند و در ظاهر کاملا مناسب برخورد کنند ولی در باطن برای خود هیچ گونه ارزشی قائل نیستند و شرایط دشواری را سپری می کنند .

طبق نظر مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی ایرانی نمی توانیم بگوییم فردی که عزت نفس دارد ، خود خواه است . عزت نفس کافی از فاکتور های مهم برای موفقیت در زندگی ، اجتماعی ، شغلی ، تحصیلی ، ارتباط و ... می باشد و اگر که به آن توجه نشود به شدت عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد به همین دلیل هر فردی باید نسبت به خود بینش کافی را داشته باشد و برای حل مشکلات خود تلاش نماید و برای داشتن زندگی بهتر و آرام تغییراتی را در ذهن خود ایجاد نماید .