اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که مسائل به وجود آمده در زندگی شخصی را به جای نادیده گرفتن و یا پاک کردن به یک روانشناس یا مشاور اعتماد می کنید تا مسئله را حل کنید مقالات ما را که در رابطه با شناخت ویژگی های افرادی است که دچار مشکلات شخصیتی هستند در صفحه ی اصلی مرکز تخصصی مشاوره انتخاب نو مطالعه کنید.

 

حال قصد داریم به ادامه ی مطلب دکتر مشاوره بپردازیم:

ویژگی های نامزد افسرده و یا شخصیت غمگین :

1.  حالت کلی این افراد را می توان به صورت غمگین بودن ، و یا شاد و خوش حال نبودن تعریف کرد

2.  دیدگاه این افراد نسبت به خودشان منفی است مثل احساس ناکارآمدی ، احساس پوچی و بی ارزشی وجودی که در آخر در عزت نفس پایین تعریف می شود.

3.  فرد افسرده نسبت به خودش بسیار منتقد است حالتی سرزنش کننده و منفی را در او می بینیم.

4.  در شرایط و موقعیت های مختلف قطعا شاهد خواهید بود که سریع به فکر فرو رود و نگران شود

5.  علاوه بر خودش که همیشه منتقد و سرزنش گر است به شما و دیگران هم احساس منفی و قضاوتی دارد و نسبت به فعالیت هایی که شما هم انجام میدهید انتقاد می کند .

6.  بدبینی را تقریبا در تمام ابعاد زندگی او شاهد خواهید بود

7.  احساس گناه ، عذاب وجدان و پشیمانی در او دیده می شود

 

آیا تا به حال با چنین فردی برخورد کرده اید ؟ آیا یک فرد غمگین و بدبین که در اکثر مواقع در حال قضاوت کردن است برخورد کرده اید؟

نکته قابل ذکر : همه ی ما حالت هایی از افسردگی دوره ای را تجربه کرده ایم اما فردی که دچار چنین مشکلی است حالی فراگیر و مستمر از حالت افسرده را دارد

طی تحقیقات مرکز مشاوره انتخاب نو  و مراکز مشاوره خانواده این سبک شخصیتی را بیماری شخصیتی افسردگی نام گذاری می کنند.

می توان گفت شخصی افسرده مثل افسردگی دو قطبی عمده نیست اما علایمش شبیه کسی است که افسردگی مزمن دارد زیرا این افراد با خلق و خویی که تعریف کردیم از زندگی لذت کمی می برند و شما به عنوان کسی که در زندگی او حضور دارید کار زیادی نمی توانید انجام دهید تا او را از این حالت بی میلی و کج خلقی بیرون آورید.

طبق تحقیقات مراکز خانواده و مرکز روانشناسی خانواده فرد افسرده در درجه ی اول در خویشاوندان نزدیک مثل ( پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ) بیماری هایی مثل افسردگی شدید و بیماری دو قطبی دیده می شود. پس استعداد ژنتیکی در وقوع آن دخیل است اما کودکانی که والدین افسرده دارند به دلایل مختلف محیطی اثبات شده  می توان بازگو کرد که  در معرض افسردگی می باشند.