مشاوره خانواده در کلینیک روانشناسی یکی از دلایل مهم بروز طلاق در بین زوجین را طلاق عاطفی می داند. متاسفانه متخصصین روانشناس در کلینیک روانشناسی انتخاب نو ، طلاق عاطفی را بیش از طلاق قانونی می دانند . افرادی که به دلایل مختلفی همچئن تنش و مشکلات توانایی ادامه زندگی زناشویی را ندارند اما به دلایف اجتماعی ، مالی و فرهنگی و یا به خاطر فرزندانشان زندگی مشترک خود را ادامه می دهند معمولا دچار طلاق عاطفی می گردند. تغییرات فرهنگی و مستقل شدن زنان در اجتماع یکی از دلایلی می باشد که باعث شده آنها دیگر تنها دغدغه تامین مالی خود را نداشته و به ابعاد دیگر زندگی مشترک بیشتر اهمیت دهند.

طلاق عاطفی طی مراحل مختلفی اتفاق می افتد اما مهمترین مسئله ای که در طلاق عاطفی مشاور روانشناس را نگران می کند جایگزین شدن احساس محبت ، احترام و اعتماد با نفرت ، تخریب یکدیگر و عدم اعتماد به یکدیگر می باشد. زوجی که دچار طلاق عاطفی گشته اند در مقابل دکتر روانشناس در مرکز مشاوره تلاش برای مقصر کردن یکدیگر دارند و کشش و علاقه آنها از بین رفته است . افراد معمولا کم کم دچارطلاق عاطفی می گردند و این مسئله به صورت ناگهانی برای آنها رخ نخواهد داد. داشتن احساس امید به ادامه زندگی مشترک هر چند کم می تواند تاثیر بسیار زیادی در تلاش روانشناس برای بازگرداندن زندگی مشترک زوجین داشته باشد.

مراحل بروز طلاق عاطفی :


-         معمولا روانشناس خانواده در کلینیک روانشناسی بروز طلاق عاطفی در بین زوجین را در مرحله اول وجود افسردگی در یکی از زوجین می داند . زوجی که دچار افسردگی و اندوه از دست داده های خود گشته همسر خود را مقصر همه مشکلات می داند و دائما در حال کشمکش با خانواده می باشد ، این فرد آسیب دیده و تحت فشار می باشد و سعی می کند با فرافکنی احساسات خود نسبت به همسر حال خود را بهبود بخشد.

-         در مرحله بعدی فرد دچار شدت افسردگی و اندوه می گردد. مشاور خانواده واکنش این افراد را نسبت به بقیه افراد تند ارزیابی می کنند و آنها معمولا در انجام کارهای روزمره خود دچار عدم تمرکز هستند. این افراد چنانچه دارای فرزند باشند نسبت به کودکان خود نیز احساس بی توجهی و بی مسئولیتی می کنند .

-        خشم مرحله بسیار آسیب رسان در طلاق عاطفی می باشد . روانشناس خانواده خوب در این مرحله فرد را در حالی مشاهده می کند که همسر خود را مقصر تمامی مشکلات می داند و حتی از اذیت کردن و فشار روحی بر همسر خود ابائی ندارد، این مرحله سخت ترین مرحله و نقطه ای می باشد که چنانچه زوجین هر چه سریع تر برای درمان و برسی به مشاور خانواده خوب مراجعه نکنند ، طلاق عاطفی برای آنها اتفاق می افتد.

دلایل ایجاد طلاق عاطفی

بهترین روانشناس ازدواج در مرکز مشاوره انتخاب نو اختلافات خانوادگی ، وجود نوسانات خلقی شدید در بین زوجین ، وجود خشونت در یکی از زوجین ، دخالت های ناسالم اطرافیان ، بحران یا از دست دادن شغل و درآمد خانواده  و عدم توانایی زوجین در برقراری روابط کلامی و مهارت های زناشویی را از مهمترین دلایل ایجاد کننده طلاق عاطفی می دانند. زوجین می توانند با مراجعه به موقع نزد یک روانشناس خوب به اصلاح زندگی خود پرداخته و از بروز آن جلوگیری کنند.

مرکز مشاوره انتخاب نو امید آن را دارد تا با ارائه بهترین خدمات روانشناسی بتواند کمکی به حفظ زندگی زناشویی افراد کنند.