بر اساس تحقیقات انجام شده در خصوص مشاوره خانواده برخی راه کار ها و مهارت ها وجود دارد که می تواند به زوجین در داشتن زندگی زناشویی موفق و رابطه سالم در خانواده کمک کند . از آن جایی که کیفیت روابط زوجین تاثیر زیادی در فرزندان و آینده آن ها خواهد داشت و در این راستا استفاده زوجین از فنون و مهارت ها می تواند خانواده را به سمت پیشرفت ، رشد و بالندگی هدایت کند و از به وجود آمدن گسستگی و جدایی در خانواده جلوگیری کند . روانشناس خانواده مرکز روانشناسی انتخاب نو به راه حل هایی که موجب می شود زوجین زندگی زناشویی موفقی را تجربه کنند ، اشاره می کند که در ادامه مطلب به توضیح مختصری درباره ی این راه کار ها می پردازیم .

                             

4  راه حل برای داشتن زندگی زناشویی موفق و رابطه موفق در خانواده از دیدگاه مشاور خانواده چیست ؟

دکتر روانشناس خانواده انتخاب نو مشاوره خانواده و زوج درمانی را روشی موثر برای یادگیری و آشنایی با مهارت های زندگی معرفی می کند و همچنین دکتر مشاور خانواده با ارائه تمرین هایی به آن ها می تواند الگوهای رفتار صحیح را جایگزین الگوهای رفتاری اشتباه نماید . در زیر به معرفی برخی از این مهارت های کار ساز و موثر در خانواده و به ویژه زوجین اشاره می کنیم که عبارت اند از :

1)     مهارت گوش دادن :

گوش دادن به عنوان مهم ترین مهارت ارتباطی می باشد که صمیمیت را به دنبال دارد و آن را تداوم می بخشد . گوش دادن از موارد الزامی در روابط می باشد زیرا که همدلی و درک کردن را نیز به دنبال دارد زیرا که همدلی عبارت است از کنار گذاشتن علایق ، نیاز ها و قضاوت ها می باشد و به عبارتی به عنوان توانایی که بتوان رابطه خود را از دیدگاه همسر مشاهده کرد ، می باشد . گوش دادن فعال که توسط کارل راجرز برای درمانگران ابداع شده به وسیله سایر روانشناسان و محققان به عنوان شناسایی ، ارزیابی و غلبه بر موانع گوش دادن ساخته شده است به عبارتی رابطه دوسویه که در آن همسران نقش خود را از گوینده به شنونده تغییر می دهند و به عنوان درمان برای زوج ها به کار برده می شود .طبق نظر بهترین روانشناس خانواده گوش دادن به این معنی نیست که زمانی که همسرتان صحبت می کند هیچ واکنشی از خود نشان ندهید بلکه گوش دادن واقعی به عنوان موارد مهم می باشد که توجه کردن ، درک کردن و ... را به دنبال دارد .

 

2)     مهارت ابراز احساس ها :

ابراز احساسات و بیان کردن نیاز ها از موارد دیگری است که مشاور روانشناس خانواده کلینیک روانشناسی به آن اشاره می کند و به عبارتی ابراز احساسات به عنوان شناختن عواطف و شناسایی آن ها به شکل صحیح و بعد از آن نشان دادن واکنشی درست و یا پاسخ صحیح برای آن است و بیان کردن نیاز ها و خواسته ها که افراد خانواده و زوجین نباید با این طرز فکر که بدون در خواست کردن و بیان کردن ، طرف مقابلشان می تواند آن نیاز ها را تشخیص دهد پیش بروند بنابراین نیازمند طرح ریزی برای مطرح کرن این نیاز ها به شکل صحیح می باشد . ضعیف بودن در هریک از موازد گفته شده مشکلاتی را به وجود خواهد آورد .

 

3)     مقابله با عصبانیت :

عصبانیت می تواند همراه با انتقاد باشد و این انتقاد ها ناراحت کننده بوده و احساس طرد شدگی به وجود می آورد این انتقادات زمانی که از سمت کسی باشد که به او علاقه مند باشید بسیار ناراحت کننده تر خواهد بود و فکر هایی از قبیل قضاوت کردن و ... به افراد خطور می کند که باعث پرخاش و حالت دفاعی گرفتن فرد می شود . عصبانیت نشان دهنده ی ناتوانی در برقراری ارتباط موثر می باشد همچنین ناتوانی در خواستن نیازهایشان و قدرت نه گفتن ، ناتوانی در حل ناسازگاری ها همگی از مواردی هستند که علت عصبانیت افراد را نشان می دهد و مشکلاتی را به وجود می آورد و صمیمیت را از بین می برد یادگیری رفتار های جایگزین و مناسب می تواند آشوب انتقاد و عصبانیت و پرخاشگری را کمتر کند و به همین دلیل مشورت کردن با مشاور خانواده خوب پیشنهاد می شود زیرا که حفظ صمیمیت در خانواده و زوجین از فاکتور های مهم زندگی زناشویی موفق می باشد و توجه ویژه ای باید به این موضوع داشت .

 

4)     پذیرش :

در هر رابطه ای مشکلات وجود دارند و همه ی زوجین در رابطه زناشویی خود با کاستی هایی رو به رو می شوند و زوجین را به سمت انجام دادن اقداماتی برای تغییر سوق می دهد . پذیرش به این معنی است که یاد بگیریم امور ناراحت کننده را به طور مستقیم احساس کنیم و کار هایی را انجام دهیم که مفید هستند با عصبانیت و تلاش برای تغییر دادن دیگران کنترل بر روی زندگی زناشویی را سخت تر می کند به عبارتی اگر پیوسته به دنبل تغییر دادن طرف مقابل باشیم آسیب زیادی به خود نیز وارد می کنیم اما اگر که افراد نسبت به مواردی که تغییر نمی کنند ، آن گونه که هست ، بپذیرد و پیوسته ذهن خود را با آن درگیر نکند می تواند کمک بسیاری به خود و اطرافیان نماید . البته مواردی که قابل تغییر هستند و رفتار هایی که می توانند به شکل بهتری انجام شوند و نتایج خوبی را در زندگی می تواند داشته باشد با روش های درست می توان اقدام کرد . اما  نباید ذهن خود را پیوسته به موارد غیر قابل تغییر درگیر کرد .

 


 

بهترین مشاوره خانواده در مرکز مشاوره چه اهدافی را دنبال می کند ؟

در مشاوره خانواده و همچنین خانواده درمانی به افراد کمک می شود تا اضطراب آن ها در روابط بین فردی خانوادگی کاهش پیدا کند و آگاهی افراد در زمینه حل مشکلات و تعارض ها افزایش  داده می شود و همچنین تغییر دادن اصول غیر انطباقی خانواده و حل مشکلات زناشویی می باشد .