ازدواج ارزش جنگیدن را دارد. تمایل عمیق به داشتن رابطه ای صمیمی با فردی دیگر در اغلب ما وجود دارد  تحقیقات نشان می دهد که  ازدواج هنوز هم رؤیای بزرگ بسیاری از جوانان است در زنان و مردان به میزان برابر است و وقتی دو نفر یکدیگر را دوست دارند، معمولاً به فکر رسمی کردن رابطه شان هستند؛ ازدواج  در درک ما از خوشبختی اهمیت زیادی دارد . هر کسی در رابطه ممکن است به خاطر تفاوت ها مشکلاتی را تجربه کند و با ان ها درگیر شود ولی این مشکلات و تفاوت ها نمی تواند دلیلی برای جدایی شما باشد. اما اگر در رابطه تان احترام از بین برود قضیه فرق می کند. 

بی احترامی را جدی بگیرید.

طبق نظر روانشناس ازدواج بی احترامی بزرگترین قاتلان ازدواج است که رابطه را زخمی کرده و شادی را از شما می رباید.  بی احترامی نوع مسلحانه ای از قدرنشناسی است.

واژهٔ احترام به نظر خشک و رسمی می رسد؛ با این حال ریشه در یکی از نیازهای اساسی انسان دارد به رسمیت شناخته شدن و در عین حال دوست داشته شدن نیاز به این که یک نفر دوستمان داشته باشد؛ ازدواج توسط برخی افراد به طور بی رحمانه ای به عنوان ابزاری برای تحقیر وتمسخر و محلی برای اهانت به یکدیگر می شود.


یک ازمایش در این زمینه را بشنوید.

در یک مطالعه روانشناس ازدواج  بر روی زوج ها به زوجها آموزش داده شد که  تعاملات مثبت خود را ثبت کنند گزارش زوج های شاد از تعاملات مثبت خود با گزارش مشاهده گران مطابقت داشت؛ در حالی که زوجهایی که از زندگی مشترک شان رضایت نداشتند تنها نیمی از تعاملات مثبت خود را ثبت کرده بودند. آنها حدود ۵۰ درصد از تعاملاتی که مشاهده گران، مثبت در نظرگرفته بودند را منفی می دانستند. ایا می دانید چرا؟

مطالعات روانشناسی این پدیده را غلبه احساسات منفی نامیده است. در این حالت احساسات منفی بر توانایی های شناختیغلبه می کنند؛ در نتیجه حرف ها یا رفتارهای همسر را به بدترین شکل ممکن تفسیر می کنیم حتی اگر واکنش های طبیعی یا مثبت باشند در چنین شرایطی به جای نگریستن با عینک خوش بینی، فقط چیزهایی را  می بینیم که از آنها تنفر داریم.

همچنین مطالعات کلینیک مشاوره نشان می دهد که  برخی أوقات برداشت ما از رفتارها یا حرف های همسرمان مطابق با واقعیت نیست. و ما فکر بد می کنیم و درگیر خطاهایی می شویم که أصلا واقعیت ندارد و این شرایط رابطه را بد می کند برای رهایی از این مشکل باید در نظر داشته باشید که 

ذهنتان را تغییر دهید.


یک روش اگاهانه این است که از نسبت دادن نیات بد به رفتارهای همسرتان خودداری کنید. زیرا او واقعا قصد اذیت شما را ندارد و به دنبال تحریک عمدی شما نیست. 

 زوج ها باید خودشان را به صورت یک تیم در نظر بگیرند و این گونه رابطه ساده تر است. این واقعیت که ما زمان زیادی از زندگی خود را در کنار همسرمان سپری میکنیم فقط به این علت نیست که احساس خوبی به او داریم؛ در واقع ما در تلاش برای ساختن چیزی به نام خانواده، زوج یا نوعی رابطه بلندمدت متعهدانه هستیم. بزرگان مشاوره خانواده خانواده  را مشابه یک تیم ورزشی می داند که مدت زمانی طولانی با یکدیگر بازی کرده ان و آنها با حرکات یکدیگر آشنایی دارند؛ بنابراین در ارتباط خود قدرتمند عمل می کنند به همین دلیل است که برخی تیم ها بهتر از برخی دیگر بازی می کنند.و هدف آن ها این است که تیم عملکرد خوبی داشته باشد به همین ترتیب، همسرتان و رابطه ای که به کمک یکدیگر در طول زمان پرورش داده اید به خودی خود ارزشمند هستند. شما فقط به خاطر خودتان یا همسرتان تلاش نمی کنید بلکه  شما برای چیز سومی است که فراتر از شما دو نفر است. در واقع رابطه چیزی بیش از مجموع دو نفر است. اگر رابطه تان را با چنین دیدگاهی در نظر بگیرید احترام و عشق به همسر و کار کردن به صورت تیمی ساده تر خواهد شد.

 

با کارهایی کوچک اما مؤثر آغازکنید.

مطالعات مشاوره خانواده ساده ترین راه تغییر عادات را معرفی می کند و  این است که با گام های کوچک شروع کنید ایجاد تغییراتی کوچک در شیوه رفتار با همسر مزایای بسیاری دارد. یک تکنیک دراین  زمینه وجود دارد که همۀ افراد برای دوام رابطهٔ خود باید بر آن تسلط یابند. شاید کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید اما اغلب افراد با تمرین میتوانند آن را آموخته و به کار ببرند به این منظور یکی از کارهای خوب همسرتان را در نظر بگیرید و اگر خوب فکر کنید، حتماً چیزی را به یاد خواهید آوردو به خاطر انجام این کار از او تشکر کنید.و این نکته را فراموش نکنید که  از دادن هرگونه اخطار بلافاصله پس از ابراز قدردانی خودداری کنید.این تکنیک اگر چه هیلی ساده به نظر می رسد ولی تغییر بسیار شگفت انگیزی را در رابطه تان به همراه خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کلینیک مشاوره در ارتباط باشید.