اگر زوجین فاقد مهارت های ارتباطی ضروری برای حل مشکلاتشان باشند ، کوچک ترین مشکل ها حل نشدنی خواهد بود . آمار نشان می دهد که امروزه بسیاری از ازدواج ها قبل از تشکیل و یا مدت کمی بعد از ازدواج متلاشی می شود . اگر آگاهی خود را در زمینه ی دلایل شکست ازدواج بدانید می توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا از شکست ازدواج جلوگیری کنید . 

بعضی از عواملی که در شکست ازدواج تاثیر گذار است شامل مسائل مالی و دیگر شرایط ازدواج است .طبق نظر مشاور ازدواج خوب  همه ی مشکلات ممکن است در زندگی مشترک سالم و ازدواج سالم و پایدار وجود داشته باشد اما اگر آن ها به طور صحیح و درست بررسی نشوند و رسیدگی نشود ، شکست را پیش رو خواهد داشت . 

ارتباط چیست و چه نقشی در ازدواج دارد ؟

ارتباط نقش اساسی در موفقیت ازدواج دارد . بدون داشتن ارتباط صحیح ، حل تعارض ها و کشمکش ها مشکل ساز می شوند اگر زوجین فاقد مهارت های ارتباطی ضروری برای حل مشکلاتشان باشند ، کوچک ترین مشکل ها نیز حل نا شدنی خواهد بود . ارتباط صحیح و مفید فرصتی به زوجین می دهد تا در مورد نگرانی ها ، علایق و امید ها و آرزو های همدیگر صحبت کنند و در گفتگو های این چنین مشارکت داشته باشند و موجب رشد و شکوفایی روابطشان شوند . 

بدون سهیم شدن در این موارد زوجین رشد نمی کنند و نمی توانند با یکدیگر صمیمی شوند . اگر یکی از زوجین و یا هر دو فاقد مهارت های ارتباطی باشند در هنگام جر و بحث قادر نخواهند بود آن ها را حل کنند و توانایی درک یکدیگر را نخواهند داشت و در نتیجه این تعارض ها و کشمکش ها حل نشدنی خواهد بود . 

آیا مشکلات مالی منجر به شکست ازدواج می شود ؟

نگرانی های مالی ممکن است خودش علت شکست ازدواج نباشد اما تنش ها و تعارضاتی که این نگرانی ها ایجاد می کند ، در شکست ازدواج مقصر هستند .طبق نظر مشاور خانواده خوب  نگرانی های مالی می تواند بار سنگینی به دوش افراد بگذارد و زمانی که زوجین تلاش می کنند که این بحران های مالی را رفع کنند فشار زیادی را به دوش خواهند کشید . این فشار برای تخریب ازدواج سالم ممکن است کافی باشد . به این شکل که اگر یک همسر در زندگی با مسائل مالی رو به رو شود ، ممکن است شروع به کوتاهی کردن در جنبه های دیگر زندگی نماید این رفتار ها بر همسر تایر می گذارد و باعث می شود که احساس تنهایی و بی مهری نماید و در نهایت این امر برای ازدواج آسیب زا می شود . در واقع در چنین شرایطی یکی از زوجین تحلیل رفته و ازدواج را با خطراتی مواجه می کند . 

شرایط نا مناسب ازدواج چیست ؟

طبق نظر روانشناسان زمانی که ازدواج بدون فکر و دور از عقلانیت باشد یک ازدواج سالم و موفق نخواهد بود زمانی که ازدواج به غیر از عشق حقیقی بر امور دیگری نیز قرار بگیرد ، این احتمال وجود دارد که ازدواج خوب و مناسبی باشد به عبارتی می توانیم بگوییم که عشق به تنهایی برای داشتن ازدواج موفق کافی نیست و بسیاری از موارد و معیار های مهم دیگر در آن دخیل هستند . اما این به معنی گذاشتن شرایط سخت و دشوار و توقعات غیر واقع بینانه در جامعه ی امروزی نیست . از ازدواج هایی که ممکن است منجر به شکست شوند می توان به ازدواج کردن به خاطر داشتن بچه یا به خاطر پا فشاری والدین و دوستان باشد و هیچ کدام از آن ها دلیل خوب و مفیدی برای ازدواج نیست و منجر به شکست و طلاق خواهد شد . 

ازدواج در سنین پایین می تواند دلیل دیگری باشد که منجر به شکست در ازدواج می شود . اگر چه سن ازدواج برای افراد متفاوت و متغیر است و بستگی به خود فرد و شرایطش دارد اما در حالت کلی ازدواج کردن در سنین کم و نوجوانی ، بسیار نادرست و زود است . ازدواج کردن قبل از این که فرصتی برای لذت بردن از تجارب زندگی را داشته باشید ، باعث تنفر از ازدواج شده و در نهایت شکست را در پی خواهد داشت . طبق نظر مشاوران ازدواج مراکز روانشناسی خوب ازدواج هایی که تا کنون با مشکلاتی همراه بودند باید تلاش نمایند تا برای بهبود و نجات زندگیشان متعهد شوند و روی مهارت های ارتباطی خود کار کنند . نداشتن مهارت ها و تکنیک های موثر ارتباطی می تواند به شکست در ازدواج منجر شود . وجود عشق بین افراد در زندگی مشترک بسیار مهم است اما اگر مشکلات اساسی وجود داشته باشد و افراد توانایی حل کردن آن ها را نداشته باشند عشق نیز نمی تواند ازدواج آن ها را نجات دهد . 

امروزه با پیشرفت دانش و آگاهی مردم نسبت به مسائل روانشناختی زوجین می توانند قبل از ازدواج برای شناخت بیشتر از یکدیگر و برای داشتن دوران آشنایی مفید می توانند با مرکز مشاوره انتخاب نو و استفاده از خدمات این مرکز ازدواج موفق را داشته باشند . یادگیری مهارت های ارتباطی مناسب که در قسمت بالا به آن ها اشاره کردیم برای زوجین بسیار مفید خواهد بود . زیرا در طول رابطه می توانند از این مهارت های ارتباطی استفاده کنند و در صورت وجود مشکلات و بحران ها با استفاده از این مهارت ها و حل مسئله از این شرایط عبور کنند .