این روزها  هرچه بیشتر در خصوص اهمیت مشاوره و چگونگی شناخت یک مرکز مشاوره خوب دست به تحقیق و جستجو می­زنیم به همان اندازه نیز درمی­یابیم که چقدر کم می­دانیم و تا چه اندازه در خصوص شناخت از خودمان (خودشناسی)  کوتاهی کرده­ایم. البته باید این مهم را از نظر پنهان نکرد که  بشر امروز در حجم انبوهی از اطلاعات و داده­ها در مورد یک مرکز مشاوره خوب ، روانشناس خوب آنقدر پیچ و تاب می­خورد که استخراج یک راهنمایی مفید با قدرت تشخیص فردی، اندکی مخاطبین را با چرایی و چیستی متعددی مواجه می­سازد. حتی همه­ی موضوعات نیز بطور کلی تبیین می­شوند.
ما در این مقاله قصد داریم کمی عمیق­تر دانش و خدمات نوین روانشناسی و مشاوره را مورد بررسی قرار دهیم. اجازه بدهید در همین ابتدا  تعریفی ساده و روشن از یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب داشته باشیم.
به راستی مرکز مشاوره چیست و چگونه باید آن را انتخاب کرد؟ مگر در هر مکانی نمیتوان مشاوره داد؟ چرا مجتمع پزشکان به وجود آمده؟ مگر یک پزشک نمی­تواند در بیمارستان یا یک مطب به کار طبابت مشغول باشد؟
مرکز مشاوره خوب و ایده­ آل یعنی مکانی که جمعی از متخصصین حوزه­ های روانشناسی و مشاوره در زمینه­ های تخصصی خودشان در کنار یکدیگر قرار گرفته تا درمانجو بتواند در موارد خاص فرد متخصص موضوع ویژه یا تعارضی خودش هدایت شود، به طور مثال شخصی، مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده می­خواهد اما به اشتباه نزد  یک بالینگر اختلالات شخصیت برود که اگر در این وضعیت روانشناس مورد نظر نیز این مراجع را پذیرش کند با صراحت باید بیان کرد که آن درمانگر بالینی با یک درمانگر بالینی حرفه ­ای فاصله زیادی دارد چون از تخصص خود دور شده.
کنترل و هدایت چنین مسائلی و برخورداری از یک نظام کیفی خدمات روانشناسی و مشاوره در دست بهترین مرکز مشاوره می­باشد.
یک مرکز مشاوره خوب باید از چند ویژگی اساسی برخوردار باشد، چنانچه موافق باشید چند ویژگی مهم را با هم مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم.

یک مرکز مشاوره و روانشناسی انتخاب نو خوبباید:
1. دسترسی محلی آسان داشته باشد که درمانگران، مشاوران،روانپزشکان ، مراجعین و درمانجویان در کوتاه­ترین و سریعترین زمان ممکن بتوانند آنجا حضور یابند.
2. برخورداری از طرح و رنگ (دیزاین) ویژه و متناسب با استانداردهای APA (انجمن روانشناسی آمریکا).
3. از سیکرترها و منشی­ها و واحد هماهنگی و وقت دهی برخوردار باشد که خودشان کارورز حوزه روانشناسی بوده تا جهت ارجاع  درست و بد انجام تست های مورد نیاز حرفه ای عمل نمایند.
4. مجهز به امکانات روز آموزشی، درمانی و غربالگری باشند.
5. از تیم تخصصی مقاله نویسی در سایت  جهت بارگذاری محتوای مفید به عنوان یک ابزار کمک آموزشی و اطلاعاتی ویژه مخاطبان برخوردار باشد.
6. بهره ­مندی از نبض فعال و قلب تپنده خود یعنی حضور متخصصین، مشاوران ، درمانگران بالینی، روانپزشک ، متخصصین روانشناسی و دانشجویان کارورز جهت ارتقاء سطح علمی و عملی به عنوان یک مرکر آموزشی درمانی.

مخاطب باهوش با در نظر گرفتن این ویژگی­ها به راحتی می­تواند کلینیک روانشناسی خوب را از دیگر مراکز تمییز دهد.

 

مشاور خانواده خوب و نقش آن در خانواده و جامعه

خوب می­دانیم که شاکله یک جامعه پیشرفته یا عقب مانده، ریشه در چگونگی شیوه ­های آموزشی و پرورشی و بویژه دستخوش نقش یک مشاوره خانواده  و روانشناسان اجتماعی می­باشد. چنانچه این را سلسله مراتبی در نظر بگیریم از کل به جزء یعنی جامعه، خانواده و فرد، می­توانیم اهمیت هر فرد را به عنوان یک سلول حائز اهمیت برای اسکلت­ بندی جامعه در نظر بگیریم. فرد در آغازین روزهای زندگی خودشروع به آموختن با توجه به استعدادهای فطری خود می­نماید تا اینکه رفته رفته به جایی میر­سد که کمک و بهره­ گیری از راهنمایی­های یک دکتر روانشناس خوب برای حفظ و پایداری نظام فکری، رفتاری و احساسی آن فرد لزوم پیدا می­­کند. فردی که در جامعه و خانواده­ای  با این سطح کیفی رشد می­کند پیشرفت و تعالی خود را می­تواند لحظه به لحظه شاهد باشد. خانواده نیز باید برای حفظ ساختار و تحکیم بنیان خود به منظور پیشگیری و ممانعت از ابتلا به آسیب­های خانواده و اجتماعی لازم است که یک مشاور خانواده  را در راستای پیشبرد اهداف مورد نظر انتخاب کرده و مانع قطع ارتباط با وی شود. خانواده­ای که خود را کاملا شناخته و یکایک اهداف خود را کد گذاری کرده، حال آماده حضور فعالانه در سطح  کلان جامعه می­باشد و هرآنچه را که دیروز و روزهای گذشته کاشته، هم خود و هم جامعه حتی جامعه جهانی می­تواند در ورطه برداشت قرار دهد. یادمان نرود که بهترین مشاور خانواده کسی هست که خانواده را نه فقط به عنوان خانواده که دقیقا در همان اصل جامعه- خانواده- فرد درنظر قرار می­گیرد و به آسیب شناسی اجتماعی وخانواده اشراف دارد.

مشاوره ازدواج خوب و اهمیت آن در پرورش رابطه زناشویی سالم

فرانسوا ماری آروئد یا بهتر است بگوئیم ولتر، فیلسوف و نویسنده نامدار فرانسوی اینچنین اظهار می­دارد: ازدواج مجموعه­ای از مزه­هاست، هم تلخی و شوری دارد و هم تندی و ترشی، شیرینی و بیمزگی. افراد هرچه به سمت جوانی و بزرگسالی حرکت می­کنند سطح روابط بین فردیشان نیز گسترده­ تر می­شود و تجربه مواجهه با این دنیای تازه نیازمند تعریف بیشتری می­شود. رابطه با جنس مخالف (ازدواج)  به عنوان یک نیاز روانشناختی، عاطفی، جنسی و اجتماعی چشم انداز جانانه­ای به خود می­گیرد مجموعه­ ای از تکانه ها، هیجانات، احساسات، افکار و رفتارهای نامنظم  با شدت خارق العاده­ای افراد را می­تواند به سمت و سویی خارج از مسیر هدایت کند به گونه ای که منطق و عقلانیت فالش بزند.

نکته مهمی که می­تواند در این وضعیت آشفته مدیریت بحران کند و کشتی طوفان زده را کمی آرام­تر به ساحل امن هدایت کند، یک ناخدای با تجربه است، دقیقا یک مشاور ازدواج خوب .

یک مشاور ازدواج خوب تمامی بحران­ های قبل و بعد از ازدواج، آداب و رسوم، فرهنگ، عقاید و باورها، زمینه­های اجتماعی، قومی، ساختارهای زیستی و تئوری­ انتخاب هر فرد را به عنوان یک اصل مهم مورد مطالعه و پژوهش قرار داده و اینک می­تواند با یک الی چند جلسه مدون و ساختار یافته اصل انتخاب شما را قوت ببخشد و افراد عادی از هرگونه استرس و اضطراب­های پیش از ازدواج به ساختار های کیفی زندگی پیش روی خود فکر کرده و به آن جامه عمل بپوشاند

ویلیام شکسپیر می­گوید، آنان که پیروز می­شوند همان کسانی هستند که که از مشورت دوستان بهره می­گیرند. روانشناس ازدواج خوب یک دوست خوب و مطمئن می­باشد، هرگز نقش سازنده ­اش را ناچیز نشمارید. یادمان باشد که تلخی و شوری، تندی و ترشی، شیرینی و بیمزگی، می­تواند با یک مشاور ازدواج خوب ،جلوگیری شوند یا پدید آیند و ماندگار شوند. انتخاب با شماست.