سیزده بدر یا روز طبیعت که اخرین روز تعطیلات نوروز به حساب می آید و از زمان های قدیم ایرانیان روز خود را با گذراندن در طبیعت سر می کنند و با اداب و رسوم مختلف خانواده ها در کنار یکدیگر جمع می شوند و این روز را در کنار هم جشن می گیرند و افراد در این روز سبزه گره می زنند و کار های مختلف دیگری که مختص این روز است انجام می دهند . اما در سال اخیر به دلیل وجود بیماری کرونا و به خاطر سلامتی خود و اطرافیان باید از رفتن به طبیعت صرف نظر کنیم زیرا که سلامتی جسمی بسیار مهم تر از موارد دیگر است . 

آیا سیزده بدر واقعا نحس است ؟

بسیاری از افراد از زمان های قدیم تا کنون اعتقاد دارند که از آن جایی که عدد 13 نحس است مردم برای از بین بردن این نحسی باید به دشت و طبیعت بروند .مسئله و دغدغه ی اصلی مردم این است که چگونه بتوانند این نحسی ها را از بین ببرند و این نحسی را بیشتر با تمرکز بر روی اعداد در نظر می گیرند  اما این ها خرافاتی بیش نیستند و نباید به خاطر آن ها سلامتی خود و اطرافیانمان را  در این روز ها به خطر بیندازیم و هیچ دلیل منطقی برای نحس بودن این روز تا کنون کشف نشده است و بسیاری از کتاب ها و مردم این روز را به عنوان روزی سرشار از نیکی و شادی است می شناسند و معرفی کرده اند .  اگر بخواهیم به فلسفه ی اصلی 13 بدر اشاره کنیم این است که این روز به عنوان احترام به طبیعت و مظهری از رویش و برکت معرفی شده است .  در شرایط طبیعی و بدون ویروس کرونا مردم برای شادی و خوشی به طبیعت می روند و در کنار یکدیگر این روز را می گذرانند و نباید خود را اسیر افکار اشتباه نمایند و به دلیل شرایط فعلی و خطرناک بهتر است که این روز در خانه سپری شود . روز دروغ آوریل در بسیاری از کشور ها به عنوان روز ویژه شناخته شده است که در آن مردم به شوخی دروغ هایی به یکدیگر می گویند و این روز را به این صورت سپری می کنند . در کشور ما نیز بعد از تحویل شدن و شروع سال نو و به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی مردم به شوخی به یکدیگر دروغ می گویند و در پایان روز دروغ های خود را فاش می کنند . به دلیل ویروس کرونا و جلوگیری از به خطر افتادن سلامتی خود و اطرافیانمان باید خود را اسیر خرافات و باور ها نکنیم و بیشتر از آن به فکر سلامتی و محافظت از خود در چنین شرایطی باشیم و تدبیر های لازم را فراموش نکنیم .

تدبیر های لازم در سیزده بدر :

مشاوران مطب های روانشناسی بیان می کنند که بهترین کاری که می توانیم بکنیم ماندن در خانه و قرنطینه است . و هیچ اجبای وجود ندارد که 13 خود را در بیرون از خانه به در کنید . همانطور که گفتیم فلسفه ی این روز جشن و شادی و آرزو های شیرین است و در شرایط فعلی برای براورده شدن آرزو ها بهتر است که در خانه بمانیم تا بتوانیم این روز های پر خطر را به سلامت بگذرانیم .

والدین و کودکان در سیزده بدر :

به دلیل وجود ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلا شدگان باید خود و فرزندان را از خطرات احتمالی آن محافظت کنیم . طبق مطالعات مرکز مشاوره خانواده در تهران در این روز باید به کودکان درباره ی فاصله گذاری اجتماعی صحبت کرد و آن ها را نسبت به این مسئله آگاه ساخت و از طرفی با گذرندان اوقات مشترک با آن ها در خانه ، حیاط و یا پشت بام خانه و با انجام سرگرمی هایی در حالت امن روز طبیعت را بگذرانید زیرا که در این روز ها سلامتی از هر موضوع دیگری مهم می باشد و این والدین هستند که می توانند شرایط فعلی را کنترل نمایند . طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره قبل ازدواج زوجین با گذراندن اوقات خوش و با انجام دادن فعالیت ها و سرگرمی های مورد علاقه در خانه می توانند این روز را سپری نمایند .

از ماست که بر ماست . 

بر اساس مطالعات روانشناسی تلفنی روز ها و اعداد نمی توانند به خودی خود نحسی و بد یمنی داشته باشند و انچه که فرد باید خود را از آن دور کند اعمال زشت و نا پسند خودش است و اگر همه ی افراد به این باور داشته باشند و به این آگاهی برسند که مسئول اشتباه ها و مشکلات خودشان هستند دیگر به دنبال مقصر و پناه اوردن به باور ها و خرافات نخواهند بود . پس در این سال جدید بهتر است که با تصمیم درست و منطقی از خود و خانواده محافظت کرده تا در روز های آتی دچار پشیمانی و بسیاری از مسائل دیگر نشویم .