مشاور خانواده همواره با افرادی رو به رو است که برای تصمیم گیری نسبت به ادامه زندگی مشترک و یا جدایی به مرکز مشاوره مراجعه نموده اند و تقاضای مشاوره خانواده دارند. روانشناس خانواده اصولا نمی تواند نظر مستقیمی برای جدایی و یا ادامه به افراد بدهد اما می تواند از طریق مشاوره روانشناسی به افراد برای تصمیم گیری کمک کند.

یک مشاور خوب خانواده ابتدا علت طلاق بین زوجین را مورد برسی قرار می دهد و به افراد کمک می کند تا بتوانند مشکلاتی را که در خود و زندگی مشترک دارند را حل و یا حضم کنند. بسیاری از کسانی که به کلینیک روانشناسی خانوادهمراجعه می کنند از مشکلاتی رنج می برند همچون:

خیانت در زندگی زناشویی ، مسایل جنسی ، عدم درمان وسواس ذهنی ، مشکلات مالی ، اعتیاد ، مشکلات روحی و روانی ، ازدواج زودهنگام و....

برای تصمیم گیری درباره طلاق که یکی از مهمترین بخش های زندگی می باشد مشاور خوب خانواده ابتدا به مراجع کمک می کند تا با باز نمودن مشکل خود ، مشکلات را از جنبه های مختلفی مورد برسی قرار دهد و ببیند آیا توانایی مدیریت و حل این مشکلات را دارد یا خیر، برای طلاق معمولا حضور هر دو نفر در مرکزمشاوره بهتر است ، اما این به این معنا نمی باشد که مراجعه به مشاور متخصص خانواده برای یکی از زوجین بی تاثیر است. بحران طلاق اسیب های جدی به افراد بنا بر توانایی روحی و فرهنگ زندگی به افراد وارد می کند گاهی وجود فرزندان در زندگی مشترک خود یک مسئله مهم برای تصمیم به جدایی یا عدم جدایی می باشد که تاثیرات مهمی در تصمیم گیری می گذارد.

افرادی که برای مشاوره طلاق به کلینیک روانشناسی خانواده مراجعه می کنند توسط روانشناس با پیامدهای روحی و اجتماعی طلاق روبه رو می شوند، یک دکتر مشاور خانواده افراد را از زندگی بعد از طلاق آگاه می نماید و مشکلاتی که احتمال وقوع دارند را مورد برسی قرار می دهد. در بیشتر مواقع افراد حتی بعد از جدایی نیاز به مراجعه به کلینیک مشاوره خانواده و روانشناس متخصص دارند تا بتوانند از فشارهای ناشی از این بحران رهایی یابند. کمک گرفتن از روانشناس طلاق می تواند اسیب این بحران را به حداقل برساند. در بسیاری از موارد استفاده از مشاور کودک برای کودکان طلاق بسیار ضروری است. طلاق تغییری است که بدون برنامه ریزی و کمک گرفتن از متخصص روانشناس می تواند تمام آینده و زندگی را تحت تاثیر قرار دهد و افراد را دچار اختلالات روحی و روانی شدیدی کند.

مشاور طلاق استفاده از روانشناس کودک را برای والدینی که تصمیم به جدایی دارند بسیار پر اهمیت می دانند، این کودکان در صورت آگاه نشدن به شکل مناسب و ترمیم روحی احتمال دارد در بزرگسالی به صورت ناخودآگاه و به دلیل مشکلات روحی، مسیر والدین خود را تکرار کنند.

کلینیک تخصصی روانشناسی خانواده با کمک مناسب به افراد می تواند از تمامی این اسیب های احتمالی جلوگیری نماید.