این که انسان شایسته ای باشید بسیار مهم تر از پیدا کردن انسان شایسته است یعنی قبل از این که سعی کنید با شخص دیگری به توازن برسید با خودتان در توازن باشید بنابراین در ابتدا باید روابطتان را با خودتان بهبود ببخشید و قدرتمند کنید و سپس به سمت ایجاد رابطه ای عمیق تر با دیگران حرکت کنید.بهترین روانشناس خانواده می گوید  شما هرگز نمی توانید رابطه بیرونی مناسبی برقرار سازید اگر که رابطه درونی تان مناسب نباشد.

رازهایی در مورد خودتان

هر اندازه خودتان را بشناسید و پرورش دهید به همان اندازه در هر بعد از زندگی مان تاثیر می گذاریم برای این که بتوانید رابطه خوبی با دیگران برقرار سازید باید رابطه تان را با خود و با جهان بهبود ببخشید. شادی و صلح و صفا از درون شما نشات می گیرید.

برای داشتن رابطه خوب با خود و دیگران باید این سه سطح را در نظر داشته باشید. تجسم نفس، عزت نفس و اعتماد به نفس.

تجسم نفس چیست؟

طبق نظر روانشناس مشاور روشی است که درباره خود و دیگران فکر می کنید. بیشتر مردم خصوصیاتی را جذب می کنند که نمی خواهند زیرا بیشتر فکرشان به چیزهایی است که نمی خواهند تمرکز شده است به همین دلیل باید دقت کنید که با چه کسانی در رابطه هستید و روی افراد برجسته زندگی تان تمرکز کنید و روابطتان را با ان ها تقویت کنید. اگر شما با خود فکر کنید که بی ارزش هستید و این باور شاید از کودکی با شما بوده است افراد دور و برتان شاید برای مدت کوتاهی با شما خوب برخورد کنند ولی بعد از مدتی ان را پس می زنید و و رفتار بد را جذب می کنید. 

عزت نفس اعتماد به نفس  چیست؟

برای این که رابطه های موفقیت امیزی تجربه کنید باید روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنید و با تمرین هایی دیدگاه خود را نسبت به خود ارتقا ببخشید. شما خودتان را با همه ی نقاط ضعف و قوتی که دارید باید بپذیرید و حال خوبی را برای خود رقم برنید. شما با عزت نفس پایین‌ نمی توانید رابطه موفقیت امیزی با اطرافیانتان داشته باشید و اعتماد به نفس کم و بی ارزش دانستن خودتان باعث می شود که انسان های اطرافتان نیز با شما خوب برخورد نکنند و در نتیجه رابطه خوبی نداشته باشید به همین دلیل اهمیت دادن به اعتماد به نفس و عزت نفستان و کار کردن روی ان می تواند زندگی بهتری را در هر بعد از زندگی برای شما ایجاد کند.

با خودتان به خوبی رفتار کنید.

 طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی نحوه رفتار شما با خودتان مثالی برای دنیاست که با شما چگونه رفتار کند. مردم نمی توانند و نمی خواهند بهتر از انچه با خود رفتار می کنید با شما رفتار کنند . اگر با خودتان به خوبی رفتار نکنید  دیگران هم به خوبی با شما رفتار نخواهند کرد. وقتی به خودتان به عنوان ادمی می نگرید که دوست داشتنی نیستید در واقع شما عاشق ان نوع دوست نداشتنی خودتان هستید و روابطتان می تواند تنها انعکاسی از ان باشد .

مسئولیت پذیر باشید.

بهترین روانشناس خانواده اشاره می کند که به یاد داشته باشید که اگر فکر کنید که مشکلات زندگی تان از جایی ناشی می شود خود همین فکر مشکل است و شما فقط وقت و انرژی تان را هدر می دهید احساس مسئولیت پذیری کامل طرز فکر رایجی نیست بلکه بیشتر اوقات راه رایج راه ساده تر است. یعنی هر انچه اتفاق می افتد و هر رفتاری از خود نشان می دهید به گردن زمین و زمان و اطرافیان بیندازید و خودتان را عامل این مشکلات ندانید. همیشه سرزنش کردن چیزهای بیرونی ساده تر است ولی در طولانی مدت بازی کردن نقش قربانی نتیجه خوبی را به همراه ندارد و باعث از بین رفتن قدرت از دست شما می شود به عهده گرفتن مسئولیت کارهایی که در اطراف شما اتفاق می افتد وجرات می خواهد . 

مسائل حل نشده انرژی زیادی از شما می گیرد.

روانشناس مشاور می گوید کینه به دل گرفتن یک راه سرزنش دیگران است و به شدت انرژی شما را می گیرد تصور کنید که به کسی بحث می کنید و به نتیجه ای نمی رسید و مدام فکر شما با ان موضوع درگیر می شود و انرژی زیادی از شما می گیرد و از طرفی هر چقدر هم تلاش کنید که ان را نادیده بگیرید نمی توانید و بیشتر با ان درگیر می شوید  و خودتان را نابود می کنید اما اگر که بتوانید ببخشید در واقع هدیه ی بزرگی به خودتان می دهید و تنها راه رهایی از قید و بند همین است که ببخشید تا اسوده باشید. این که مدام با فکر های ان زندگی کنید حال خودتان را بد تر می کنید و اتفاقی برای کسی نمی افتد اما اگر ببخشید حال خوب به سراغ خودتان می اید و راهی برای فراموشی گذشته و بهبود خال خود است. همانطور که می بینید برای داشتن خال نپب باید از خود شروع کنید و از هر انچه در بیرون شماست توقع نداشته باشید و برای بهتر شدن واقعی حالتان به درون خود مراجعه کنید و هر انچه لازم است را برای ان انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.