ما ممکن است که بهانه هایی داشته باشیم و آن ها را برای خودمان می تراشیم تا از انجام به موقع کارهایی که باید در آن زمان انجام می دادیم را توجیه کنیم و این کار ممکن است آگاهانه و یا غیر آگاهانه باشد و ما برخی رفتارهای خود تخریبی انجام می دهیم که مانع حرکت رو به جلو در ما می شود و ممکن است که درگیر با تعیین اهداف اشتباه به این صورت که اهدافی تعیین کنید که خارج از توانتان هستند و یا مناسب و واقع بینانه نیستند می تواند سبب بروز مشکلاتی شود و از طرفی اگر که مدیریت زمان بندی ضعیفی داشته باشید و یا درگیر با حواس پرتی و و وسوسه شدن ها شوید احتمال این که اهمال کاری کنید بسیار زیاد است.طبق نظر بهترین مشاور با شناسایی این مواردی که گفتیم می توانید دلیل اهمال کاریتان را تشخیص دهید و با راه حل هایی که در ادامه مطرح کرده ایم می توانید بر اهمال کاریتان غلبه کنید و هر چقدر که آگاهی نسبت به خودتان و موارد گفته شده داشته باشید بهتر می توانید آن ها را کنترل کنید.

ذهنیت خود را درست کنید.

بر اساس مطالعات مراکز روانشناسی خانواده غلبه کردن بر اهمال کاری یک تلاش ذهنی است و هیچ راه دیگری وجود ندارد که بتوانید از آن ها استفاده کنید تا از اهمال کاری عبور کنید. زمانی که توانایی ادامه دادن ندارید و یا موانعی بر سر راه شما وجود دارند که جلوی پیشرفت شما را می گیرند نیامند تلاش ذهنی هستید. ذهنیتی که شما دارید نگاهتان به یک موقعیت را تعیین می کند. ذهنیت درست تمام چیزی است که برای یافتن انگیزه و اراده لازم برای پیگیری کردن یک هدف مورد نیاز است. داشتن ذهمیت انعطاف ناپذیر باعث می شود کع مشکلات را به شیوه غلط ببینید برای مثال زمانی که بفهمید که چرا یک فعالیت خاص را انجام می دهید و این فعالیت چگونه به شما در رسیدن به هدف نهایی شما نقش دارد به شما انگیزه ادامه مسیر را خواهد داد. زمانی که برای کارهایی که انجام می دهید ارزش قائل باشید و به یاد داشته باشید که هر عملی شما را یک قدم به مقصدی که می خواهید برسید نزدیک تر می کند به سرعت می توانید بر اهمال کاریتان غلبه کنید. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که پس از مدتی عدم آسایش برای شما عادی خواهد شد. شما باید با عدم آسایش خود احساس راحتی کنید و شما هرگز با انجام دادن کارهایی که برای رسیدن به اهدافتان لازم هستند احساس راحتی و آسایش نخواهید کرد چرا که دائما چالش های جدیدی به وجود می آید که قبلا ممکن است با آن ها رو به رو نشده اید. تغییر کردن کار راحتی نیست اگر می خواهید در زندگی تان در هر کاری انجام می دهید موفق شوید باید این واقعیت را بپذیرید و برای این که به تغییر عادت کنید کارهای جدیدی انجام دهید که در خارج از ناحیه آرامش شما هستند مانند یادگیری مهارت های جدید و هر چقدر خود را در معرض موقعیت ها و کارهایی قرار دهید که از انجام دادن آن ها احساس عدم راحتی می کنید، سریع تر با عدم آسایش کنار خواهید آمد. و مطلب این که نباید فراوش کنید این است که زمانی که کاری را به پایان می رسانید دلیل بر این نیست که هیچ فعالیت دیگری نداشته باشید و هدف جدیدی را شروع نکنید بلکه باید برنامه ها و یادگیری مهارت های دیگری را برای خودتان در نظر بگیرید و از یادگیری مهارت های جدید غافل نشوید. و حالا در ادامه به راه های دیگری اشاره می کنیم که به شما کمک خواهد کرد اهمال کاریتان را کنار بگذارید و بر آن غلبه کنید.

به مشکلات احتمالی پیش رو فکر کنید.

از مواردی که باید در نظر بگیرید، فکر کردن درباره مشکلات احتمالی مرتبط با تکلیفی است که در حال کار روی آن هستید. انجام دادن کاری برای اجتناب از بدترین اتفاقی که ممکن است روی دهد و همچنین برنامه ریزی کردن برای آن ها افراد را به سمت کارهای بسیار سخت سوق می دهد. سعی کنید به عواقب مشکلاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید فکر کنید. چندین دلیل اساسی برای اهمال کاری وجود دارد که از جمله نیاز به حفظ آرامش کنونی، غرور کاذب و بی حوصلگی است. زمانی که این احساسات برطرف شد مصمم می شوید که از عواقب منفی آن جلوگیری کنید. 


با قدم های کوچک شروع کنید.

یکی از راه های جلوگیری از اهمال کاری شروع کارها با قدم های کوچک است پس به همین دلیل وظایف خود را به کوچک ترین مولفه های ممکن تقسیم کنید تا با این کار برداشتن اولین قدم برای شما بسیار آسان شود. وقتی صحبت از کار درباره اموری می شود که از آن ها لذت نمی بریم برداشتن اولین قدم دشوار خواهد بود ولی وقتی که این مرحله کوچک باشد، برداشتن آن بسیار آسان تر خواهد بود. زمانی که شما بخواهید کار بزرگی را انجام دهید و دربار آن فکر کنید خیلی زود دلسرد خواهید شد و هرگز نمی توانید شروع به کار کنیدولی زمانی که آن را به قدم های کوچک تقسیم کنید و آن را مدیریت کنید جواب بهتری خواهید گرفت. 

به کار بردن آن چه که لذت می برید در کنار آن چه که لذت نمی برید.

لیستی از کارهایی که از انجام دادن آن ها لذت می برید و توانایی انجام دادنش را دارید تهیه کنید و ـم را در میان کارهای دشوارتان انجام دهید. به این صورت که کارهای لذت بخش را به صورت پاداش برای خودتان در نظر بگیرید. یعنی زمانی که کار مهمتان را انجام دادید بعد از آن یکی از برنامه های لذت بخش را انجام دهید و با این روش انگیزه بیشتری برای انجام دادن کارهایتان پیدا خواهید کرد و انجام دادن کارهایی که برایتان دشوار است و دوست ندارید راحت تر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و رشد فردی و از بین رفتن اهمال کاری می توانید از متخصصان در مرکز مشاوران کمک و راهنمایی دریافت نمایید.