زندگی در جامعه امروزی و دنیای امروزی استرس زیادی را برای افراد به همراه دارد و می تواند از کودک تا بزرگسال را درگیر کند و نمی توان آن را به حال خود رها کرد زیرا که در عملکرد زندگی شغلی، خانوادگی، تحیلی و ....و تاثیر منفی می گذارد و در حالت کلی تجربه استرس مداوم آرامش شما را مختل کرده و سلامت روان شما را تهدید می کند و رضایت از زندگی را کاهش می دهد. اما برخی از قعالیت های کوچک هستند که در ابتدا شاید انجام دادن آن ها برایتان سخت باشد ولی با تلاش و تمرین تاثیر مثبت آن ها را در زندگی تان خواهید. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم که عبارت اند از:

کارها را به تعویق نیندازید.

طبق نظر بهترین مشاور روانشناس شما می توانید کارهای مهم و بزرگ را عقب بندازید ولی نگرانی ناشی از انجام ندادن آن را نمی توانید به تعویق بیندازید. استرس ناشی از انجام ندادن وظایف در زمان مشخص به سادگی قابل پیشگیری است پس سعی کنید در زندگی تان با برنامه ریزی کارهایتان را انجام دهید و در انجام آن ها کوتاهی نکنید تا بعدا استرس این که چرا آن کارها را انجام ندادید را نداشته باشید.

بنویسید.

اگر فکر می کنید که برخی از کارها را فراموش می کنید و در ذهنتان باقی نمی ماند حتما آن ها را در کاغذ بنویسید و یا جایی که مطمئن هستید یادداشت کنید. و به این ترتیب چیزی را فراموش نمی کنید و در نتیجه بعدا به دلیل فراموش کردن کارهایتان استرس نمی گیرید.

غذای سالم مصرف کنید.

یک رژیم غذایی مناسب و سالم، به بدن شما کمک می کند تا در برابر تاثیرات مخرب ناشی از استرس بهتر مقاومت کنید داشتن یک رژیم غذایی سالم کار پیچیده ای نیست و رعایت کردن برخی قوانین ساده می تواند به شما کمک بزرگی کند. برای مثال در غذا خوردن زیاده روی نکنید، سبزیجات مصرف کنید، لبنیات، گوشت، و غلات را فراموش نکنید و تا آنجایی که می توانید مصرف غذاهای مضر را محدود کنید. 

با خانواده و دوستانتان در ارتباط باشید.

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده انسان ها نیاز به برقراری ارتباط دارند و ذاتا موجودی اجتماعی هستند و در شرایط مختلف ارتباط با خانواده، دوستان و یا کسانی که دوست دارید و حرف زدن با آن ها و اشتراک گذاشتن زمانتان با آن ها می تواند در رفع استرس شما موثر باشد و نگذارد که افکار منفی به ذهن شما بیاید و از منزوی شدن جلوگیری می کند. 

اولویت بندی هدف هایتان:

در مورد چیزهایی که در زندگی تان برایتان اهمیت دارد و چه چیزی مهم نیست، به خوبی فکر کنید. روی مسائل مهم زندگی تمرکز کنید و برای رسیدن به آن ها مه باعث تغییرات بزرگی در زندگی تان می شود انرژی بیشتری بگذارید و مسائل بی اهمیت را فراموش کنید.

برنامه ریزی را فراموش نکنید.

اگر که شما روال منظم و برنامه ریزی برای هرروزتان داشته باشید و بر اساس آن پیش بروید نه چیزی را فراوش خواهید کرد و نه دچار استرس خواهید شد. شاید در ابتدا بریتان دشوار و بی معنی به نظر برسد ولی بعد از مدتی خواهید دید که به میزان زیادی در کیفیت زندگی تان تاثیر مثبت گذاشته است و استرس از زندگی تان کم شده است.

بپذیرید که زندگی همیشه طبق برنامه پیش نمی رود.

اجازه ندهید که روال روزانه و برنامه همیشگی شما را محدود کند و به قدری شما را تحت فشار قرار دهد که نتوانید آن را مدیریت کنید و با مشکل مواجه شوید. برای هر کاری زمان کافی را در نظر بگیرید تا در صورت ایجاد تغییرات ناگهانی و ناخواسته با مشکل مواجه نشوید و بتوانید خود را با شرایط جدید وفق دهید. فراموش نکنید که زندگی سرشار از چالش ها و رویداد های غیر منتظره است و باید توانایی پذیرش و انعطاف پذیری خود را بالا ببریم تا در صورت مواجه شدن با آن ها دچار تنش و استرس بیش از حد نشویم.

به خودتان توجه کنید.

بررسی کنید که چه مواقعی دچار استرس می شوید و علت آن را مشخص کنید. و واکنش های بدنتان را در نظر بگیرید و علت آن ها را پیدا کنید. و در صورت نیاز با فردی متخصص در ارتباط باشید و از او کمک بگیرید. و فراموش نکنید که کارهایی که انجام می دهید و تلاش هایی که می کنید در راستای زندگی خودتان و داشتن زندگی پرثمر است . رقابت های بی مورد و تشریفات های افراطی را کنار بگذارید. در مورد خودتان آگاه باشید و در واقع به خودآگاهی برسید و مواردی که را که فکر می کنید نیاز به پیشرفت دارید را در تظر بگیرید و برای آن ها تلاش کنید برای مثال انعطاف پذیری، مهارت های حل مسئله، توانایی ارتباط با دیگران، مدیریت هیجان ، مدیرست استرس و خشم همگی مواردی هستند که در صورت بالا بردن توانایی خود در آن ها می توانید زندگی بهتری را تجربه کنید.

خودتان و دیگران را دوست داشته باشید.

سعی کنید که روابط دوستانه برقرار کنید و حس خوب صمیمیت را بگیرید . این که شما اطرافیانتان را دوست داشته باشید وآن ها نیز شما را دوست داشته باشند، یعنی توانایی عشق ورزی و درسافت عشق را دارید و همانطور که گفتیم انسان مجودی اجتماعی است و انجام آن می تواند بسیاری از استرس های شما را کاهش دهد.

معنویت را حفظ کنید.

یکی از کارهای دیگری که می توانید انجام دهید حفظ معنویت و کارهای عبادی است که می تواند تاثیر مثبتی برای شما به همراه داشته باشد.

ما چندین مورد از کارهای کوچکی که می توانید خودتان برای خودتان انجام دهید تا از آسیب های استرس در امان باشید و زندگی موفق تری را تجربه کنید و امیدواریم که برایتان سودمند باشد. اگر که فکر می کنید استرس شما حالت افراطی دارد و توانایی کنترل آن را ندارید می توانید از فردی متخصص کمک دریافت کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کلینیک روانشناسی خوب در ارتباط باشید و درمان های لازم را از سوی آن ها دریافت نمایید.