هنگامی که حالات خلقی و احساساتتان را بشناسید خود به خود کنترل ان ها را در دست می گیرید مطالعات مطب روانشناسی نشان می دهد که  این نوع توجه به حالات روحی تان باعث می شود که تسلط احساساتتان بر شما غیر ممکن شود. همچنین اگر اجازه دهید احساسات دست بالا بگیرند ممکن است بر شما تسلط یابند. به این منظور موارد زیر را در نظر داشته باشید. 

خودتان را بشناسید.

نمی توانید بدون داشتن دوچرخه در سرتان به دنبال مدال قهرمانی دوچرخه سواری باشید قبل از این که برخی از بخش های شخصیتی تان را تغییر دهید، باید چیزی که با ان ها کار می کنید را بشناسید. قدم نخست شناسایی هیجانتان و درک ان هاست. احساساتی را بشناسید که با هیجانات خاص همراه می شوند به این طریق قادر خواهید بود با پیامد بک هیجان کنار بیایید .

خود اگاهی کسب کنید. 

در بحث مشاوره خانواده جنبه های متععدی از شما وجود دارد که فکر می کنید باید تقویت شوند. مدت زمان مشخصی را برای تجزیه و‌تحلیل ان ها اختصاص دهید. خودتان را ارزیابی کنید و نقاط قوت تان را مشخص کرده و‌ان ها را شناسایی کنید از افراد دیگر نظر بخواهید و صریح و رک باشید همچنین می توانید از ازمون هایی برای شناخت خودتان انجام دهید و در نهایت در هر نقشی که دارید و هیجانات مربوط به ان ها را ذکر کنید. و احساسات خود را در دفتری یادداشت کنید و وقتی که هیجانی به سراغتان می اید چه اتفاقی می افتد ایا واکنش فیزیکی دارید و با تپش قلبتان بیشتر می شود یا پشتتان تیر می کشد. و احساساتتان را پیش بینی کنید و هیجان مربوط به ان رویداد را پیش بینی کنید. 

درک دیگران

گفته ی روانشناس ازدواج این را مطرح می کند که شناخت دیگران جز مهمی از همدلی است علاوه بر این درک افراد دیگر حس کردن احساسات ان ها و یا نام بردن هیجاناتشان نیست بلکه نگرانی واقعی نسبت به ان هاست. مهارت های زیر به این منظور مهم هستند که استفاده از ان ها برای بهبود رابطه تان برای هر کسی نوصیه می شود و حال بهتری را برای خودتان به همراه خواهد داشت. 

شناسایی سرنخ های هیجانی:

یک فرد فهیم احساسات شخص دیگران را با نگاه به زبان بدنشان درک خواهد کرددو همچنین با  لحن صدایشان نیز از حال و هیجانات و روحیه ی او اگاه  خواهند شد. و این کمک بزرگی به شما در رابطه ها خواهد کرد. 

شنوندگان خوب:

این فرد به افراد دیگر خوب گوش خواهد کرد و تنها به منظور پاسخ دادن به حرف های دیگری گوش نمی دهد و بلکه به هدف واقعی گوش دادن شنونده خوبی است. اگر که همواره به دنبال حرف زدن و پاسخ دادن به طرف مقابل باشد و یا وسط حرف هایش بپرد چهره ی  خوبی را نخواهد داشت ولی. گوش دادن فعالانه بسیاری از مسائل را حل خواهد کرد. 

حساسیت نسبت به دیگران:

ان ها دیدگاه افراد دیگر را درک می کنند و شدیدا مراقب اند که دیگران را نرنجانند و از گفتن چیز های نادرست که دیگران را ناراحت می کند فاصله می گیرند ان ها قبل از صحبت کردن فکر می کنند و مراقب اعمالش است تا به دیگران اسیب نزند. 

کمک کردن متناسب

کمک کردن به افراد دیگر مبتنی بر ادراک ان ها از خواسته ها و احساسات دیگران است همدلی و به طور دقیق تر هنر درک دیگران نه تنها برای رشد روابط بین فردی مفید است. بلکه فراتر از ان نیز است. تاثیر ان براتر از ان چیزی است که به نظر می رسد. این که دیگران را بفهمید به معنای نرم بودن شما نیست بلکه به این معناست که به احساسات دیگران اهمیت می دهید. 

درک دیگران چه فوایدی به همراه دارد؟

اجتماعی بودن از موارد مهم هر انسانی است اگر تلاش بذای درک دیگران و دانستن احساسات ان ها برایتان مهم است پس شما انسانی خواهید بود مه انسان ها به راحتی با شما مسائلشان را در میان می گذارند و همچنین به خاطر این مهارت همه ی افراد همدیگر را می فهمند و با هم دوست می شوند و نزاع و درگیری نیز کمتر می شود. و بکی از نشانه های مهربان بودن شماست و به افراد نشان می دهید که ان ها را درک می کنید و همچنین درک شما باعث می شود که ان ها نیز شما را درک کنند. و همچنین زمانی که حالات فرد دیگری را درک می کنید قدمی به سوی اگاه تر شدن نسبت به حالات روحی تان بر می دارید و زمانی که هیجانات خودتان را درک می کنید در جوانب مختلف زندگی بسیار خوب عمل می کنید. و بهره عاطفی شما بهتر می شود و این می تواند تاثیر زیادی در زندگی خود شما بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مطب روانشاسی  و روانشناس ازدواج در ارتباط باشید.