مشاور کودک در مرکز مشاوره همواره تلاش می نماید تا به والدین آموزش هایی دهند تا از بروز رفتار خشونت بار در کودکان جلوگیری کنند. اگر کودکان نتوانند در دوره اولیه زندگی خشم خود را کنترل نمایند ، عادت به این کار نمی کنند و در صورتی که با یک روانشناس خوب کنترل خشم را آموزش نبینند در بزرگسالی ممکن است مشکلات جدی تری زندگی آنها را به مخاطره بی اندازد.

روانشناس خوب کودک برای درمان خشونت در کودکان اول دلایل آن را مورد برسی قرار می دهد، در این مطلب سعی بر آن داریم تا نمونه هایی از این دلایل را بیان نماییم:

-         نداشتن احساس امنیت از نظر مشاور کودک باعث بسیاری از رفتارهای خشونت بار در کودکان است. درگیری های مداوم در بین والدین می تواند یکی از اصلی ترین دلایل عدم امنیت والدین باشد.

-         احساس دوست نداشتنی بود و حس حقارت یکی دیگر از دلایل عدم اعتماد به نفس در بین کودکان می تواند باشد. کودکانی که در مدرسه و در بین همسالان پذیرفته نمی شوند حتما باید تحت نظارت مشاور کودک خوب قرار گیرند تا علت آن بر طرف شود.

-         یکی دیگر از دلایل خشم در کودکان بر طرف نشدن نیاز های اولیه همچون محبت و تغذیه مناسب می باشد. کودکانی که تغذیه مناسب ندارند همواره بدون آن که دلیل موجهی برای خشم خود داشته باشند رفتار های خشونت آمیز از خود بروز می دهند. همچنین کودکانی که نیاز های عاطفی آنها به شکل مناسب بر طرف نمی گردد، کمبود این نیاز را با عصبانیت و پرخاشگری نشان می دهند. یک مشاور خوب کودک در کلینیک روانشناسی کودک انتخاب نو به والدین آموزش می دهد چگونه توجه مناسب را به کودک بدهند تا هم نیاز روحی کودک بر طرف گردد و هم لوس نشود.


-         حضور عضو جدید در خانواده نیز یکی دیگر از دلایل مهم خشونت در کودکان است. والدین برای تغییراتی که در زندگی خود ایجاد می نمایند چه به صورت به دنیا آمدن کودکی جدید و چه به صورت ازدواج والدینی که از یکدیگر جدا شده اند حتما باید روحیات کودک خود را در نظر بگیرند . این والدین با مراجعه به یک مرکز مشاوره کودک و استفاده از یک مشاور روانشناس کودک می توانند راه مناسب برای آماده سازی کودک در برابر تغییرات جدید را آموزش دیده و با روشی مناسب که کودک دچار آسیب روانی نگردد این تغییرات را اعمال کنند.

-         دیدن برنامه های خشنوت بار و بازی های خشن می تواند یکی دیگر از دلایل خشونت در کودکان باشد متخصص مشاور کودکان همواره به والدین پیشنهاد می کنند تا کنترل مستقیم بر برنامه هایی که کودکشان می بیند و یا بازی هایی که انجام می دهد داشته باشد. کودکان در ابتدای زندگی از تمامی چیزهایی که بار انرژی آنها بالا است الگو برداری مستقیم انجام می دهند.