روانشناس کودک به احساسات و عواطف کودکان اهمیت بسیاری می دهد در مرکز مشاوره ، روانشناس تلاش می نماید تا خانواده را با احساسات کودک آشنا کند. هر چقدر که سن کودک کمتر باشد عواطف زودگذر تر و حاصل از محیط می باشد. بر طبق نظریه روانشناس متخصص چندی ماه طول می کشد تا بخش عاطفی کودکان که در کورتکس مغز می باشد تشکیل شود و بخش عاطفی کودکان به صورت منظم و سازمان یافته عمل کند.

بین عواطف کودکان با عواطف بزرگسالان تفاوت های ویژه ای وجود دارد که روانشناس کودک در زمان مراجعه والدین به کلینیک روانشناسیآنها را یادآوری می کنند. کودکان از عواطف فراوانی برخوردار هستند که دارای شدت زیادی می باشد. پنهان کردن عواطف و احساسات بر خلاف بزرگسالان بسیار سخت می باشد و کودکان به راحتی عواطف خود را به مشاور کودک بروز می دهند و یک مشاور خوب کودکقادر است با استفاده از شیوه های روانشناسی به تغییر عواطف کودک بپردازد.

از نمونه عواملی که در احساسات کودکان موثر می باشد می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

ارتباط اعضا خانواده با یکدیگر ، سلامت جسمی و کنترل تندرستی در کودکان ، محیط اجتماعی ، میزان هوش کودک و خستگی در کودکان.

از نظر بهترین روانشناس کودک روابط بین والدین در احساسات کودکان بسیار موثر است همچنین الگو پذیری کودکان از هیچ کسی به اندازه والدین نمی باشد، مشاور روانشناس کودک به حالات و برخوردهای والدین نیز تاکید زیادی و در صورت مشاهده اختلالات روانی در والدین آنها را به مشاور زوج درمانی یا روانشناس خانواده ارجاع می دهند تا با حل مشکل خود بتوانند زندگی بهتری داشته باشند.
بهترین کلینیک های روانشناسی برای کودکان برنامه های ویژه و امکانات ویژه ای در نظر می گیرند، متخصص روانشناس کودک ممکن است برای دریافت عواطف کودک نیاز داشته باشد تا در حین بازی یا نقاشی به گرفتن ارتباط با کودکان بپردازد، یک کلینیک روانشناسی خوب این محیط را با بازی هایی که روانشناس کودک خوب تشخیص می دهد ایجاد می نماید و تمامی امکانات را برای کمک به کودک فراهم می کند.

بهترین روانشناس کودک معمولا از روابط دوستانه همراه با اقتدار عمل برای کودکان استفاده می کند زیرا کودکان عواطف خود را سریع تر به کسانی که با آنها احساس آرامش می نمایند بیان می کنند و همچنین از آنها آموزش می بینند. بهترین مشاوران کودک تلاش می کنند از طریق بازی درمانی مسیر صحیحی به عواطف آنها داده و در جلسات متمادی تمرین مناسبی برای احساسات صحیح کودکان به کار بندند.

والدینی که به آینده کودکان خود علاقه مند هستند باید بدانند می توان با کمک گرفتن از یک روانشناس خوب در مرکزمشاوره کودک در زمان مناسب از بسیاری خطراتی که مشکلات عاطفی کودکان آینده آنها را به خطر می اندازد جلوگیری کند.