دکتر روانشناس با موارد زیادی از کسانی روبه رو می شود که به علت مشکلات جنسی در زندگی به کلینیک روانشناسی مراجعه می کنند. این افراد برای حل مشکلات خود با مراجعه به مشاور سکس تراپی گاهی می توانند زندگی مشترک خود را نجات دهند. بسیاری از افراد به سختی درباره مشکلات جنسی صحبت می کنند، فارق از مجرد یا متاهل بودن افراد، دکتر مشاوره با روان درمانی و روانکاوی موثر می تواند به حل این مشکل کمک کند.

کسانی که به روانشناس متخصص مراجعه می کنند ابتدا مورد برسی انحرافات جنسی قرار می گیرند ، در یک کلینیک روانشناسی خوب ، هم روانشناس خانم و هم روانشناس آقا برای سکس تراپی در نظر گرفته می شود چون گاهی مراجع با هم جنس خود احساس آرامش و راحتی بیشتری برای صحبت کردن می کند. رفع مشکلات جنسی توسط سکس تراپی گاهی مستلزم حضور در جلسات درمانی متعددی زیر نظر روانشناس سکس تراپی می باشد و گذراندن دوره درمانی الزامی می باشد.

در بسیاری از موارد مشاور خانواده دلیل مشکلات بین زوجین را سردی و عدم تمایلات جنسی تشخیص می دهد. افراد به علت شرم و یا پایین آمدن اعتماد به نفس معمولا سعی در مخفی نمودن این مشکل در زندگی می نمایند و پس از ازدواج تاثیرات مخرب این مشکل باعث ایجاد مشکلات جبران ناپذیری در زندگی زناشویی می گردد. در بسیاری از مواردی که زوجین دچار خیانت ، سردی و.... می شوند روانشناس روابط جنسی آنها را مورد برسی قرار می دهد. یک سکس تراپیست گاهی برای تجویز دارو مراجع را به روانپزشک معرفی می نماید  تا دوره دارو درمانی را طی نماید. یک مشاور خوب در کلینیک روانشناسی تخصصی با ایجاد امنیت فرد را تشویق به بیان حقیقت مشکلات خود می نماید و به مراجع این اطمینان را می دهد که مشکلاتش کاملا محرمانه باقی می ماند.

مشاور حرفه ای معمولا زمینه فرهنگی و عقیدتی افراد و خانواده ای که فرد در آن رشد نموده است را مورد برسی قرار می دهد زیرا بدون در نظر گرفتن زمینه فرهنگی و عقیدتی فرد نمی توان پی به ریشه اصلی مشکلات روانی افراد در بروز اختلالات جنسی ، برد.

انحرافات جنسی ، عدم تمایل به رابطه جنسی ، مشکل نداشتن لذت کافی از رابطه جنسی ، حس گناه از رابطه جنسی ، مورد سواستفاده جنسی بودن ، مشکلات هویت جنسی و از بین رفتن صمیمیت در رابطه جنسی همگی از مواردی است که افراد برای حل آن می توانند از مشاور روانشناس متخصص استفاده نمایند. دکتر سکس تراپ در یک مرکز مشاوره خوب با استفاده از انواع تست های روانشناسی می تواند با دستیابی به ناخودآگاه افراد به درمان فرد کمک کند.

افراد همواره به دنبال ارامش و زندگی خوب می باشند ، با توجه به اهمیت این مسئله در زندگی بهترین انتخاب برای افرادی که دچار مشکلات جنسی در زندگی می باشند مراجعه به مرکز مشاوره و کمک گرفتن از متخصص روانشناس می باشد.