در جامعه ی امروزی طلاق به عنوان معضل بزرگ و تکان دهنده در خانواده می باشد و زمانی که زن و شوهر ، نقش پدر و مادری داشته باشند مشکلات طلاق بیشتر خواهد شد زیرا که طلاق تاثیر بسیار جدی بر روی کودکان و نوجوانان می گذارد و به دلیل تغییرات بزرگی که در زندگی خانوادگی کودکان و نوجوانان ایجاد می شود برای آن ها تاثیرات مثبتی نخواهد داشت . جدایی و طلاق والدین در سنین دبستان کودکان بیشترین آسیب را به آن ها وارد می کند اما نا گفته نماند که برای نوجوانان نیز آسیب هایی را به همراه دارد . هر چقدر که والدین آگاهی لازم را داشته باشند باز با تاثیرات منفی رو به رو خواهند بود . 

طلاق والدین چه مشکلاتی برای نوجوانان به همراه دارد ؟

روانشناس خانواده بیان می کند که طلاق مشکلات بسیاری را برای نوجوانان به همراه دارد برای مثال در نوجوانان باعث ایجاد نا امیدی و به عبارتی نداشتن امید به آینده ، نادیده گرفته شدن احساسات و عواطف فرزند ، خشم ، اضطراب ، نفرت ، غم و احساس گناه در جدایی و طلاق والدین از مواردی است که نوجوانان ممکن است با آن رو به رو شوند . اما اگر بخواهیم آن را دسته بندی کنیم به صورت زیر خواهد بود و توضیح مختصری درباره آن ها ارائه می دهیم .

احساس گیجی و گمی :

با طلاق والدین بسیاری از باور ها و ارزش های نوجوانان زیر سوال می رود و این به نوبه ی خود برای آن ها سردرگمی بزرگی را ایجاد می کند و طبق نظر روانشناس نوجوان مرکز مشاوره روانشناسی نوجوانان ، در این دوران افراد برای مدتی نمی توانند قدرت تمایز خوب از بد ، درست از نادرست ، حق از باطل و ... را از دست بدهند . 

احساس گناه : 

گناه یک احساس پشیمانی و افسوس از عمل و رفتار انجام داده شده بر خلاف اعتقادات شخصی و یا ضرر و آسیب رساندن به دیگری است . نوجوان و جوان ممکن است به غلط تصور کند چون دلیل کشمکش ها و دعوا ها او بوده علت طلاق و جدایی والدینش را خود بداند و احساس گناه نماید . و یا این فکر را کند که اگر رفتار بهتری داشت آن ها از هم جدا نمی شدند . 

غم و اندوه :

اصولا از دست دادن هر چیز با ارزشی از شخص گرفته تا رابطه ، مادیات و حتی از دست دادن احساس ارزشمندی خود باعث به وجود آمدن احساس غم و اندوه می شود که حتی ممکن است منجر به افسردگی و یا انواع دیگر اختلال های روانی شود . بر خلاف افسردگی ، غم و اندوه یک واکنش طبیعی و به عبارتی مکانیسم دفاعی روان و مغز است . زیرا اگر فرد دارای سلامت و توانمندی و آگاهی باشد این غم و اندوه باعث افزایش نسبی قدرت توجه ، افزایش نسبی تفکر واقعی و عینی ، کاهش تفکر و تعقل کلیشه ای و همچنین تسهیل و تقویت روابط بین فردی و اجتماعی شخص می شود .

ترس و اضطراب :

ترس احساس ناخوشایندی است که در هنگام مواجه شدن با خطر یا تهدید واقعی شناخته می شود و ممکن است با گریز و خشم نیز خود را نشان دهد این در حالی است که اضطراب احساس مبهمی و ناخوشایندی است که فرد در برابر تهدید ناشناخته احتمالی و غیر قابل پیش بینی تجربه می شود مثلا اضطراب امتحان ، تاریکی و .... عواملی که در سطح اضطراب افراد دخیل هستند بستگی به میزان موقعیت های اضطراب آور ، ویژگی های شخصیتی و باور ها و الگو های فکری فرد است .

زمانی که اضطراب از حالت نرمال خارج شود و به صورت غیر منطقی باشد و یا میزان موقعیت های اضطراب آور بیش از حد توان فرد باشد آنگاه غیر طبیعی بوده و به عنوان اختلال اضطراب بروز می کند . که ممکن است به صورت اضطراب ، فوبیا ، استرس پس از سانحه  ، وحشت زدگی و یا وسواس خود را نشان دهد . زمانی که نوجوانان شاهد جدایی والدین خود قرار می گیرند توان اعتماد کردن به دیگران و هر رابطه ای را از دست می دهند و به عبارتی از نزدیک شدن به دیگران و بر قراری رابطه صمیمی نگران خواهند بود .

خشم و عصبانیت :

طبق نظر دکتر روانشناس کلینیک روانشناسی بالینی انتخاب نو احساس هیجانی که در این شرایط به وجود می آید طبیعی است . به عبارتی خشم و عصبانیت زمانی به وجود می آید که ارزش ها و حرمت نفس و احساسات فرد خدشه دار شود . سرکوب یا انکار کردن ممکن است در این افراد شایع باشد و به عبارتی رفتار های تهاجمی ،ایراد گیری ، بهانه گیری و عیب جویی را می توان در آن ها مشاهده کرد . زمانی که نوجوانان با طلاق و جدایی والدین خود رو به رو می شوند این حالات پرخاشگری به آن ها دست خواهد داد که با گذشت زمان فروکش خواهد شد البته در صورتی که از مهارت های کنترل پرخاشگری آگاه باشند به راحتی با تکنینک های ویژه می توان وضعیت نوجوان را بهبود بخشید  خشم و عصبانیت در خانواده و به عبارتی هرگونه خشونت می تواند دلیلی بر جدایی و طلاق باشد از این رو افراد باید نسبت به کنترل پرخاشگری خود اقدام نمایند تا بتوانند از بروز بسیاری از مشکلات بکاهند . زمانی که زوجین تصمیم بر طلاق می گیرند برای ایجاد محیط مناسب برای خود و کودکان و نوجوانان و حل تعارض ها و کشمکش ها و برای ایجاد محیط ایده آل و گرفتن تصمیم بهتر می توانند از امکانات مرکز مشاوره طلاق بهره مند شوند .