مشاوره قبل از ازدواج معمولا کمک زیادی به زوج های جوانی می کند که برای مشاوره به مرکز مشاوره مراجعه می کنند. تشخیص میزان تشابه ذهنی و رفتاری با کمک مشاور پیش از ازدواج به حل مشکلاتی که در زندگی مشترک افراد احتمال دارد بروز کند ، کمک فراوانی می کند.

افرادی که برای مشاوره تخصصی پیش از ازدواج به مشاور مراجعه می کنند در جلسات دو نفره و تک نفره بر اساس تشخیص روانشناس شرکت می کنند و دکتر روانشناس برای دریافت نظرات و تمایلات زوج ها از آنها تست های روانشناسی ازدواج را می گیرند. در برخی موارد تفاوت های شخصیتی بین زوجین اون قدر زیاد است که مشاور ازدواج پیشنهاد به جدایی و اتمام ارتباط بین افراد را می دهند و گاهی مشکلاتی هم چون عدم تطابق کامل و یا اختلالات روانی قابل درمان و حل شدن در بین زوجین می باشد.

تعداد جلسه مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره قبل ازدواج بر طبق نظر روانشناسی ازدواج مشخص می گردد ، گاهی یکی از زوجین برای حل مشکلات خود لازم است در جلسات تک نفره بیشتری شرکت نماید و جلساتی نیز با زوج مورد نظر خود برای بر روشن سازی هدف ازدواج و حل مشکلاتی که در آینده احتمال وقوع دارند شرکت کند.

مشاوره تخصصی قبل از ازدواج گاهی تشکیل جلساتی با حضور خانواده ها را ضروری می داند، روابط زوج ها با خانواده خود و خانواده یکدیگر و همچنین موافقت و نظر و عقاید خانوادگی برای موفق بودن ازدواج بسیار با اهمیت می باشد. روانشناس مشاور ازدواج با در نظر گرفتن بخش های مختلف در ویژگی های روحی افراد و نحوه تربیتی آنها در خانواده و اختلالات نظر قطعی خود را برای ازدواج افراد ارائه می کنند.

پکیج تست قبل از ازدواج معمولا توسط مشاور روانشناس قبل از ازدواج در کلینیک مشاوره توسط روانسنج و زیر نظر مشاور روانسنج از زوجین گرفته می شود و پس از تفسیر روانشناسی به روانشناس قبل ازدواج تحویل داده می شود. دکتر مشاور پیش از ازدواج معمولا با توجه به نتیجه مصاحبه و تست مراجعین تعداد جلساتی را که افراد نیاز دارند را مشخص می کنند.


چه چیزهایی در تست قبل از ازدواج مشخص می شود؟

معمولا تست قبل ازدواج و تست شخصیت نشان دهنده میزان نزدیکی ذهنی افراد به اختلالات روانی ، وسواس های فکری ، میزان تفاوت ها و شباهت ها ، مشکلات وسواسی و تفاوت های ذهنی و روانی طرفین را نشان می دهند، مشاور ازدواج نمی تواند مانع ازدواج شود و تنها با توجه به ویژگی های روحی و روانی می تواند پیشنهاداتی ارائه کند.

بسیاری از مواقع مراجعه به کلینیک مشاوره و روانشناس پیش از ازدواج کمک بسیار مهمی برای درمان اختلالات روانی افراد شده است.

باید به این موضوع توجه داشت با وجود تاثیر گذار بودن نظر مشاور ازدواج در زندگی مشترک و آینده طرفین اما افراد برای ازدواج نیازی به اجازه روانشناس ازدواج ندارند و مشاور روانشناس تنها می تواند به افراد کمک کند تا با افزایش میزان شباهت‌هایی خود و مکمل شدن زندگی بهتر وموفقی را برای خود بسازند.