هر کسی احساس غم، ناراحتی، دلواپسی و هراس را تجربه کرده است و اغلب اضطراب مزاحم و باعث دردسر در انسان ها می شود. برای مثال ممکن است گاهی اوقات شما را از کار باز دارد و مانع انجام فعالیت هایی شود که واقعا قصد دارید انجامشان بدهید ولی ان چه که دست خودتان است و می توانید انجام دهید شیوه ی احساس کردن خود را تغییر دهید. درمان های جدید و قدرتمندی بدون استفاده از دارو برای افسردگی و هر نوع اضطرابی مثل نگرانی مزمن، خجالت، اضطراب صحبت کردن در جمع، اضطراب امتحان و حملات هراس وجود دارد. اضطراب به روش های مختلفی بروز می کند که شامل موارد زیر است:


نگرانی مزمن:

در این نوع شما همواره در مورد خانواده، سلامتی، حرفه یا مسائل مالی تان نگران هستید و دل آشوبه دارید و به نظر می رسد که اتفاقات بدی در حال رخ دادن هستند ولی نمی توانید مشخص کنید که دقیقا مشکل چیست.

ترس ها و فوبی ها:

ممکن است که از سوزن، خون، ارتفاع، آسانسور ، رانندگی، پرواز، آب، عنکبوت، سگ، طوفان، پل یا کیر کردن در مکان های بسته بترسید.

اضطراب عملکرد:

طبق نظر دکتر روانشناس هر زمانی که می خواهید آزمونی را بگذرانید، و یا در مقابل دیگران کاری را انجام دهید و یا در موقعیت های ورزشی به رقابت بپردازید، دچار اضطراب می شوید.

اضطراب صحبت در میان جمع:

هر زمان که مجبور هستید در مقابل جمع صحبت کنید، عصبی می شوید و فکر هایی را در سرتان دارید و در واقع به خودتان تلقین می کنید که می لرزید و تسلط کافی ندارید و اطرافیانتان آن را خواهد فهمید و به چشم حقارت به شما نگاه خواهند کرد و بسیاری از موارد منفی دیگر که در آن لحظه ها از فکر شما می گذرد.

خجالت:

در هر همایش اجتماعی احساس جالت و عصبانیت می کنید و مانند مورد بالا افکار مفی زیادی را در ذهنتان با خود تکرار می کنید.

حملات هراس:

حملات هراس اگهانی و وحشناکی را تجربه می کنید که به نظر می رسند که کاملا ناگهانی هستند و به صورت غیر منتظره ظاهر می شوند . در طی حمله هراس احساس گیجی می کنید و تپش قلب شدیدی را تجربه می کنید و انگشتانتان شروع به گز گز می کند و با خودتان می گویید که اگر غش کنم و بمیرم چه و یا این که نمی توانم درست نفس بکشم و یا بسیاری از موارد دیگر اما طولی نمی کشد که به صورت ناگهانی ناپدید می شود و شما را سردرگم و وحشت زده و سرافکنده می کند و از وضعیت موجود تعجب می کنید و ترس این که دوباره ممکن است دچار چنین شرایطی خواهید شد را خواهید داشت.

ترس از فضای باز:

طبق نظر روانشناس خانواده مورد دیگر که می توانیم اشاره کنیم ترس از فضای باز یا بازار هراسی است که از این که به تنهایی بیرون بروید هراس دارید، و ترس این را دارید که مبادا حوادث بدی اتفاق بیفتد و شاید دچار یک حمله هراس شوید و کسی نباشد که به شما کمک کند و ممکن است از فضاهای باز ، پل، جمعیت، ایستادن در صف و یا سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی هراس داشته باشید.

وسواس های فکری و اعمال وسواسی:

با افکار وسوسه انگیزی که نمی توانید آن ها را از ذهنتان دور کنید ، خسته می شوید و برای این که بتوانید ترستان را کنترل کنید اعمال وسواس گونه در ذهنتان به وجود می آید برای مثال برای این که از میکروب ها رها شوید چندین بار و به طور مکرر دست هایتان را بشویید و یا آداب های مکرر غیر لزوم را انجام دهید.

اختلال استرس پس از سانحه:

ذهن شما با خاطرات گذشته که در ارتباط با وقایع هراس آور بوده اند، نشغول می شود وقایعی که ماه ها و یا سال ها پیش رخ داده است مانند تجاوز، خشونت و شکنجه و ...

نگرانی در مورد ظاهر خود :

این فکر که شما طاهر زشت و غیر عادی دارید همواره شما را درگیر کرده است . هر چند خانواده و دوستانتان شما را مطمئن می سازند که ظاهرتان خوب است شاید زمان زیادی را صرف پزشک جراح و پلاستیک کنید و یا به طور مداوم جلوی آینه باشید و به دنبال بر طرف کرن نقص هایتان هستید.

نگرانی در مورد سلامتی:

به دکترهای متعددی مراجعه می کنید و از درد و خستگی و سرگیجه شکایت می کنید و مطمئنید که دچار بیماری های وحشتناکی شده اید ولی پزشکان این اطمیان را به شما می دهند که سالم هستید و درگیر با بیماری خاصی نیستید. 

اگر که درگیر با هرکدام از مواردی که در قسمت بالا اشاره کردیم باشید در واقع شما نیازمند درمان تخصصی هستید تا زمانی که درمان نشوید این حالات در شما وجود خواهد داشت و باعث افت عملکرد شما در بسیاری از بخش های زندگی تان خواهد شد به همین منظور است که درمان مهم تلقی می شود تا شما را با سلامت روان و بهبود آن مواجه سازد.

شناختی:

مدل شناختی بیان می کند که علت بروز اضطراب ، افکار منفی است. هر زمان که احساس اضطراب یا هراس دارید، به این علت است که به خودتن می گویید اتفاق بدی در حال رخ دادن است. و زمانی که بتوانید روش فکری خود را تغییر دهید، می توانید احساس خود را عوض کنید . 

مواجهه سازی:

بر اساس این ظریه، اجتناب یکی از علت های بروز اضطراب است. و زمانی که احساس اضطراب می کنید در واقع از مواردی که از آن ها هراس دارید اجتناب می کنید . زمانی که دیگر فرار نکنید و با ترس خود مواجه شوید، می توانید بر ترس هایتان غلبه کنید. 

هیجان نهانی:

 بر اساس این نظریه افرادی مستعد اضطراب هستند که تقریبا همیشه از برخورد، نزاع و احساسات منفی مثل خشم هراس دارند و می خواهند همیشه دیگران را راضی نگه دارند . زمانی که احساس ناراحتی می کنید آن را بروز نمی دهید و در درونتان می ریزید تا دیگران را ناراحت نکنید . به همین دلیل احساسا ناراحتی مانند اضطراب و ترس و احساس هراس و .... بروز می کند . زمانی که شما با احساسات نهان خود مواجه شوید می توانید مشکلاتان را حل کنید. 

مدل بیولوژیکی:

بر اساس این نظریه اضطراب و افسردگی به دلیل عدم تعادل شیمیایی در مغز است و برای رفع آن باید از دارو استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان و شروع آن با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.