والدین در ارتباط با فرزندان خود باید سعی کنند که از آن ها قهرمان بسازند و برای دستیابی به توانمندی ، بخشودن و قوی تر شدن فرزندانشان تلاش کنند . در این مطلب به معرفی روش هایی می پردازیم که در تربیت فرزندان توسط پدر و مادر نقش مهمی را دارند و رعایت کردن آن ها می تواند کمک بزرگی در تعلیم و تربیت کودکان نماید و در آینده زندگی مطلوبی را برای آن ها فراهم کند .

اول : به فرزندانمان عزت نفس دهیم .

از همان روز نخست تولد ، به فرزندان باید تایید مثبت  دهیم و آن ها را باور کنیم و به آن ها اطمینان کنیم و توانمندی هایشان را باور داریم و سعی کنیم آن ها را با کسی مقایسه نکنیم و نه با هم و نه با سایرین . طبق نظر بهترین مشاور روانشناس در تهران ، احساسی که اشخاص درباره خود دارند کلید استفاده از استعداد ها و توانمندی های بالقوه آن ها است . این که آن ها درباره ی خود چه نظری دارند ، تا حدود زیادی بستگی به این دارد که دیگران و از همه مهم تر پدر و مادر آن ها را چگونه می بینند و با آن ها چگونه بر خورد می کنند . از همان سنین کم یعنی قبل از دوران مدرسه با آن ها باید بسیار وقت صرف کرد و به حرف هایشان گوش داد و با آن ها بازی کرد و در مقام تصدیق و تایید مثبت حرف زد و به این صورت است که می توان بر عزت نفس آن ها افزود . 

دوم ،  فرزندانمان را تشویق کنیم که علایق خود را توسعه دهند .

 کشف استعداد و توانایی های فرزندانمان از موضوع های مهم دیگیر است که والدین باید به آن توجه کنند و آن را نادیده نگیرند  زمانی که به استعداد خاصی در فرزندانمان پی بردیم باید آن ها را تشویق کنیم که آن ها را پی بگیرند و ادامه دهند و زمانی که فرزندانمان را در جهت علایقشان تشویق کنیم پیشرفت قابل ملاحظه ای را در آن ها خواهیم دید و از این راه است که می تواند موفقیت هایی را به دست بیاورد .

سوم ، ایجاد فرهنگ خانوادگی لذت بخش .

طبق نظر روانشناس کودک کلینیک روانشناسی کودک ، پدر و مادر باید تلاش کنند که فرزندانشان از زندگی در کانون خانواده لذت ببرند و این لذت بیش از لذتی باشد که در مدرسه و دوستانشان می تواند به دست آید زیرا که خانواده برای فرزندان نقش مهمی را بازی می کند و ممکن است زمانی که ارتباط مناسبی بین والدین و فرزندان نباشد کشش آن ها به هم سن و سالان بیشتر شود و به خصوص در نوجوانی بیشتر این موضوع دیده می شود ، از این رو از همان ابتدا هرگونه ارتباط مثبت و اثر بخش با فرزند می تواند لحظات لذت بخشی را ایجاد کند و همجنین  زمانی که خانواده به آن ها تصدیق مثبت دهند و به او اهمیت دهند  می توانند روابط خود با فرزندان را بهتر کنند .

چهارم ، از قبل برنامه ریزی می کنیم .

هر خانواده ای به فعالیت های لذت بخش و تفریحی احتیاج دارد و متاسفانه بسیاری از خانواده ها از این موضوع غفلت می کنند . بخشی از تفریح مرتبط با هر حادثه ای در برنامه ریزی آن است .باید توجه داشت که برنامه های تفریحی خانواده لزوما نباید به جمع خانواده محدود شود . توجه به بستگان نزدیک و رعایت حال آن ها نیز از اهمیت ویژهای بر خوردار است .

پنجم ، دوستان آن ها را می پذیریم .

ارتباط فرزندان با هم سن و سالانشان در رشد آن ها تاثیر مثبت و مفیدی دارد و زمانی که دوستان فرزندان خود را پذیرا باشیم و آن ها را قبول کنیم و برنامه هایی را برای آن ها ترتیب دهیم  این گونه می توان بین خانواده و دوستان او ارتباط نزدیکی ایجاد کرد .

ششم ، از فرزندان خود حمایت می کنیم و منابع مورد نیازشان را فراهم می آوریم .

ما پیوسته با فرزندان خود در ارتباط هستیم و فرزندان ما به لحاظ احساسی از دیگران حمایت می کنند و ما در ضمن به هم باز خورد های صادقانه می دهیم . این باز خورد ها برای رشد ضرورت دارند و اما باید این نکته را فراموش نکنیم که این باز خورد ها باید مثبت و سازنده باشند و نباید جنبه انتقاد و سرزنش را به خود بگیرد . حمایت کردن فرزندان در جهت علایق آن ها و در جهت رشد شخصی آن ها بسیار سودمند خواهد بود . 

قهرمان سازی فرزندان به تلاش پیوسته نیاز دارد و در یک روز نمی توان راه تربیت صحیح فرزندان را یاد گرفت  امروزه با پیشرفت تکنولوژی والدین می توانند با استفاده از امکانات به روز از  مرکز مشاوره آنلاین در زمینه تربیت فرزندان خود کمک دریافت کنند و راهنمایی های لازم را از طریق کلینیک مشاوره تلفنی و ارتباط با بهترین روانشناسان دریافت کنند . تربیت کودکان همان طور که در بالا نیز اشاره شد نیازمند بررسی و به اجرا در آوردن از همان سال های اولیه می باشد و این والدین هستند که در زندگی و سرنوشت فرزندان خود تاثیر فراوانی می گذارند . زمانی که بتوان بسیاری از نکات را از همان ابتدا رعایت کرد در آینده و دوران نوجوانی نیز به راحتی و با چالش های کمتری مواجه خواهند شد و از این بحران ها در طول رشد مختلف به شکل موثر تری عبور خواهند کرد  .