هنگامی که کسی رابطه را خراب می کند به دنبال آشتی خواهیم بود . هر چه قدر که رابطه صمیمی تر باشد ، تمنای آشتی کردن نیز بیشتر است . ممکن است که از هم دیگر ناراحت و خشمگین باشند اما خواستار آرامش و صلح هستند . نیاز به عذر خواهی در تمام رابطه ها صدق می کند ، ازدواج ، تربیت فرزند ، نامزدی ، روابط کاری همه به عذر خواهی نیاز دارند . اگر عذر خواهی نشود رابطه به خشم منتهی می شود ؛ به این صورت که فرد تصمیم می گیرد خودش کاری کند و ممکن است حس انتقام ایجاد شده باشد و خشم بیشتر شده و در نتیجه به خشونت ختم می شود . بر اساس مطالعات مشاوره پیش از ازدواج در ازدواج ها ، آشفتگی های داخلی بیشتر اوقات از عدم تمایل به عذر خواهی سر چشمه می گیرد . هر دو به میزان زیادی از هم رنجیده اند ، عصبانی هستند ، شکست خورده اند ، اما هیچ کدام هم راضی نیستند که عذر خواهی کنند . در نتیجه ی عذر خواهی نکردن ، اعلام جنگ می کنند که ممکن است سال ها طول می کشد و بیشتر اوقات به طلاق یا مرگ ختم می شود . زوج هایی که ازدواج سالم و موفقی دارند همیشه تمایل به عذر خواهی دارند . طبق نظر روانشناس نوجوان عذر خواهی نکردن در روابط بین والدین و نوجوانان نیز دیده می شود . خشونت نوجوان نسبت به پدر و مادرش می تواند دو دلیل داشته باشد . دلیل اول این که ، نوجوان احساس می کند پدر و مادرش در حق او کار اشتباهی انجام داده و هرگز با او آشتی نکرده اند و دلیل دوم این که نوجوان احساس می کند ، پدر و مادرش او را دوست ندارند . 

اگر از شما عذر خواهی نکند ، او را می بخشید ؟

آمار های مشاوره روانشناسی خوب در تهران نشان می دهد که بخشش درست و آشتی تعامل دو طرفه است که با عذر خواهی ایجاد می شود . برخی از افراد هستند که بدون شنیدن عذر خواهی می بخشند و شاید به خاطر اعتقاداتی که دارند چنین تصمیمی می گیرند و نمی توان گفت که فرد را به طور کامل بخشیده است . بخشش واقعی مانع را بر می دارد و باعث می شود که اعتماد به مرور زمان باز سازی شود و رابطه ی گرم و صمیمانه ایجاد می شود . 

چطوری عذر خواهی کنیم ؟

طبق نظر مشاوران مرکز فوق تخصصی مشاوره چند ویژگی اصلی برای عذر خواهی وجود دارد که باید افراد از آن ها آگاهی داشته باشند . برای این که عذر خواهی شما قبول شود باید با زبانی صحبت کنید که فردی که در حق او بدی یا خطا کردید خلوص شما را درک کند ، پس او عذر خواهی شما را درست و حقیقی می داند و احتمال بیشتری دارد که آن را قبول کند .

از ویژگی های اصلی معذرت خواهی ابراز تاسف است . ابراز تاسف جنبه ی عاطفی عذر خواهی است و این احساس گناه ، احساس شرمندگی و ناراحتی از این که رفتار شما او را بی اندازه آزرده ساخته است نشان می دهد . عذر خواهی در دامن تاسف رشد پیدا می کند . ما از ناراحتی ، نا امیدی و نارضایتی که باعث آن شده ابراز تاسف می کنیم . ابراز تاسف و پشیمانی بابت کاری که انجام دادید یا کاری که نتوانستید انجام دهید و تاثیری که در فرد گذاشته است متمرکز است . فردی که ناراحت است به احساسات دردناکی دچار می شود و می خواهد به شما نشان دهد که چقدر او را ناراحت کرده اید . برای عده ای ، این تنها چیزی است که در عذر خواهی می خواهند بشنوند . 

زبان بدن :

هماهنگی زبان بدن با کلماتی که می گویید مهم است تا فردی که به او بد کرده ایم خلوص نیت ما را احساس کند باید بدانیم که گاهی اوقات زبان بدن بلند تر از زبان گفتاری سخن می گوید . در صورتی که زبان بدن و عذر خواهی هماهنگ نباشد فرد این حس را خواهد کرد که سعی می کند او را وادار کند که ببخشد و نگران زود خاتمه یافتن دعوا و فراموش شدن است نه معذرت خواهی واقعی . 

چرا متاسف هستید ؟

وقتی که عذر خواهی همراه با بیان دلیل دقیق متاسف بودنتان باشد ف یعنی وقتی که منظورتان را مشخص کنید ، به فردی که او را ناراحت کرده اید خواهید فهماند که واقعا متوجه هستید که چقدر او را رنجانده اید . جزئیات عمیق درک شما را از وضعیت و میزان نارضایتی که در دوست خود ایجاد کرده اید را نشان می دهد .

از کلمه ی اما استفاده نکنید .

ابراز تاسف باید خالصانه و بدون اما و اگر باشد ، اگر که تقصیر ها را به گردن دیگری بیندازیم از موضع عذر خواهی به موضع حمله تغییر مکان داده ایم . حمله ها هرگز به بخشش و آشتی خاتمه نمی یابند . 

معذرت خواهی غیر سلطه جویانه :

بر اساس گفته هایی که لیست روانشناسان خوب ایران مطرح کرده اند ، ابراز تاسف خالصانه نباید طرف مقابل را به معامله به مثل کردن اغوا کنند . گاهی ندانسته دیگران را ناراحت می کنیم . به طور قطع کار او عمدی نبود . روابط خوب با ابراز تاسف پرورش می یابند حتی وقتی قصد نداشتیم آن ها را ناراحت کنیم و برنجانیم . ابراز تاسف بر مورد بحث قرار دادن رفتار خود شخص و دلسوزی برای ناراحتی که برای شخص مقابل ایجاد کرده است متمرکز است .