هورمون ها نقش اساسی و مهمی را در روان انسان به عهده دارند و می‌توان گفت که بسیاری از حالات ما نظیر شادی، ناراحتی، خستگی و همچنین اختلالاتی نظیر افسردگی و ... تحت تاثیر هورمون‌های ما قرار می‌گیرند. حال می‌خواهیم بدانیم که چگونه می‌توانیم ترشح هورمون های شادی آور را بیشتر کنیم زیرا که شادابی و نشاط نقش بسیار اساسی و مهمی را زندگی ما خواهد داشت. در ادامه به این هورمون ها و راه های افزایش آن اشاره می‌کنیم.

اکسی توسین:

اکسی توسین به عنوان هورمون عشق نیز می‌توانیم معرفی کنیم. و با راه هایی می‌توانیم آن را افزایش دهیم مانند:

بازی با حیوانات خانگی: طبق نظر بهترین مشاور بازی با حیوانات خانگی در واقع قبول مسئولیت نگه داری از حیوانات می‌باشد و از آنجایی که این کار با علاقه و عشق همراه است می‌تواند راهی برای افزایش هورمون اوکسی توسین و در نتیجه افزایش شادی را به همراه داشته باشد.

بازی با کودکان: بازی با کودکان از دیگر مواردی است که می تواند در افزایش هورمون اوکسی توسین نقش داشته باشد.

دست دیگری را گرفتن و یا در آغوش گرفتن:بر اساس گفته‌ی بهترین سکس تراپ نوازش و در آغوش کشدین از موارد بسیار مهمی می باشد که هر فردی به آن نیاز دارد و حس خوبی را برای فرد ایجاد میکند و در نتیجه عاملی برای افزایش این هورمون می‌باشد.

تحسین کردن دیگران: یکی از موارد ضروری در ارتباطات بین انسان ها قدردانی و تحسین از دیگران است و این باعث ایجاد حس خوبی در فرد مقابل و هم خود فرد می‌شود و در واقع ارتباطات را بهبود می‌بخشد و تقویت می‌کند و در نتیجه هورمون اوکسی توسین افزایش پیدا می‌کند.

دوپامین: این هورمون به عنوان هورمون انگیزه و پاداش می‌باشد و با انجام کارهای زیر می‌توان آن را افزایش داد.

به اتمام رساندن وظایف:

تعیین برخی وظایف و لیستی از کار ها برای خود و انجام دادن آن‌ها می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در ایجاد هورمون انگیزه و پاداش باشد.

مراقبت ورسیدگی به خود: طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره خوب دوست داشتن خود و اهمیت دادن به خود و انجام دادن کارهایی که با مراقبت و رسیدگی همراه باشد می‌تواند گزینه‌‍ی مهم و ضروری برای افزایش این هورمون باشد.

غذا خوردن: مصرف غذاهای مقوی همراه با ویتامین ها و پروتئین ها و دیگر مواد ضروری مورد نیاز بدن و تامین به اندازه‌ی آن‌ها در زمان مناسب می‌تواند بسیاری از مشکلات جسمی و روانی را حل کند. کمبود برخی مواد معدنی بدن خود در روان و هورمون ها تاثیر بسیار مهمی دارد.

جشن گرفتن برای پیروزی های کوچک: یکی از موارد دیگر جشن گرفتن و تحسین خود برای موفقیت ها و پیروزی های کوچک است در واقع با این کار خود را جهت ادامه فعالیت های جدید و پیروزی های جدید تشویق می کنید و در نتیجه افزایش چشم گیر این هورمون و شادی را در زندگی تجربه خواهید کرد.

اندورفین:این هورمون به عنوان ضد درد می‌باشد و تمرین خنده‌ی یوگا، مشاهده فیلم‌های کمدی و لذت بخش خوردن شکلات تلخ و از همه مهم تر ورزش کردن می‌تواند در افزایش این هورمون و در نتیجه ایجاد شادی نقش داشته باشد.

سروتونین: این هورمون به عنوان هورمون تعادل خلق و خو می‌باشد و نقش تعیین کننده در سلامتی روان و شادی و لذت بردن از زندگی دارد. در واقع کمبود آن به راحتی می‌تواند فرد را درگیر با اختلالات خلقی نظیر افسردگی و ... نماید. انجام برخی از فعالیت ها می‌تواند میزان این هورمون را در حد تعادل نگه دارد و در نتیجه فرد را از مبتلا شدن به اختلالات خلقی که امروزه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است، دور کند.

مدیتیشن: مدیتیشن و انجام تمرین هایی برای آرام کردن ذهن و بدن از موارد ضروری می‌باشد که افراد باید در زندگیشان انجام دهند و سلامت ذهن و جسم را برای همه رقم خواهد زد و در تعادل خلق و خو اهمیت روز افزونی دارد.

دویدن و پیاده روی کردن: دویدن و پیاده روی های تند که در آن ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند و بدن به حالت فعالیت است و گرم می‌شود سبب افزایش تولید هورمون سروتونین می‌شود و خلق و خو را به حالت تعادل در می‌آورد.

نور افتاب و شنا و دوچرخه سواری: نور افتاب ، قدم زدن در طبیعت ، شنا و دوچرخه سواری از دیگر فعالیت های لذت بخش و تنظیم کننده خبق و خو می‌باشد . در حالت کلی برای داشتن خلق و خوی بهتر ورزش کردن اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دللی از انجام آن نباید غافل شد. البته انجام این فاعالیت ها تنها با یک بار نتیجه بخش نخواهد بود و انجام مکرر آن‌ ها و غافل نشدن از آن اثرات مثبت و خوبی را به همراه خواهد داشت و خود فرد تغییرات ایجاد شده را متوجه خواهد شد.

و در آخر این که : مشاور خیانت و خانواده بیان می‌کند که همانطور که از جسم خود مرافبت می‌کنیم و به شکل های مختلفی به آن رسیدگی می‌کنیم باید به روان خود نیز توجه داشته باشیم و از آن غافل نشویم و در جهت بهبود و ایجاد سلامتی آن نیز تلاش کنیم. هرچند برخی از فعالیت ها برای هردو مشترک و سودمند می‌باشد . و آن چه که اهمیت دارد این است که باید خودمان را دوست داشته باشیم و اهمیت قائل باشیم.