زندگی در جامعه امروزی استرس های زیادی را به همراه دارد که به مرور زمان می تواند بسیار برای سلامت روان فرد مضر باشد. زیرا زمانی که شما همواره درگیر با استرس هستید انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت و در صورتی که نتوانید آن را جبران کنید روی روان شما تاثیر منفی خواهد گذاشت به همین دلیل باید تلاش کنید که با کارهای دیگری که دوست دارید این سطح را پر کنید و حس بهتری را در خود ایجاد کنید در ادامه به توضیحات بیشتری در این زمینه می پردازیم.

افزدون روحیه به زندگی:

همانطور که گفتیم، از آن جایی که روزانه استرس زیادی را تحمل می کنید و ممکن است حالت روحی شما را ناجور کند بهتر است روزانه با مجموعه ای از کارهای کوچک مثبت را نیز تجربه کنید. و با انجام آن ها احساس امید، شعف، آرامش و ایمان بگیرید. مانند ورزش کردن، خرید کردن، دوستان، سرگرمی ها، محبت دیدن و محبت کردن، کمک کردن و ..... این کارهای روحیه بخش در جهت خلاف تاثیر استرس زا ها روی شما اثر می گذارند. طبق مطالعات مشاوره خانواده استرس انرژی شما را خالی می کند و به مرور زمان فرسودگی را ایجاد خواهد کرد. اگر که شما از این کارهای مثبت انجام دهید باعث احیای سطح انرژی و روان شما می شود اما اگر از انجام آن ها دوری کنید این خستگی تبدیل به خشم و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد شد. هر چقدر در جوی قرار بگیرید که استرس زیادی دارید، بیشتر به این کارهای روحیه بخش نیاز خواهید داشت و منتظر نباشید که این کار ها قرار است خودشان به سراغ شما بیایند بلکه شما باید به سراغ آن ها بروید و آن چه را که برای شما مناسب و لذت بخش تر است را انجام دهید. 

دور شدن از افراط ها:

اگر که از آن دسته آدم هایی هستید که در زندگی افراط دارید، همیشه به دنبال همه چیز یا هیچ چیز خواهید بود. و در واقع می توان گفت که زیاد فکر می کنید و عملتان کم است. و بیشتر زندگی شما برای دیگران است نه خودتان. و در واقع شما لیست بالا و بلندی از کارهایی که می خواهید انجام دهید دارید ولی جایی برای عمل کردن به آن ها ندارید. اگر می خواهید خلاف استرس ها حرکت کنید، تنوع بیشتری را باید برای روز هایتان داشته باشید. اگر می خواهید شرایط بهتری را داشته باشید باید افراط را کنار بگذارید و سعی کنید یکی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید را در برنامه روزانه تان بگذارید و حتما آن را انجام دهید و مهم نیست که چه کاری باشد و فقط سعی کنید که انجامش دهید.

داشتن تفریح سالم:

انسان موجودی است که به تفریح نیاز دارد و بدون آن تفریح و لذت کافی، احساس رنجش، بد خلقی و .... می کند. مغز تفریح سالم و ناسالم را تشخیص نمی دهد و از نظر او یکی هستند. ولی این شما هستید که باید تفریح های سالم را برای خود برگزینید. برای مثال لذت بردن از طبیعت، دویدن، پیاده روی و یا دو چرخه سواری و یا هر ورزش دیگری که دوست دارید، فیلم دیدن و یا سینما رفتن، ملاقات با دوستان ، کمک کردن، رستوران رفتن و ..... و سعی کنید روزلنه مقداری از وقت خود را برای نوعی تفریح سالم در نظر بگیرید.

حفظ روابط اجتماعی:

طبق نظر مشاور ازدواج انسان داتا موجود اجتماعی است و نمی تواند به تنهایی زندگی کند ولی این به این معنی نیست که شما نمی توانید به تنهایی به سر ببرید بلکه تنهایی بیش از حد برای شما ملال آور خواهد بود و اگر روابط اجتماعی نداشته باشید بسیار روحیه تان کاهش پیدا خواهد کرد. و اگر که زندگی تان با استرس زیادی همراه باشد تنهایی نیز سخت تر خواهد بود. افراد باید بتوانند از تنهایی شان لذت ببرند و در روابطشان به مرز ها احترام بگذارند. اما این که به طور کلی هیچ رابطه اجتماعی برقرار نکنید و منزوی باشید شرایط دشواری را تجربه خواهید کرد.

اهمیت دادن به کیفیت:

حمایت به کیفیت روابط شما با نزدیکان و در واقع نزدیک ترین هایتان بستگی دارد. مانند خانواده، همسر، دوستان، کودکان و ..... و در بهترین شزایط نشان گر حالت صمیمیت یا ارتباط احساسی شما با دیگران است. هر فردی باید در روابط خود کسانی را داشته باشد که از او حمایت می کنند و این است که روابط را پر معنی می سازد.  و فراموش نشود که این حمایت باید دو طرفه باشد و توازن بین آن رعایت شود. و از طرفی باید توانایی قبول کردن و پذیرفتن این حمایت ها را نیز داشته باشید. برخی از افراد هستند که افراد حمایت گر زیادی در اطرافشان دارند ولی نمی توانند آن ها را بپذیرند. زمانی که اطرافیانتان قصد حمایت از شما دارند را باید بپذیرید و از آن احساس خوبی داشته باشید و دت رد به آن نزنید.

مواردی که گفتیم می تواند در زندگی شما و روان شما تاثیر مثبتی بگذارد به شرطی که همواره این توصیه ها را جدی بگیرید و انجام دهید تا تاثیر مثبت آن را ببینید. اگر که سطح استرس شما بسیار زیاد است و درگیر با اضطراب شده اید برای داشتن شرایط مطلوب تر و ایجاد آن ازمتخصصان کمک و راهنمایی دریافت نمایید. زیرا درگیری پیوسته با اضطراب  می تواند تاثیر بدی روی عملکرد های شما و کیفیت زندگی تان داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید و از داشتن زندگی بهتر خود را محروم نکنید.