شاد بودن از خود از ان چیزی که فکر می کنید متفاوت است و در ارتباطات به این معناست که شما به کسی که با او ملاقات می کنید، نیاز ندارید. شما چه با آن ها و چه بدون آن ها می توانید شاد باشید. البته کسی که خودش را دوست دارد، بهتر می تواند با بقیه کنار آمده و اوقات خوبی داشته باشد یا رابطه ی جدیدی را شکل دهد و در حالت کلی می تواند روابط بهتر و زندگی بهتری را برای خود فراهم کند. در ادامه بر اساس مطالعات مشاور خوب ازدواج به چند نکته اشاره می کنیم که به شما کمک خواهد کرد حس و حال بهتری داشته باشید.

شادی خود را وابسته به دیگران ندانید. 

عدم نیاز به تایید دیگری به این معنا نیست که شما نمی خواهید رابطه برقرار کنید. بلکه اتفاقا در این روابط، تاثیرگذاری شما بیشتر هم می شود. اگر شما فرد نیازمندی جلوه کنید، افراد تمایل ندارند که به شما نزدیک شوند، اما به شخصی که نیاز به تایید دیگران ندارد، احترام می گذارند البته منظور خود پسند بودن و یا مغرور بودن نیست و فقط داشتن زندگی شادتر است.

وقتی که فکر می کنیم به اندازه ی کافی دوست داشتنی نیستیم، از تاثیری که روی دیگران میگذاریم نگرانیم. این نگرانی به سمت طرف مقابل می رود و موجب می شود که فکر کند ما از این که هستیم ناراضی هستیم یا چیزی را پنهان می کنیم یا زیاد قابل اعتماد نیستیم.

بر اساس مطالعات مشاوران خانواده تهران اگر شما خودتان را دوست بدارید و باور کنید که چیزی برای ارائه دارید، فکرتان باز شده و قابل اعتماد و خوشرو جلوه می کنید. شما از نشان دادن خودتان واهمه ندارید، چون از آن راضی هستید و این حس به دیگران منتقل می شود. پس سعی کنید که در قدم اول خودتان را دوست داشته باشید و خودتان را فراموش نکنید. یکی از مهم ترین شادی ها همین است. 

با اگاهی رفتار کنید.

نکته ی  کلیدی از آگاهی این است که اگر در شرایطی احساسی  یا هیجانی دارید مساله ای نیست، اما این عمل ماست که کار را خراب می کند. برای مثال عمل در زمان خشم، به این معنی است که می خواهید کاری غیرمفید و نامهربانانه انجام دهید و بعدا احتمالا پشیمان خواهید شد و شادی را از بین خواهد برد.

بنابراین در چمی لحظه ای به خودتان فرصت دهید، از موقعیت فاصله بگیرید، خودتان را آرام کنید، نفس عمیق بکشید و اجازه دهید تا فضایی که احساسات شما راتحریک کرده، رشد کند، به اوج برسد و محو شود. پس از آن می توانید با آرامش در مورد آن فکر کرده و به شیوهای مناسب عمل کنید. این چیزی است که ما واقعا به آن نیاز داریم، یک پاسخ مناسب است نه چیز دیگر. پس با اگاهی رفتار کردن باعث جلوگیری از بسیاری ناراحتی ها خواهد شد. 

رضایت از زندگی خود داشته باشید و‌ زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید. 

اگر شما از آنچه هستید راضی باشید، به اندام زیبای دیگری نیازی ندارید، به زندگی رمانتیک و یا دستاوردهای شغلی او نیازی ندارید. اگر از کاری که می کنید راضی باشید، لازم نیست نگران تمام سرگرمی هایی باشید که بقیه دارند و نیاز ندارید تا عکس های مسافرت آنها را با خودتان مقایسه کنید. امرزه به دلیل گسترش شبکه های مجازی افراد زیاد خود را با دیگران مقایسه می کنند ولی از مقایسه ی زندگی خود با دیگران دست بردارید. از اینکه چه کسی هستید و چه شکل و شمایلی دارید. البته گفتن این حرف بسیار آسان تر از عمل کردن است و نیاز به یک روند آگاهی درونی دارد. زمانی که مقایسه را درک کردید، لحظه ای فکر کنید. به جای آنکه به مردم نگاه کنید که چه می کنند، به کاری که خودتان می کنید نگاه کنید و قدردان باشید. وقتی که چیزی در دیگران حسادت شما را بر می انگیزد، قبل از هر کاری به خودتان توجه کنید که از چه چیزی می توانید قدردان باشید.

با کسانی که دوستشان دارید حرف بزنید.

طبق مطالعات مراکز روانشناسی ایران وقتی که زیاد در خودمان فرو می رویم، جدا کردن افکار و احساساتمان سخت می شود و نمی توانیم همه چیز را واضح ببینیم. حرف زدن با یک دوست، همسر، همکار می تواند موثر باشد و حالتان را بهتر کند. در حالت کلی وجود ارتباطات اجتماعی جس و حال بهتری را ایجاد خواهد کرد زیرا که انسان موجودی اجتماعی است.

از همه ی تجربه ها یاد بگیریم.

 ما تمایل داریم تا موفقیتها را خوب و شکستها را بد ببینیم، اما اگر دیدمان را تغییر دهیم همه ی اتفاقات خوب و بد چیزی برای یادگرفتن هستند، حتی قسمت های تاریک، آنها قسمتی از ما هستند و ما می توانیم چیزهای جالب و مفید در آنها پیدا کنیم.


همدلی را فراموش نکنید .

طبق نظر مشاور خوب ازدواج اگر طرف مقابلتان ناراحت، بی ادب، خشمگین، خسته و یا ... است، پس حتما مشکلی دارد  و حتی ممکن است شما را سرزنش کند یا قیافه به خود بگیرد و یا رفتار نا مناسبی با شما داشته باشد.  شما خودتان را می شناسید و به خودتان اعتماد دارید. به سمت او بروید و به او کمک کنید. اگر کمک شما را نپذیرفت هم مشکلی نیست. ارزش شما با این چیزها تعیین نمی شود. این واقعیتی است که شما سعی کرده اید که به او کمک کنید و این که آنها کمک شما را بپذیرند یا نه، از کنترل شما خارج است اما حداقل تلاش خود را کرده اید.

سخن آخر:

تمام چیزی که برای شادی نیاز داریم درون ما هستند. می توانیم قدردان آنها باشیم و شادی را تجربه کنیم.آنها همیشه با ما بوده اند و خواهند بود و ابزار تبدیل این مواد خام به شادی نیز، درون ما وجود دارد. تنها باید آنها را توسعه دهیم. پس درو خود را فراموش نکنید و همواره به آن توجه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و کشف دنیای درونتان با مراکز روانشناسی ایران در ارتباط باشید.