امسال به دلیل وجود ویروس کرونا سال متفاوتی را نسبت به سال های دیگر داریم و به دلیل حفظ سلامتی خود و عزیزانمان باید برخی موارد را رعایت کنیم تا از شیوع این ویروس و کاهش مرگ و میر ناشی از آن بکاهیم . از این رو طبق نظر بهداشت جهانی باید رفت و آمد ها را کاهش داد و به دلیل مصادف شدن این بیماری با عید نوروز و آیین دیرینه ی آن یعنی دید و بازدید با دوستان و آشنایان و سفر رفتن و .... را باید حذف کرد تا این روز های بحرانی رد شوند . حال که خانواده ها اکثر زمان خود را در خانه و در کنار یکدیگر سپری می کنند و به دلیل جو حاکم و کاهش رفت و آمد ها و کار و فعالیت های بیرون از خانه و به عبارتی روز های قرنطینه در خانه و تغییر روند زندگی مشکلاتی را به وجود آورده است . 

طبق نظر روانشناس خوب مطب مشاوره خانواده به خاطر وجود خبر های ضد و نقیض بسیار و خطر ناک بودن این ویروس و بیشتر شدن آمار آن سطح اضطراب و استرس در خانواده ها افزایش یافته است و اگر این اضطراب کنترل نشود پس از مدتی اختلال افسردگی را به همراه خواهد داشت و وضعیت دشوار تری را ایجاد خواهد کرد . از این رو از همان ابتدا باید گوش دادن به خبر های اشتباه را حذف کرد و رعایت کردن اصول بهداشتی را کار اصلی خود در نظر بگیرند و اضطراب خود را کنترل کنند که در ادامه به آن ها نیز اشاره خواهیم کرد اما طبق نظر روانشناس کودک مطب روانشناسی کودک مورد دیگری که مهم است مربوط به نوع برخورد با کودکان و نوجوانان می باشد زیرا در صورتی که والدین نتوانند اضطراب خود را کنترل کنند آن را به کوچک تر ها منتقل کرده و شرایط سخت تری را به وجود خواهند آورد .برای این که بتوانند روابط خود با کودکان و نوجوانان خود را در این دوران به خوبی بگذرانند باید فعالیت هایی را مطابق با علاقه و نظر فرزندان خود سپری کنند و در انجام امور آن ها را نیز شریک کنند مانند فعالیت هایی نظیر درست کردن کیک و آشپری ، کتاب خواندن ،بازی های دسته جمعی و .... انجام فعالیت های گروهی میزان استرس و اضطراب را کاهش می دهد و بسیار مفید در ارتباط خواهد بود . در صورتی که والدین ، فرزندان خود را در انجام امور شراکت ندهند و سطح استرس و اضطراب آن ها را کنترل نکنند موجب پرخاشگری و عصبانیت و مقاومت و بی حوصلگی در کودکان و نوجوانان خواهد شد آن چه که در این دوران مهم است این است که والدین باید تعطیلات نوروز را به نحوی برنامه ریزی کنند که رابطه صمیمی با یکدیگر حفظ شود و اوقات خوبی را داشته باشند . 

برنامه ریزی برای انجام کار های عقب افتاده که قبلا فرصت کافی برای رسیدگی به آن ها را نداشتیم و یا در انجام آن ها کوتاهی کردیم را می توانیم در این روز ها به بهترین شکل به انجام برسانیم . چنین کاری می تواند انگیزه را بالا برده و روحیه ی بهتری را در فرد ایجاد کند زیرا به پایان رساندن کار ها حس خوبی را در انسان ایجاد می کند و این خود می تواند در سرگرم شدن فرد و همچنین کاهش استرس و اضطراب او نقش داشته باشد . 

از موارد دیگر می توان به ورزش کردن در خانه اشاره کرد انجام فعالیت های بدنی و ورزش مورد علاقه می تواند میزان سروتونین در بدن را افزایش داده و شادی را به همراه داشته باشد و همچنین از یروز افسردگی و کاهش اضراب و استرس نقش مهمی را ایفا می کند . 

در این روز ها به دلیل این که خانواده ها فرصت بیشتری را برای با هم بودن دارند و همچنین زمان بیشتری را با یکدیگر سپری می کنند می توانند هر یک از اعضای خانواده با یکدیگر جمع شده و به شکل گروهی در بیایند و به صورت گروه درمانی مشکلات خود را بیان کنند و همه ی اعضا تلاش کنند تا مشکل برطرف شود به این صورت که بیان کردن درگیری های فکری و افکاری که سبب اضطراب و استرس شده است می تواند به میزان زیادی در بهبود شرایط فرد تاثیر بگذارد به عبارت دیگر بیان کردن مشکلات از میزان اضطراب و استرس می کاهد روان فرد را به شرایط ایده آلی می رساند چنین فعالیتی میزان صمیمیت در خانواده را افزایش می دهد زیرا که صحبت کردن و گوش دادن صحیح همدلی را بین افراد ایجاد می کند و روابط بین آن ها را بهبود می بخشد .

از موارد دیگر که مراکز مشاوره نوجوان در تهران استفاده می کند ، توجه آگاهی یا ذهن آگاهی می باشد و به عنوان شیوه ای روانشناختی می باشد که برای یادگیری اصول صحیح آن و استفاده از آن در زندگی روزمره می توان با روانشناسان از طریق تماس با تلفن بهترین مراکز روانشناسی مشورت کرد . زیرا که به وسیله ی آن می توانید طرز فکر خود را نسبت به استرس تغییر دهید و از دیدگاهی متفاوت به آن نگاه کنید . انجام توجه آگاهی باعث می شود که آگاهی بیشتری به افکارتان داشته باشید و همچنین تمرکز در زمان حال و زندگی در زمان حال که مشخصه ی اصلی آن است می تواند آرامش بیشتری را در موقعیت های نا خوشایند برای شما فراهم آورد . انجام انواع مراقبه ها نظیر مراقبه ی تنفسی در این دوران بهترین انتخاب خواهد بود .