برای رسیدن به هر مقام و موقعیتی ضرورت دارد خواسته هایمان را بشناسیم و برای تحقق آن ها کاری کنیم. در ادامه راه هایی را بیان می کنیم تا به شکل درست و اصولی هدف گذاری کنید.

قدرت هدف گذاری ستاره ای:

طبق نظر روانشناس مشاور هدف نگاهی گذرا به روزهای اینده زندگی ماست. برای این که بتوانید به زندگیتان معنا ببخشید ضرورت دارد بدانید که در صدد دستیابی به چه چیزهایی هستید و چه مقام و موقعیتی را می خواهید که دست پیدا کنید و در چه شرایطی مایلید زندگیتان را سپری کنید. اهداف این امکان را به ما می دهد که اعمال و روابطمان را در جهت کسب نتایج دلخواه تنظیم کنیم. چند لحظه فکر کنید و به این موضوع دقت کنید که آیا در حال حاضر نتایجی را که خواهانش هستید به دست می آورید؟ برای دستیابی به آرزو ها و هدف هایتان نخست باید درباره خودتان و دیگران عقاید مثبت داشته باشید. سپس اهدافی روشن و دقیق انتخاب کنید و وارد عمل شوید. اگر کارهایی که برای رسیدن به نتایج دلخواهتان نتیجه بخش نبود لازم است از همان ها هم درس بگیرید و تجربه به دست بیاورید و روش خود را در جهت هدفتان تغییر دهید. و انقدر در مورد عملکردهایتان تجدید نظر کنید تا به نتیجه ای که می خواستید برسید.

البته به این موضوع هم توجه داشتته باشید که اهداف ساده و دقیق را انتخاب کنید و تاریخ دستیابی به آن ها را نیز در نظر بگیرید و از همه مم تر مطمئن باشید که اهدافتان قابل حصول است و کارهای مورد نیاز برای تحقق اهداف و کسب نتایج نهایی را پیوسته در نظر بگیرید.

هدف های روشن و واضح:

بر اساس مطالعات مشاوره حضوری خانواده اهدافی مثبت، واضح، کوتاه و روشن انتخاب کنید. اگر هدف هایی که انتخاب می کنید ساده و واضح و همچنین دقیق باشند، به پیشروی شما در جهت دستیابی به خواسته هایتان سرعت می بخشد. و می توانید که میزان پیشرفت خود را به خوبی بسنجید. اگر که هدف هایتان را ساده و قابل ارزیابی در نظر بگیرید راحت تر می توانید برای تحقق بخشیدن به آن ها فعالیت کنید و اگر که هدف هایتان بزرگ و ماجراجویانه است و به وقت طولانی نیاز دارد، آن ها را به چند بخش تبدیل کنید و هر یک از آن ها را یک هدف در نظر بگیرید. اهداف ساده در عمق ذهن شما نفوذ می کند و در نتیجه به طور خودکار تلاش و نیروی شما به سویشان معطوف شده و در مسیر درست گام برمی دارید. هدف هایی که انتخاب می کنید باید همسو با ارزش هایتان باشد و همچنین شما را به چالش بکشد و باعث پیشرفت شما شود. 

تعیین تاریخ:

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج زمان دست یابی به هدف باید تعیین شود و با تعیین زمان حصول هدف، آن را در دستور کارتان قرار دهید و توجه و دقت خود را به آن معطوف کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا اهداف بزرگ را به مجموعه ای از اهداف کوچک تقسیم و پیشرفتتان را با دقت ارزیابی کنید و از مسیر منحرف نشوید.

مطمئن شوید که اهدافتان قابل دستیابی است.

اهدافی که تعیین می کنید باید واقع بینانه و ساده باشد و به دنبال موارد غیر ممکن نباشید. هدف های بسیار دشوار وقت و نیروی زیادی را از شما خواهد گرفت و حتی احتمال این که به نتیجه نرسید زیاد است. از طرفی اهداف بسیار ساده نیز محرک و برانگیزاننده نیست و ممکن است که برای رسیدن به آن ها به خود زحمت نمی دهید. هدف واقع بینانه که مبتنی بر عقاید و ارزش ها باشد، بهترین هدف است و انسان را بر می انگیزاند و باعث می شود که از محدوده امن و بی خطر بیرون بیاییم. 

برنامه ریزی برای آینده:

نتایج نهایی که مسیر ما را تعیین می کند به عوامل بیرونی و خارج از کنترل متکی است. و به همین دلیل ما به اندازه کافی واقع بینانه بوده تا به نتیجه برسد و همچنین به قدری باشد که باعث تحرک در فرد شود. فعالیت های مورد نیاز برای تحقق هر هدف بدون تعیین نتایج نهایی معنا ندارد و ما را مشغول نگه می دارد و موجب اتلاف وقت و نیرویمان می شود و به همین دلیل باید فعالیت های مورد نیاز را پیوسته کنترل کنید و آن ها را ابزاری دقیق برای ینجش میزان پیشرفتتان در نظر بگیرید.

برنامه اجرایی:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خوب برای رسیدن به هدف باید برنامه اجرایی داشته باشید و اقدامات پراکنده و بی هدف هیچ فایده ای نخواهد داشت. برنامه مختصر بر اساس مواردی که در قسمت بالا اشاره کردیم داشته باشید و تا زمانی که مسیر رسیدن به هدف هایتان برایتان روشن باشد و بدانید که به کدام سو می روید و چه کارهایی باید صورت بگیرد، پیشرفتتان قطعی خواهد بود. و همچنین این نکتهرا فراموش نکنید که برای رسیدن به هدف هایتان باید برای موفقیتتان متعهد باشید. با اختصاص چند ساعت به برنامه ریزی برای آینده بهترین هدیه را به خود بدهید. به خود نگاه کنید و ببینید که چه دستاوردهایی تا کنون به دست آورده اید؟ و در چه زمینه هایی مهارت دارید و چه امکاناتی نیاز دارید و برای چند ماه آینده چه برنامه هایی در سر دارید؟ و همچنین به شرایط شغلی، معنوی و جسمانی و مادی خود بیندیشید و هر یک را به عنوان هدف یادداشت کنید.