امروزه برای موفقیت در زندگی اطلاعات زیادی در دسترس است که در ادامه به چند مورد از ان ها بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی اشاره می کنیم.

پیروزی های کوچک کسب کنید. 

دنبال کردن هدف مانند چیدن قطعات پازل است. در حالی که نتیجه نهایی را جست وجو می کنید، باید قدم به قدم پیش بروید برای اینکه بیشتر وقت خود را صرف پیشرفت کنید، باید برای پیش رفتن کاری که انجام می دهید لذت ببرید. لذت پیشرفت و موفقیت های کوچک، انرژی شما برای ادامه تلاشهایتان است. پس به این پیروزی های کوچک ارزش قائل باشید.

بهترین  دفاع  گوش کردن است

در بحث مشاوره روانشناسی هیچ کس دوست ندارد از او انتقاد کنند هر کسی تا حدی در برابر انتقادها حالت دفاعی به خود می گیرد و بعضی از افراد تمایل دارد برخی یا همه انتقادها را رد کند و اعتبار مطالب و شخص گوینده را نادیده بگیرد. متأسفانه این حالت دفاعی سودی به شما نمی کند و شما را ترغیب می کند که از گفتن برخی مطالب مفید در پاسخ یا جذب مطالبی مفید خودداری کنید. این کار مانع پیشرفت و بهبود شما می شود  بدانید که فردی توانا هستید و توانایی های خود را نشان می دهید در صورتی که در برابر انتقادها نجنگید.و سعی کنید  گوش دهید. افرادی که در برابر انتقاد ها حالت دفاعی می گیرند وسط حرف های دیگران می پرند و رابطه با دیگران ضعیف تر می شود. 

اجازه ندهید افکار غیر واقعی شما را فلج کند. 

 روانشناس خانواده اشاره می کند اگر این شغل را به دست نیاورده بودم اگر زودتر درخواست افزایش حقوق کرده بودم، اگر در رشته دیگری تحصیل می کردم چه اتفاقی می افتاد؟ به این دلیل چنین افکاری شما را به تفکر درباره یک دنیای غیر واقعی دعوت می کند که در آن هیچ چیزی قطعی نیست و می توانید هر پاسخی را در ذهن خود تصور کنید این شیوه تفکر ما را به رشته بی پایانی از چه می شد، اگر یامی توانست این طور باشد ها می کشاند تنها صرف وقت برای پرداختن به موضوع های غیر واقعی می تواند ارزش تصمیم شما را در سایه قرار دهد. 

خواب کافی داشته باشید. 

مشاوران مرکز روانشناسی نشان می دهد ما روزها و ساعت های زیادی را در اختیار داریم و همچنین کارهای زیادی باید انجام خستگی روزانه با خواب شب جبران می شود. اما خواب عاملی حیاتی برای حفظ کارایی شماست. خواب غذای مغز است که می توانید  برای به دست آوردن دقت بیشتر، خواب خود را فدا کنید اما سرانجام توانایی خود را برای استفاده هدفمند و مؤثر از وقت، قربانی می کنید.

به غذا و ورزش خود اهمیت بدهید. 

شما هدف دارید و  به خوبی از وقت خود استفاده می کنید بنابراین می توانید چیزهای بیشتری به دست بیاورید چون کارهای زیادی دارید برای ورزش کردن وقت ندارید و برای رفع گرسنگی غذای آماده می خورید، چون وقت کمتری لازم دارد. این حالت شبیه به موقعیتی است که برای جلوگیری از اتلاف وقت در اتومبیل خود بنزین نریزید و هنگامی که اتومبیل شما خاموش شد به سمت محل کارتان پیاده روی کنید عادت های سالم انرژی ما را افزایش می دهند و کارایی و رضایت شغلی را بهبود می بخشند این عادت ها شاید وقت بیشتری لازم داشته باشند اما در پایان با حفظ سلامت خود می توانید هر کار دیگری را انجام دهید.

کار ها را به ترتیب انجام دهید.

 طبق مطالعات مرکز روانشناسی هنگامی که هدف خود را دنبال می کنیم تنها قدمی را که می خواهیم  برداریم می بینیم؛ حتی گاهی گام هایی را که هیجان و نمود کمتری دارند نادیده می گیریم. اما در نهایت حاصل بر هم زدن ترتیب به شکست خستگی و ناامیدی می انجامد.هر بار تنها یک هدف را دنبال کنید و در صورتی که پیشرفت کردید ارزش آن را بشناسید در غیر این صورت، نتیجه ای نمی گیرید. 

گوش کردن بهتر از صحبت کردن است

روانشناس خانواده می گوید ما درباره چیزی که می خواهیم صحبت کنیم چه مقدار بگوییم و چگونه آن را خوب بیان کنیم، فکر می کنیم ما درباره صحبت کردن چنان وقت می گذاریم و مراقب گفته هایمان هستیم که زمان صحبت نکردن را زمان استراحت میدانیم به جای، گوش کردن و شنیدن فعال، دل سپردن و توجه به آنچه دیگران می گویند  تنها راهی است که می توانیم از آنها بیاموزیم و بهتر میتوانیم آنچه را که میخواهیم بگوییم تنظیم کنیم.


از هر چه بترسید گرفتارش می شوید. 

تا زمانی که وقت خود را به غصه خوردن درباره کارهای نادرست صرف کنیم، فرصتی برای پیشرفت خود نداریم؛ یعنی اینکه غصه خوردن درباره امور نادرست، شانس اینکه  ان کارها همچنان نادرست بمانند را افزایش می دهد . اینکه بپذیریم گاهی موفق می شویم و  گاهی شکست می خوریم  ما را از بند رها می کند تا اهداف خود را دنبال کنیم و وقتی برای فکر کردن به آنچه می توانیم بکنیم  در عوض فکر کردن به آنچه نمی توانیم انجام دهیم ـصرف کنیم.


همه چیز را یکجا نخواهید. 

موفقیت در زندگی به معنای داشتن همه جیز نیست و این امری غیر ممکن است و حتی اگر ممکن باشد ، لذتی به همراه ندارد. پس ذهن خود را با باور به این موضوع خسته نکنید.