در بیشتر مواقع دیده ایم که زمانی که اخبار طلاق گرفتن یا ازدواج و نامزد کردن برخی از افراد را می شنویم ، تعجب می کنیم . باید بگوییم که ازدواج کردن برای همه ی افراد مناسب نیست و یا هنوز زمان مناسب آن نرسیده است و یا فرد مناسب پیدا نشده است . برای خیلی از افراد قبول کردن این مسئله سخت است اما اگر کورکورانه وارد رندگی زناشویی شویم اثرات جبران ناپذیر بسیاری به همراه خواهد داشت . زمانی که رابطه ی زناشویی به مشکل می خورد علاوه بر خود فرد خیلی های دیگر را نیز درگیر می کند . در بسیاری از موارد شکست ازدواج باعث شکست فرزندان و حتی جامعه می شود . بر اساس مطالعات مشاوره قبل ازدواج تخصصی یکی از دلایل ساده که بسیاری از ازدواج ها منجر به طلاق می شود این است که خیلی از افراد زمانی ازدواج می کنند که هیچ گونه آمادگی برای آن ندارند . در ادامه به نشانه هایی اشاره می کنیم که نشان می دهد افراد آمادگی ازدواج ندارند که عبارت است از :


زمانی که مطمئن نیستید که می خواهید به فردی متعهد شوید . 

اگر که احساس می کنید که فردی بهتر از طرف مقابل پیدا می شود و می توانید رابطه ی بهتری با فرد دیگر داشته باشید و یا زمانی که نمی توانید به فرد تعهد بدهید و با افراد دیگر در ارتباط هستید و نمی توانید آن ها را کنار بگذارید باید از ازدواج کردن بپرهیزید و آن را به زمان دیگری موکول کنید . ازدواج و تعهد دادن به فردی بدون توانایی آن موجب می شود که همواره حسرت بخورید که کاش صبر می کردید و با فرد دیگری آشنا می شدید . پس تا زمانی که از تعهد دادن خود اطمینان ندارید از ازدواج بپرهیزید .

می خواهید که همسرتان تغییر کند .

افراد بعد از ازدواج هیچ تغییری نمی کنند و نمی توان افراد را تغییر داد . شما با همان فرد ازدواج خواهید کرد و او بعد از ازدواج و یک شبه مهربان و مسئولیت پذیر و یا موارد دیگر که برای شما اهمیت دارد نخواهد شد . پس باید فکر این که می توانید همسر خود را تغییر دهید و یا بعد از ازدواج همسرتان تغییر خواهد کرد را کنار بگذارید و اگر فردی که پیش روی شما است را همانطور که هست قبول دارید می توانید به ازدواج فکر کنید اما به دنبال تغییر نباشید .

اصلا دعوا نمی کنید .

بر اساس تحقیقات روانشناسی خانواده در هر رابطه ای دعوا و مشاجره وجود دارد و این کاملا طبیعی است ولی آن چه که اهمیت دارد شیوه ی حل مسئله و مدیریت کردن آن است و افرادی که می گویند ما اصلا دعوا نمی کنیم ، یعنی مشکلاتی وجود دارد ولی مطرح نمی شود و افراد توانایی گفتگو کردن با یکدیگر را ندارند و درباره ی اختلاف ها و عقاید و نظر هایشان صحبت نمی کنند . در این شرایط که افراد مشکلات را مطرح نمی کنند این مشکلات جمع شده و شرایط بسیار بدی را به وجود خواهد آورد . بر اساس مواردی که گفتیم مشکلات باید به موقع بین شده و حل شوند تا از اتفاقات بدتر جلوگیری شود .

نکته ی مهم دیگر این است که زمانی افراد می توانند با یکدیگر رابطه ی خوبی بر قرار کنند که بتوانند با یکدیگر به راحتی صحبت کنند و عقاید خود را بدون هیچ ترس و شرمی بیان کنند . اگر که هنوز از بسیاری موارد مهم زندگیتان نمی توانید به همسرتان بیان کنید بهتر است که ازدواج خود را به عقب بیندازید تا که بتوانید بر اساس دلیل رفتارتان ، عکس العمل مناسب را نشان دهید .

در مورد مسائل مهم توافق ندارید .

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره اگر بدون این که در مورد مسائل مهم صحبت کنید و بدون هیچ توافقی عقد کنید با مشکلات بسیار زیادی همراه خواهید بود توافق بر سر مسائل مهم بسیار اهمیت دارد و باید از آن ها اطلاع داشت . برای مثال توافق بر سر مسائل مهم نظیر گفت و گو کردن ، شیوه های حل مسئله ، مدیریت بحران ها و حل اختلاف می باشد . ما نمی توانیم شخصیت افراد را تغییر دهیم اما با یادگیری مهارت ها و توافق بر سر آن ها می توانیم زندگی مشترک خود را کاملا سالم و موفق پیش ببریم . اما تفوت های بسیار زیاد بر سر این مورد و عدم صحبت و توافق درباره ی آن ها بسیار آسیب رسان خواهد بود .

نداشتن جذابیت جنسی برای هم :

اگر که از لحاظ ظاهری و جنسی برای یکدیگر جذاب نباشید به مرور زمان و خیلی سریع به مشکل بر خواهید خورد به همین دلیل داشتن جذابین فیزیکی و جنسی برای هم مهم می باشد .

بیشتر از رابطه درگیر مراسم عروسی هستید .

آمار های مشاوره تلفنی نشان می دهد که برخی از افراد بدون این که وقت کافی برای آشنایی با هم بگذرانند و به شناخت کافی از یکدیگر برسند تصمیم به ازدواج گرفته و تمام فکر خود را درگیر مراسم عروسی و تشریفات آن می کنند بدون این که از اهمیت آشنایی چیزی بدانند . اگر که بیشتر از این که درباره همسر آینده تان بدانید ، درباره ی تشریفات عروسی می دانید ، بهتر است که از ازدواج صرف نظر کنید .

بسیاری از موارد دیگر می توانند باشند که افراد با وجود آن ها باید از ازدواج خود صرف نظر کند و برای مدتی صبر کند و به زمان مناسب تری موکول نماید . زیرا مواردی که گفتیم از نشانه های عدم آمادگی می باشد و در نتیجه ازدواج در چنین شرایطی با خطر رو به رو خواهد شد .