هر فردی هر قدر بیشتر خودش را دوست داشته باشد بیشتر مراقب خودش است و هر چه بیشتر مراقب خودش باشد ، بیشر خودش را دوست خواهد داشت.طبق مطالعات مشاوره قبل ازدواج مراقبت از خود یکی از نکته های کلیدی عزت نفس است. اگر ما آگاهی چندانی از ارزش خودمان نداشته باشیم این موضوع را با انجام کارهای بیشتر به دیگران هم نشان می دهیم. توجه به خود نسبت مستقیمی با عزت نفس دارد. حال که از اهمیت این موضوع آگاه شدید هر روز مدتی را برای خودتان و تنها برای خودتان در نظر بگیرید. و تصمیم بگیرید و عمل کنید. 

فشار عصبی را از روی خود بردارید.

در صورتی که ما به ندای نیاز خود به استراحت بدن و ذهنمان گوش نسپاریم با خطر کوفتگی ، افسردگی، بیماری یا فرسودگی رو به رو خواهیم شد.  در این جا پای سلامت جسمانی و روانی ما در میان است. ما به این صورت زندگی می کنیم که کارهایمان مهم است و استراحت را به فراموشی سپرده ایم و نتیجه این است که دیگر نیروی زندگی نداریم و خسته هستیم و استراحت کردن را بلد نیستیم. و این ماجرا تا حدی ادامه پیدا می کند که دیگر از پا در می آییم. ما برای تمیز نگه داشتن جسم مان هر روز دوش می گیریم ولی یاد نگرفته ایم از پیکر عاطفی مان نیز مراقبت کنیم. ذهن ما با افکار و هیجاناتی منفی آلوده شده که همه وجودمان را تحت تاثیر قرار می دهند. سعی کنید که هر شب هر آن چه را که در طول روز اتفاق افتاده را مورد بازبینی قرار دهید و حس ها و هیجان های ناخوشایندی را که دستخوش آن شده اید به خاطر بسپارید و نامی برای آن ها پیدا کنید. گوش سپردن به هیجانات شما را تحریک می کند تا دست به کار شوید.  

طبق نظر مشاور خانواده منظور از قرار دادن لذت در کانون زندگی این است که از کاری که انجام می دهید لذت ببرید . زمانی که با خود می گویید من باید فلان کار را انجام دهم توجه داشته باشید و آن را با دلم می خواهد جایگزین کنید . زمانی که می گویید باید فلان کار را انجام دهم سطح انرژی شما پایین می آید. زمانی که واقعا نمی خواهید کار خاصی را انجام دهید رهایش کنید و یا این که با تغییر وضعیت ذهنی خود آن را به زمان مناسب تر دیگری موکول کنید. شما با قرار دادن لذت در کانون زندگی تا رفته رفته به سمت عملکرد متفاوت پیش می روید. آگاهانه برای خودتان زدگی شاد تری بسازید و به طور جدی برای آن تلاش کنید. استراحت های کوتاه، لحظه های لذت بخش و آکنده از توجه به خود را در طول شبانه روز بگنجانید. 

آیا در همه ی زمیه های زندگی از خودتان مراقبت می کنید؟

برای بررسی این موضوع به 7 زمینه می پردازیم که اگر یکی از آن ها به اندازه کافی پر نباشد تعادل زندگی تان به هم خواهد خورد. حتی اگر در برخی اوقات زمینه ای از دیگری مهم تر باشد نیز باید بین آن ها هماهنگیایجاد کنید. نادیده گرفتن آن ها به نادیده گرفت خودتان می انجامد .

خودتان:

شما مهم ترین شخص زندگی خودتان هستید و تنها فردی هستید که باقیمانده ی زندگی تان را با او سپری خواهید کرد. مراقبت از خود یعنی انتخاب غذاهای سالم، تحرک و پیاده روی ، خواب خوب و با کیفیت، در نظر گرفتن کار خاص و مناسب برای رفتن به تخت خواب و بیدار شدن در صبح، استراحت دادن به خود در میان کارهای روزمره و در ارتباط بون با طبیعت ، به آغوش گرفتن کسی که دوستش دارید و یا بگیری که از دیگراتن کمک بخواهید. 

رابطه عاشقانه:

چه مجرد باشید و چه متاهل ، این بخش برای شما ارزشمند خواهد بود. زنان در روابط عاطفی به این موضوع گرایش دارند که در روابط عاطفی بیش از اندازه از خودشان مایه بگذارند و رفتار خود را تغییر دهند تا بیشتر به شریک زندگی شان نزدیک باشند. در صورتی که دلتان می خواهد رابطه عاشقانه رویاییتان را تجربه کنید و خودتان باشید و اجازه دهید همانطور که هستید دوست داشته شوید نه این که چون زن مهربانی هستید که همیشه با همسرش موافق است شما را دوست بدارند . برای داشتن رابطه عاشقانه در ابتدا به خودتان عشق بورزید ا به فردی مستقل، خوشبخت و سرشار از عشق تبدیل شوید. زمانی که از خودتان مراقبت می کید و خودتان را دوست دارید و احساس خوشبختی می کنید در نظر یک مرد به فردی بسیار جذاب تبدیل می شوید. هر قدر با خودتان مهربان باشید رابطه عاشقانه بهتری خواهید داشت. 

فرزندان:

بزرگ کردن بچه ها در سنین کودکی و نوزادی وقت و توجه زیادی می خواهد و نقش ما به عنوان مادر و پدر این است که بچه ها را به نحوی بزرگ کنیم که مستقل بار بیایند .اگر  زمان مفیدی را با فرزندانتان بگذرانید بهتر است سبت به این که زمان زیادی در کنار آن ها باشید بدون این که حضور ذهنی کاملی نسبت به آن ها داشته باشید.

دوستان:

دوست موجود ارزشمندی است پس سعی کنید روابط دوستانه خود را تقویت کنید و آن ها را با کلمات ، هدیه ها و توجه و تماس های تلفنی حفظ کنید. 

والدین:

پدر و مادر در کودکی از ما مراقبت کرده اند و حالا نوبت ماست که ما از آن ها مراقبت کنیم و حواسمان به آن ها باشد

معنویت و رشد :

همه ی ما دوست داریم به رشد برسیم و تقویت معنویت مستلزم به کار بستن راه هایی چون آگاهی، تامل، لحظه های سکوت ، ارتباط با طبیعت ، و .. است. افزایش سطح آگاهی به معنی ماندن در زمان حال است .

مشارکت در جامعه:

در صورتی که چیزی به زندگی دیگران اضافه نکنیم خوشبختی ماندگاری وجود نخواهد داشت. ما دوست داریم دیگران ما را دوست بدارند و مفید باشیم و کمک کنیم و همراه شویم و به اشتراک بگذاریم. هدف ما به اشتراک گذاشتن چیزی است که هستیم. و اگر این کار را نکنیم خودخواهیم زیرا دیگران را از استعداد های خودمان و کمک هایمان محروم کرده ایم .برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره در ارتباط باشید.