شناختن و دوست داشتن خود، گوش دادن به خود و قدردانی از خودتان برای سلامت تان لازم و ضروری است. هر فردی می تواند هر کاری را انجام دهد زیرا که فرد تصمیم می گیرد که می خواهد چه کار کند و این تصمیم ممکن است یک تفکر باشد و همچنین خود را باور داشته است و این باعث می شود که محکم قدم بردارد و اگر خیال می کرد که شکست می خورد زمان و انرژی را صرف این کار نمی کرد و موفق نمی شد. و در این مسیر ممکن است که با انتقاد مواجه شود و افرادی در اطرافشان وجود داشتند که او را درک نمی کردند ولی با این حال بر موانع غلبه کرده و تلاش کرده است و با وجود ابهاماتی که بوده به نتیجه رسیده است.


به خودتان باور داشته باشید.

طبق نظر بهترین روانشناس به نظر می رسد باور به خود در حیطه رشد شخصی ، دستیابی به موفقیت را عرضه می کند. باور بر این است که باور به خود به معنای اعتماد به خودتان است. همانطور که در ازدواج به فرد دیگری اعتماد می کنیم شما نیز دو نفر هستید که تلاش می کنید به عنوان یک نفر عمل کنید.

زخم های عمیق:

برخی از افراد می توانند زخم هایشان را از طریق سپاسگزاری، بخشش، تصدیق و تغییر نظام باور شخصی شان التیام دهند اما برخی به حدی عمیق زخم دارند که بعد از تکمیل این فرایند هم لازم است کارهای بیشتری انجام دهند. در این راستا تغییر تفکر برای حرکت لازم است و رسیدن به اهداف باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود، اما این که چگونه خودتان و دیگران را می بینید و در این مورد چه فکری و احساسی می کنید و نحوه ادامه مسیر که باعث تثبیت شما می شود و ان را تداوم می بخشد. همه ی افراد مسئله ای دارند که باعث ازارشان می شود و باید با ان کنار بیایند. یادگیری برقراری ارتباط با خود برترتان و عمل کردن به واسطه ان زمانی طولانی می طلبد. برای این که بتوانید زخم هایتان را بهبود ببخشید تا به اعتماد به نفستان ضربه نزند در ادامه به مواردی اشاره می کنیم.

به گرایشات معنوی بی توجه نباشید.

طبق نظر مشاور ازدواج خوب افرادی که گرایشات معنوی دارند یا احساس ملایمی در این امور دارند با خودشان بهتر برخورد می کنند و کنترل بیشتری بر احساسات منفی دارند و بهتر می توانند تجارب گذشته و چالش های کنونی را مدیریت کنند.

ارزیابی های روزانه انجام دهید.

بر اساس مطالعات بهترین مشاوره خانواده هر روز چند لحظه را برای تفکر در مورد روزتان در نظر بگیرید. و در حیطه هایی که کار خوبی انجام داده اید از خودتان تقدیر کنید و درباره این فکر کنید که چه کارهایی انجام داده اید و آن ها را شناسایی کنید و اگر در موقعیت مشابه قرار بگیرید چگونه با آن برخورد خواهید کرد.

دانش اموز و معلم خودتان باشید.

وقتی خودتان را بشناسید و خودتان را دوست داشته باشید عملکرد خوبی خواهید داشت. هیچ فردی هیچ موقع کامل نخواهد بود اما با این واقعیت هم راستا باشید تا زندگی تان به خوبی سپری شود.

ذهنتان را بازسازی کنید.

زندگی یک خط صاف نیست بلکه خمیدگی ها، انحناها، بریدگی ها و پستی های زیادی به همراه دارد. در این شرایط دچار فروپاشی نشوید و روزتان را با دیدگاه خوش بینانه و مطمئن شروع کنید.

تجارب گذشته را در نظر بگیرید.

زندگی به شما درس های بسیاری اموخته است پس ان ها را مد نظر بگیرید و هرگز اجازه ندهید تجربه گذشته شما را ضعیف کند. آن ها را به آن درس در جهت پیشرفتتان در نظر بگیرید.

اعتماد کردن به خودتان در خصوص زندگی شخصی تان:

هر شکی که در اعتماد به خودتان دارید از تصمیم های بد گذشته تان نشات می گیرد. هر چقدر تصمیم های بد بیشتری گرفته باشید، اعتماد کردن به خودتان برای شما سخت تر است. احساس می کنید برای پیشبرد زندگی تان نمی توانید تصمیم های درستی بگیرید. با اموختن این که چگونه تصمیمات خوبی بگیرید و تثبیت عادت به آن، به تدریج برای خودتان یک منبع قابل اعتماد می سازید. به خودتان فرصتی بدهید و در مورد تغییر نحوه تصمیم گیریتان کاملا جدی باشید. انجام این کار به سطح جدیدی از تعهد به خودتان نیاز دارد. یعنی در هر شرایط بد یا خوبی که هستید خودتان را دوست داشته باشید و با خودتان مهربان باشید.

از عقلتان بهره بگیرید.

شما پاسخ را می دانید اما می خواهید نتایج ساده تر و سریع تری به دست بیاورید. اجازه ندهید تنبلی باعث شود کاری را کنار بگذارید که انجام می دهید. 

پایین بودن اعتماد به نفس تاثیر زیادی در ارتباطات شما با دیگران، شغل، تحصیل و بسیاری از مسائل دیگر به همراه خواهد داشت. و این تاثیر بسیار منفی خواهد بود و عملکر شما را مختل خواهد کرد. به همین دلیل بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید و آن را نادیده نگیرید. برای کسب مهارت های اساسی می توانید با مشاوران مطب روانشناسی در ارتباط باشید.