طبق نظر متخصص روانشناس با گرایش سکس تراپی و درمان مشکلات جنسی زنان و مردان عوامل مختلفی را در تعیین رفتار ها و تمایلات جنسی معرفی می کند ، عوامل کالبد شناسی ، فیزیولوژی ، روانشناسی ، فرهنگی که در آن فرد زندگی می کند ، روابط فرد با دیگران و تجربه های رشدی در طول دوران زندگی از آن جمله می باشد. بر اساس مطالعات مشاوره زناشویی برای فرد بهنجار معمولی ، جذابیت برای فردی دیگر و عشق و اشتیاق حاصل از آن عمیقا با احساسات شادی صمیمانه ارتباط دارد. طبق نظر بهترین مشاور زناشویی مرکز مشاوره زناشویی انتخاب نو  رفتار جنسی بهنجار رفتاری است که موجبات لذت فرد و شریک جنسی اش را فراهم می آورد و احساس ترس ، گناه و اضطراب وجود ندارد و به اجبار نیست.

 

عوامل روانی جنسی  تاثیر گذار در اختلال جنسی از دیدگاه درمانگر جنسی و مشاور سکس تراپ چیست ؟

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه اختلال جنسی و مشاوره جنسی توسط سکس تراپیست مرکز مشاوره انتخاب نو زوج درمانی تمایلات جنسی هر شخص بستگی به 4 عامل روانی جنسی مهم دارد که شامل هویت جنسی ، جنسیت فرد ، گرایش جنسی و رفتار جنسی می باشد.

 انواع اختلالات جنسی و کژکاری های جنسی از دیدگاه سکس تراپ مرکز روانشناسی سکس تراپیچیست ؟

1)     اختلالات ارگاسم :

اختلال ارگاسمی زن : اختلال ارگاسمی زن که عبارت است از تاخیر چشمگیر یا نبود ارگاسم و کاهش چشمگیر شدت احساس های ارگاسمی می باشد . طبق نظر دکتر سکس کلینیک مشاوره عوامل روانی بی شماری در اختلال ارگاسمی زن دخالت دارند. این عوامل عبارت اند از : ترس از حاملگی ، طرد شدن از سوی شریک جنسی ، احساس گناه ، خصومت نسبت به مردان می باشد که درمانگر جنسی خوبانتخاب نو مشاوره زناشویی را راهی برای تشخیص هر یک از عامل های زیر معرفی می کند که با درمان هر یک از عوامل روانشناختی می توان به درمان ارگاسم پرداخت.

 

2)     اختلالات زود انزالی:

انزال زودرس مردان : در انزال زودرس مرد پیش از زمان دلخواه خود به ارگاسم می رسد و بر اساس تحقیقات انجام شده در درمان زود انزالی این مشکل در مردان جوان بی تجربه بیشتر دیده می شود و ممکن است با گذشت زمان برطرف شود . طبق گفته های سکس تراپیست شریک جنسی تاثیر زیادی در انزال زود رس دارد و یک ازدواج پر استرس سبب تشدید این اختلال می شود و عوامل دیگری مانند سن ، تازگی شریک زندگی در ایجاد آن و همچنین تشخیص و درمان زود انزالیتاثیر گذار هستند.

                               

3)     اختلالات کمبود میل جنسی :

اختلال کمبود میل جنسی مردان :این نوع اختلال دارای شیوع بالایی در دوران سالمندی و جوانی می باشد و مشخصه آن کژکاری کمبود یا فقدان خیال پردازی های جنسی و میل فرد به میل جنسی می باشد.

 

 طبق نظر بهترین سکس تراپ عواملی که با اختلال میل جنسی در ارتباط اند چیست ؟

افراد دچار مشکلات میل جنسی اغلب از مهار میل جنسی به گونه های دفاعی برای محافظت خود در برابر ترس های ناخود آگاهشان در مورد رابطه جنسی استفاده می کنند و در این راستا زنان نیز ممکن است دچار تعارضات حل نشده و مهار میل جنسی باشند . فقدان میل جنسی می تواند در نتیجه افسردگی ، اضطراب یا استرس مزمن نیز ایجاد شود.

بر اساس گفته های متخصص سکس تراپی وجود میل جنسی به چندین عامل بستگی دارد :

1)     عزت نفش کافی

2)     توانایی پذیرش خویشتن به عنوان یک فرد فعال جنسی

3)     تجربه های خوب قبلی از رابطه جنسی

4)     داشتن رابطه خوب

5)     وجود یک شریک جنسی مناسب فرد و...

طبق نظر سکس تراپ خوب عدم وجود هر یک از موارد بالا سبب کاهش میل جنسی می شود.

 

اختلال علاقه جنسی زنان :

مواردی  نظیر کمبود و یا نداشتن تمایل به فعالیت جنسی ،کاهش و یا نبود احساسات ، عدم توانایی در پاسخ به شریک جنسی و ... از نشانه های این اختلال می باشد و طبق نظر بهترین سکس تراپ عواملی مانند استرس های زندگی ، سالمندی ، سلامت کلی و رژیم دارویی قبل از گذاشتن تشخیص باید مورد بررسی قرار بگیرند و می توان این اختلال را عامل اصلی اختلافات زناشویی دانست و به همین دلیل درمان فقدان میل جنسی و یا درمان کاهش میل جنسی  مهم می باشد .

هر یک از اختلالات مطرح شده در بالا می تواند به دلیل بیماری های طبی عمومی و یا ناشی از مصرف دارو ها باشد و به همین دلیل باید مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد.

 


 

معرفی  اختلالات جنسی دیگر :

 

ازدواج به وصال نرسیده : دکتر سکس تراپ مرکز مشاوره بیان می کند که در ازدواج به وصال نرسیده زوج هرگز رابطه جنسی نداشته اند و معمولا در مورد تمایلات جنسی کم اطلاع هستند. احساس گناه ، شرم یا بی کفایتی آن ها تحت تاثیر این مشکل افزایش می یابد و نیاز به کمک و پنهان کردن آن تعارض را به وجود می آورد . علل ازدواج به وصال نرسیده مختلف است که می تواند مواردی مانند فقدان آموزش جنسی ، وابستگی شدید به خانواده اولیه ، تعصبات مذهبی  و کنترل شدید ، گناه شمردن میل جنسی ، نا پختگی و ... باشد.

 

مشکلات مربوط به زوج : طبق نظر بهترین سکس تراپیست گاهی شکایات زوجین می تواند به خاطر مربوط به یک واحد زناشویی یا زوج است و ناشی از کژکاری های فردی نمی باشد و از طریق کمک گرفتن از متخصصین مجرب می توان این اختلافات حل شود.

 

درمان اختلالات جنسی زنان و مردان  چیست ؟

درمان های روانشناسی  مشترک مانند مشاوره زناشویی ، روان درمانی انفرادی و استفاده از شیوه های رفتار درمانی ، هیپنوتیزم درمانی ، ارائه فنون و تمرینات اختصاصی ، ذهن آگاهی و حتی گروه درمانی زیر نظر بهترین دکتر سکس تراپ خوب در مرکز تخصصی سکس تراپی می باشد و همچنین  درمان دارویی برای موارد خاصی از درمان اختلالات جنسی و  درمان مشکلات جنسی مردان و زنان می باشد .