افسردگی مسئله ای بزرگ در دنیا است و به قدری زیاد شده است که آن را سرماخوردگی نا میده اند ولی افسردگی تفاوتی با سرماخوردگی دارد آن هم این است که افسردگی کشنده است . زیرا که آمار خودکشی بین کودکان و بزرگسالان به دلیل اختلال افسردگی بسیار زیاد است . با این حال باید بدانید که به کمک روش های ساده می توان به این اختلال چیره شد . شناخت درمانی و روان درمانی افسردگی به عنوان راهی برای درمان می باشد که مفاهیم ساده ای دارد و می توانید آن ها را با آموزش از فردی متخصص به کار بگیرید و در مورد خودتان به کار ببرید و به همین منظور برای آشنایی بیشتر می توانید با متخصصان در این زمینه مشورت کنید .

شناخت درمانی چیست ؟

نخستین اصل شناخت درمانی این است که حال انسان نتیجه ی شناخت ها و تفکرات اوست و همه چیز بستگی به نگرش شما دارد ، برداشت ها ، طرز تلقی های روانی و باور هایتان تعیین کننده هستند . و بستگی به این دارد که حوادث را چگونه تفسیر می کنید و از سایرین و اشیا چه توجیهی دارید . واکنش احساسی شما تحت تاثیر طرز تفکر شما شکل می گیرد . با رسیدن به هر باور واکنش احساسی آن را تجربه می کنید و در اصل افکار است که احساس را می آفریند . و دیگری این است که در شرایط افسردگی ، افکار تحت تاثیر یک منفی گرایی بسیار بزرگ قرار می گیرد و نه تنها خود بلکه دنیا را نیز تیره و تار می بیند و از آن بدتر ، کم کم باور می کنید که اوضاع به همان بدی که فکر می کنید ، است .

طبق نظز مشاوران کلینیک انتخاب نو از ابتدای زندگی که افسرده می شوید ، به این نتیجه می رسید که افسردگی لازمه ی زندگی است ، همیشه بوده و خواهد بود . و با نگاه به گذشته تمام اتفاقات نا خوشایند را در ذهن زنده می کنید و آینده را که تجسم می کنید گرفتاری و ناراحتی می بینید و مایوس می شوید و این احساسات کاملا غیر منطقی می باشد اما به قدری واقعی به نظر می رسد که گمان می کنید تا اخر عمر وضعیت درست نخواهد شد . مورد بعدی این است که افکار منفی همیشه بی پایه و اساس هستند و با آن که به ظاهر معتبر به نظر می رسند ، غیر منطقی و اشتباه هستند . 

اولین قدم ، شناخت روحیه :

افسردگی درجات مختلفی دارد و ممکن است که خفیف تا شدید باشد . اما در همان مقدار خفیف نیز درمان و تماس با تلفن مشاوران بسیار اهمیت دارد . اگر که افسردگی شدید تر باشد با مشکلاتی رو به رو خواهید بود . البته باید این را هم در نظر بگیریم که همه ی ما گاها ناراحت و افسرده می شویم ولی اگر که بیشتر اوقات با آن رو به رو باشیم درمان شرط اول خواهد بود زیرا که در موارد شدید تر افکار خودکشی و .... وجود دارد . راه نجات از یاس و نا امیدی خودکشی نیست ، معالجه است . همچنین افسردگی سبب ناراحتی های جسمانی متعددی می شود که از جمله ی آن ها می توان به یبوست ، اسهال ، بدن درد ، کم خوابی ، پرخوابی ، خستگی ، کم شدن میل جنسی ، فراموشی ، برزش اندام ها و ... اشاره کرد . و زمانی که افسردگی کمتر شود این علایم نیز کمتر خواهد شد . در مواردی که شدت افسردگی زیاد است ، اگر خیال می کنید که مردم به ضد شما توطئه می کنند و قصد آزار شما را دارند و یا فکر می کنید که نیرویی خارج از شما جسم و روحتان را کنترل می کند و دیا این که دیگران فکرتان را کنترل می کند رجوع به روان پزشک و یا متخصص الزامی می باشد . 

مانیا :

از جمله اختلالات روانی که باید به آن توجه داشت مانیا می باشد ، این بیماری نقطه ی مقابل افسردگی است . این بیماران بی آنکه دارو یا الکل مصرف کرده باشند ، یکی دو روز به حالت مست و مجنون گونه هستند . و اغلب با افزایش میل جنسی و فعالیت های جسمانی شدید ، پراکنده گویی ، کم خوابی و صحبت های هیجانی می باشد . این گونه افراد گمان می کنند که آدم های فوق العاده قدرتمند و خوش فکری هستند ولی این افراد نیازمند درمان سریع از سوی فردی متخصص هستند . در چنین افرادی از خود بی خود شدن شدت می گیرد و بیمار را خواسته یا نا خواسته به بستر می کشد ، در مواردی هم مشاهده شده است که مانیا به افسردگی شدید و بی تحرکی و گوشه گیری منجر شده است . لازم است که افراد با نشانه های این اختلالات آشنا شوند ولی تشخیص نهایی از سوی افراد متخصص است تا درمان های لازم و ضروری برای آن ها اجرا شود و نمی توانیم با وجود چند مورد به افراد برچسب اختلال و بیماری بزنیم . طبق نظر دکتر وسواس اختلالاتی نظیر افسردگی ، وسواس ، اضطراب و .... نیازمند بررسی و درمان هستند تا افراد بتوانند زندگی شاد و سلامنتی را داشته باشند