رنج هیجانی در اشکال مختلفی خود را نشان می دهد . ممکن است که نگران آینده باشیم ، غمگین یا خشمگین باشیم ، احساس گناه یا شرم کنیم ، از درد جسمانی رنج ببریم ، یا فقط احساس کسل بودن و استرس کنیم . گاهی رنج هیجانی خفیف است . مثلا زمانی که می گوییم حالمان خوب نیست و یا ممکن است که شدید باشد و نمی توانیم از شر اضطراب ، افسردگی ، انواع اعتیاد ، درد یا علائم مربوط به استرس خلاص شویم . 

آیا خوشبختی امکان پذیر است ؟

شاید مشکل این باشد که انسان ها برای شاد بودن تکامل نیافته اند . انتخاب طبیعی ، یعنی فرایندی که تکامل را هدایت می کند به این معنی که به اندازه کافی زنده بمانیم . جفت پیدا کنیم ، صاحب فرزندانی شویم . نیروی تکاملی به لذت بردن از زندگی توجهی نداشته اند . اما برای ما مهم است . اگر چه بقای نسل بشر هدف خوبی برای بسیاری از ما است ، با این وجود دلمان می خواهد تا زنده ایم از زندگی خود لذت ببریم .طبق نظر بهترین روانشناس حال حاضر ایران بسیاری از ما انسان ها زندگی را مشکل می بینیم . برخی از افراد با انگیزه تر هستند و می توانند برای زندگی خود کاری کنند اما برخی دیگر پریشان تر از افراد دیگر هستند و نیازمند این هستند که از خدمات روانشناسی فردی استفاده کنند .

برای مقابله با فشار های زندگی چه باید کرد ؟

روانشناس غیر حضوری بیان می کند که توجه آگاهی یکی از اقداماتی است که برای عادات طبیعی دل هل و ذهن ها ، که زندگی را بیش از حد مشکل می کنند ، توجه آگاهی نگرشی به تجربه یا روش خاص برای زندگی ، نوید برای رنج کمتر و زندگی پر معنا و غنی است . این نگرش به وسیله ی هماهنگ شدن با تجربه لحظه به لحظه و آگاهی از عملکرد ذهن در ایجاد اضطراب غیر ضروری ، حاصل می شود . زمانی که ذهن ما در گیر تهاجم دیگران ، یا کسی مایه ی حسادت ما می شود ، تمرین توجه آگاهی کمک می کند که بدانید هیچ موفقیتی دائمی نمی باشد . زمانی که ذهن ما به خاطر سرما یا گرما شکایت می کند ، توجه آگاهی به یادمان می آورد که در واقع این شکایت کردن است که باعث رنج ماست ، نه خود سرما و گرما . زمانی که با بیماری یا مرگ عزیزان خود مواجه می شویم ، توجه آگاهی کمک می کند تا رسم طبیعت را درک کنیم و آن را بپذیریم . در واقع به این روش یاد می گیریم که چگونه برای خود پریشانی می آفرینیم ، و به ما یاد می دهد چگونه عادت های ذهنی دردناک را رها کرده و عادت های ذهنی مفید را جایگزین آن ها کنیم . 

همه ی تمرین ها برای کنار آمدن با مشکلات روانشناختی است ، از نگرانی های روزمره ، نا رضایتی و عادت های روان رنجور گرفته تا مشکلات جدی تر مانند اضطراب ، افسردگی ، سوء مصرف مواد و مسائل وابسته به آن . این تمرین ها برای ارتقای روابط بین فردی مانند روابط عاشقانه ، خانواده و ... و همچنین برای ارتقای احساس خوشبختی مفید هستند ، در حالت کلی ما با دلایل پریشانی مان آگاه می شویم و روشی موثر برای تسکین آن پیشنهاد می کند . 

مقاومت در برابر تغییرات از همان روز های اول زندگی آغاز می شود و در تمام مراحل بعدی ادامه می یابد . مقاومت در برابر تغییرات اجتناب نا پذیر ، نا خشنودی بسیاری برای ما ایجاد می کند گرایش ما در زندگی پیوسته برای کسب لذت و اجتناب از درد است . و هر روز دائما با استرس زندگی می کنیم . بدین گونه ، علاوه بر اجتناب نا پذیری تغییر و فقدان ، با منبع درونی دیگری از درد هیجانی رو به رو هستم . ما همواره تلاش می کنیم که در لحظات لذت بخش بمانیم و از لحظات نا مطلوب اجتناب کنیم . این تنظیم مداوم تجربه ، آرامش کامل و احساس آسودگی و رضایت را بسیار مشکل می کند . و شبیه انسان های ناز پرورده می شویم . تقریبا با همه چیز طوری برخورد می کنیم که گویی زیادی گرم ، سرد ، بزرگ ، کوچک یا زیادی سفت و نرم هستند . اگر به 24 ساعته گذشته خود فکر کنید به چه میزان از زندگی خود لذت دارید ؟

ما انسان ها توانایی بالایی برای استدلال و برنامه ریزی داریم و این توانای ما را قادر می سازد با فکر کردن ، زندگی کنیم. بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه درمان عصبانیت و مدیریت هیجان ها تفکر و برنامه ریزی ، با تمام شگفت انگیزی و مفید بودنشان ، کانون آشفتگی های هیجانی روزانه هستند ، تفکر و برنامه ریزی باعث می شود که نگران آینده باشیم ، افسوس گذشته را بخوریم ، خودمان را با دیگران مقایسه کنیم و همیشه در حال تلاش برای بهتر کردن امور باشیم . همه ی موارد گفته شده رضایت ما از زندگی را دشوار می کند . خلق ما انسان ها بر اساس افکارمان بالا و پایین می شود و فکر کردن بی وقفه باعث می شود که روزی فکر کنیم که بسیار باهوش و جذاب و خواستنی هستیم اما روز دیگر خود را بسیار کند ذهن و زشت تصور کنیم . اگر محتوای فکر بررسی شود متوجه خواهیم شد که بسیاری از آن ها درباره ی گذشته و آینده هستند و ارزوی افزایش لذت و کاهش درد هستند . طبق نظر مشاوران لیست مراکز روانشناسی افکارمان دائما در حال نا خرسند کردن ما می باشد بسیاری از موارد دیگر هستند که باعث می شود زندگی برای ما مشکل به نظر برسد اما اگر خودمان بخواهیم و در جهت آن تلاش کنیم خوشبختی امکان پذیر خواهد بود .