اهمیت مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج را می دانید؟ مشاوره قبل از ازدواج که توسط روان درمانگر ازدواج صورت می گیرد طی چند جلسه از زوجین تست گرفته می شود و هم مصاحبه ی اولیه صورت می گیرد طی چند جلسه از زوجین تست گرفته و زوجین از جهات مختلف مثل خانواده ، مذهب ، شغل ، تحصیلات و بسیاری از موارد دیگر که می تواند در زندگی مسئله ساز شود اگر قبل از ازدواج حل شود .

یعنی شما با مشکلات و اختلاف نظرهای عمیق و مخالفت خانواده وارد رابطه شوید بی شک بعد از گذشت چند ماه شاهد بحث و مشاجره خواهید بود. اما مشاورین ازدواج و متخصصین ازدواج علاوه بر ملاک ها به بررسی شخصیت فردی هم می پردازند. پرداختن به مشاوره ی فردی از طریق تست هایی مثل MMPI  و NEO  ، میلون ، کتل ، نیازها و طرحواره ی یانگ صورت می گیرد که این بستگی به دکتر روانشناس ازدواج دارد که کدامین تست را برگزیند. گاهی ممکن است مشاوران ازدواج دررابطه با زوجی به این نتیجه برسند که نیاز است شما از طریق یک سکستراپ هم مورد سنجش قرار بگیرید . گاهی زوجین مشکلاتی در زمینه ی مسائل جنسی دارند که قطعا بر روی روابط آن ها تاثیر می گذارد .

 

مشاور جنسی هم مثل روانشناس ازدواج هم از طریق مصاحبه و هم تست می تواند مشکلات و اختلالات را ارزیابی و به حل آن کمک کند. بی شک طی تحقیقات صورت گرفته از جانب متخصصان ازدواج و بهترین متخصص مشاوره ازدواج زوجینی که از مشاوره قبل ازدواج  استفاده کرده اند هم مشکلات کمتری را تجربه کرده اند و هم مهارت های ارتباطی را به خوبی در زندگی خود به کار برده اند به طور مثال یکی از مباحث بسیار ارزشمند در روابط بین فردی افراد شناختن انواع نوازش است که باعث می شود به شناخت عمیقی نسبت به خود و دیگران برسند. می توان انواع نوازش ها را به صورت زیر طبقه بندی کرد : کلامی و غیر کلامی ، مثبت و منفی ، شرطی و غیر شرطی .

 

نوازش های کلامی به صورت کلمه و جملات برای ابراز حساسات می تواند باشد و حتی یک سلام توسط شما به همسایه داده می شود و او هم پاسخ می گوید حال اگر همسایه ی شما علاوه بر سلام به شما لبخند بزند و دست تکان دهد نوازش غیرکلامی محسوب می شود . نوازش های غیرکلامی می تواند مثل دست تکان دادن ، سرتکان دادن ، بغل کردن و در آغوش گرفتن باشد . نوازش مثبت نوازشی است که شخص نوازش گیرنده احساس و یک تجربه خوب را پیدا کند و نوازش منفی یک تجربه ی ناخوشایند برای فرد نوازش گیرنده به همراه دارد . به طور مثال اگر همسایه ای که شما به او سلام کردید به جای سلام و لبخند به شما اخم می کرد او یک نوازش منفی غیر کلامی را به کار برده است.

نوازش شرطی به کاری که فرد انجام می دهد مربوط می شود و نوازش غیر شرطی به آنچه که واقعا هستید مربوط می شود به طور مثال به کسی می گویید کاری که انجام دادی بسیار خوب بود نوازش شرطی مثبت است اما اگر به او بگویید چقدر خوبه که من دوستی مثل تو را دارم این یک نوازش غیر شرطی مثبت است. شرطی منفی : من لباس تو را دوست ندارم غیر شرطی منفی : من از تو متنفرم .


 

تمام این موارد که گفته شد بی شک در روابط عاطفی بسیار حائز اهمیت است گاهی افراد از نوازش های کلامی اصلا احساس رضایت نمی کنند و گاهی مخزن نوازش هایشان خواهان نوازش خاصی است. شناخت و کسب مهارت برای ابراز آن ها به شما کمک می کند تا روابط بهتری را تجربه کنید. بسیاری از سوالات مشاوره ازدوج زوجین این است که من او را دوست دارم اما او درک نمی کند . بی شک شما از طریق مشاوره تخصصی ازدواج و روانکاو ازدواج می توانید به نیازها و مهازت های ارتباطی دست پیدا کنید. در مرکز مشاوره تخصصی ازدواج تهرانمی توانید از طریق تست ازدواج و متخصص مشاوره ازدواج به انتخاب همسر مناسب و زندگی بهتر دست پیدا کنید. جهت اطلاع از مشاوران ازدواج و روانپزشک ازدواج انتخاب نو به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید .