طبق مطالعات روانشناسی ازدواج ،  برخی طرز فکر ها در افراد درباره ازدواج ممکن است صدماتی را به همراه داشته باشد و منجر به انتخاب اشتباه شود در این نوع عقاید حرف ها و نظرات دیگران بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر خود شخص ممکن است خانواده یا اطرافیان نیز در این تصمیم اشتباه بر اساس این عقاید غلط تاثیر داشته باشد . به همین دلیل در این مطلب به این باور های اشتباه که دکتر روانشناس ازدواج مرکز مشاوره روانشناسی معرفی کرده ، می پردازیم .

معرفی 4 باور اشتباه در مورد ازدواج طبق نظر مشاور ازدواج چیست ؟

دلیل این که افراد ممکن است در شروع زندگی مشترک و ازدواج خود و انتخاب همسر دچار اشتباه می شوند از همین باور های اشتباه و غیر منطقی سرچشمه می گیرد که روانشناس ازدواج مرکز مشاوره انتخاب نو تعدادی از آن ها را معرفی می کند که عبارت اند از :

 

باور اشتباه اول :

فقط با همسر کامل بدون عیب و ایراد می توان در زندگی مشترک به خوشبختی رسید .

طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج بعضی از افراد به دلیل دید مطلق گرایی یعنی به این صورت که همه چیز را کاملا بد می دانند و یا کاملا خوب می دانند و نمیتوانند حد وسطی قائل شوند یا به دلیل کمال پرستی که به دنبال بهترین و برترین ها هستند و به عبارتی در تلاش برای یافتن شخصی کامل و بی عیب و نقص می باشند و به همین دلیل ممکن است بسیاری از فرصت های مناسب خود را از دست بدهند و نتوانند انتخاب درستی داشته باشند و به دلیل داشتن چنین عقایدی به شکل صحیح و منطقی نمی توانند طرف مقابل را مورد ارزیابی قرار دهند  و با پیدا کردن معایبی آن ها را رد می کنند و حتی ممکن است به این شکل باشد که افراد به دلیل داشتن پیوند عاطفی نا امن و با اعتماد نکردن به دیگران و رابطه شان به دنبال دلایلی هستند تا آن ها را رد کنند . طبق نظر دکتر مشاور ازدواج تشابه زوجین یکی از معیار های اصلی در انتخاب همسر است و باید این موضوع را به خاطر داشت که هر چقدر میزان شباهت ها زیاد باشد مثلا از لحاظ سن ، عقاید ، ارزش ها ، مذهب ، تحصیلات و .... می تواند موفقیت در داشتن ازدواج موفق را رقم یزند زیرا که وجود تفاوت های بسیار بین افراد در زندگی مشترک و زندگی زناشویی آن ها مشکلاتی را به وجود خواهد آورد .

باور اشتباه دوم :

عشق به تنهایی برای ازدواج کافی است .

طبق نظر متخصص روانشناس ازدواج با وجود این که لازمه هر ازدواجی وجود عشق است اما به تنهایی کافی نخواهد بود و نباید فقط به دلیل عشق که حتی خود آن هم ممکن است عشق سالم نباشد و می تواند از جزء  عشق های غیر سالم مانند عشق شهوانی ، وسواسی و .. باشد ، تصمیم به ازدواج گرفت و باید این نکته را به خاطر داشت که برای داشتن ازدواج سالم زیر نظر داشتن معیار های مناسب در انتخاب همسر را مهم تلقی کرد و به دلیل وجود عشق آن ها را نادیده نگرفت .

 

باور اشتباه سوم :

انتخاب همسر به شانس بستگی دارد .

نسبت دادن ازدواج به تقدیر و سرنوشت و شانس کار بسیار اشتباهی است و یک ازدواج صحیح نیازمند تفکر ، استدلال و به عبارتی نیازمند بلوغ عقلی می باشد و ازدواج موفق زمانی می تواند به سر انجام برسد که بتواند با عقل و منطق همسر خود را انتخاب کند .

 

باور اشتباه چهارم :

تضاد بین زوجین موجب بهبود و استحکام ازدواج می شود .

همان طور که قبلا هم اشاره شد هر چه میزان شباهت ها بین دو نفر به میزان بالایی باشد یعنی زوجین از بسیاری جهات با هم تفاهم داشته باشند زندگی موفقی را خواهند داشت اما بالعکس در صورتی که زوجین به میزان بالایی تفاوت و تضاد با یکدیگر باشند در ابتدا ممکن است آسیب رسان به نظر نیاید ولی بعد از مدتی مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد و پایه این رابطه سست خواهد بود و تعارض و دعوای زیادی را در پیش رو خواهند داشت .

مواردی که در بالا گفته شد چند مورد از باور های غلط و اشتباهی بود که بسیاری از مردم به آن اعتقاد دارند و بر اساس همین باور ها زندگی خود را آغاز می کنند و به همین دلیل مشکلاتی را تجربه می کنند .

 

 

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

امروزه با پیشرفت دانش به خصوص بر اساس تحقیقاتی که در روانشناسی و مشاوره قبل از ازدواج  انجام شده و همچنین بر اساس تحقیقات جان گاتمندر راستای عامل موفقیت ازدواج ها زوجین می توانند با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ازدواج مسیر درست در ازدواج را داشته باشند . مشاور قبل ازدواج انتخاب نو مشاوره قبل ازدواج را راهی موثر برای شناخت زوجین از یکدگیر معرفی می کند . به عبارتی زوجین با شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می توانند نسبت به یکدیگر شناخت کافی داشته باشند زیرا که در این جلسات با انجام تست های روانشناسی می توان از ویژگی های شخصیتی ، هوش هیجانی ، مسئولیت پذیری و خود آگاهی و بسیاری از موارد دیگر که در یک ازدواج اهمیت دارند شناسایی می شوند و همچنین زوجین در جلسات مشاوره روانشناسی نسبت به میزان تشابه یکدیگر آگاه می شوند . افراد با استفاده از مشاوره ازدواج می توانند ملاک ها را بشناسند و با دور اندیشی همسر خود را انتخاب کنند به عبارتی مشاوره روانشناسی ازدواج در کلینیک روانشناسی به افراد کمک می کند که زندگی زناشویی آن ها در مسیر بالندگی و رشد قرار می گیرد و بر این اساس می توانند در فرزند پروری و اداره امور زندگی و مهارت های زناشویی نیز مهارت های لازم و مفید را به دست بیاورند .

کلینیک مشاوره انتخاب نو با مدیریت آقای دکتر تابع جماعت و خانم دکتر باقری در لیست بهترین مرکز مشاوره در تخصص خانواده و ازدواج و پیش از ازدواج می باشد و به زوجین در داشتن ازدواج موفق کمک می کنند.