هر نوجوانی با آموختن نکته های آناتومی و فیزیولوژی تولید مثل ، نگرشی هم نسبت به آن پیدا می کند و این نگرش در رفتار جنسی آینده ی او تاثیر خواهد گذاشت . اطلاعات کافی در مورد تولید مثل و مسائل جنسی می تواند از بسیاری مسائل و مشکلات در بزرگسالی بکاهد . هدف از آموزش جنسی این می باشد که نگرش هاس سالم و بیان کردن اطلاعات کافی درباره ی مسائل جنسی برای داشتن بهداشت روانی و سازگاری اجتماعی باشد و اختلال ها و مشکلات روانی که ممکن است به وجود بیاید را کاهش دهد . 

طبق نظر درمانگر اختلال جنسی تمایلات جنسی از زمان کودکی وجود دارد و اما برخی از کودکان نگرش اشتباهی نسبت به آن دارند که از همسالان ، والدین ، و بزرگسالان یاد می گیرند . باید خاطر نشان کرد که نوجوانان به ندرت می توانند درباره ی مسائل جنسی با بزرگتر ها صحبت کنند آموزش جنسی در واقع از سنین پیش دبستانی یعنب حدود 5 سالگی شروع می شود که کودک از والدین خود می پرسد ((بچه ها از کجا می آیند ؟ )) بسیاری از والدین با چنین صحبت هایی نا توان هستند و حتی می کوشند با چنین پرسش هایی مواجه نشوند . بر اساس مطالعات مشاوره تخصصی کودکان در آموزش مسائل جنسی با مشکلاتی رو به رو هستیم که فرایند آموزش به نوجوانان را مشکل آفرین و دشوار می کند . این مشکلات عبارت اند از :

اطلاعات ناقص یا نادرست ، نادیده گرفتن حقایق مربوط به زندگی بسیاری از نوجوانان ،عدم توجه به تفاوت های فرهنگی و اقتصادی ، عدم مشارکت والدین و ... می باشد . 

در این قسمت ما یکی از مسائل مهم نوجوانان را مورد بررسی قرار دادیم و علی رقم اهمیتی که این موضوع دارد بزرگسالان و دست اندر کاران تعلیم و تربیت زمانی با موضوع مسائل جنسی رو به رو می شوند ، از پاسخ خای صریح و روشن به کودکان و نوجوانان خود اکراه دارند . این مسئله به این دلیل است که آموزش جنسی در معرض سیاست های متناقض اجتماعی و ارزش های سردرگم قرار گرفته است . با وجود این ها اطلاعات نوجوانان در مورد مسائل جنسی ناقص است و یکی از دلایل اصلی این موضوع فقدان اطلاعات علمی کافی معلمان در مورد این موضوع و مقاومت والدین در برابر شرکت فرزندانشان در کلاس های آموزش جنسی است . پیامد شرکت در چنین کلاس هایی این است که می توانند اطلاعات نسبتا وسیع و روشنی از مسائل جنسی و مشکلات پیرامون آن پیدا کنند . 

معلمان در کنار والدین نقش حیاتی در آموزش جنسی کودکان و نوجوانان دارند و نحوه ی این آموزش در فرهنگ های مختلف متفاوت است در برخی از فرهنگ ها که سیاست محدود کننده ای نسبت به مسائل جنسی دارند با مشکلاتی رو به رو هستند که خود می تواند سلامت روانی افراد و جامعه را مورد آسیب قرار دهد . طبق نظر مراکز مشاوره شمال تهران در کشور ما الگوهای فرهنگی متفاوتی اجرا می شود و نسبت به مطالعاتی که صورت گرفته متفاوت است و به همین جهت لازم است که پژوهش های متعددی درباره ی مسائل جنسی خاص نوجوانان ایرانی انجام شود . نتایج چنین پژوهش هایی می تواند به درک بهتر مسائل جنسی نوجوانان ایرانی ، شناخت روش های موثر در ایجاد صبر و شکیبایی در برابر تحریکات جنسی ، و بالاخره سیاست گذاری آموزشی مناسب در سطوح مختلف خانواده ، مدرسه و اجتماع منجر می شود . از آن جایی که ارتباط فرهنگی بین کشور ها افزایش یافته است ، پیشنهاد می شود که در پژوهش های آینده مطالعات بین فرهنگی جهت مقایسه ی مسائل جنسی نوجوانان ایرانی با سایر فرهنگ ها نیز صورت پذیرد و می توان شناخت دقیق تری از میزان و چگونگی تاثیر پذیری نوجوانان ایرانی از ارزش ها ، الگو ها و رفتار های جنسی فرهنگ های دیگر به دست آورد .

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم درباره ی این موضوع باید از دوران کودکی با آن ها صحبت کنیم اما برای آشنایی با نحوه ی گفت و گوی صحیح و انتقال اطلاعات در این زمینه بهتر است با شماره روانشناس خوب تماس بگیرید . اما ما در ادامه به توضیح مختصری می پردازیم . در قسمت بالا گفتیم که کودکان از سنین 5 سالگی با سوالاتی در خصوص زمینه ی جنسی شروع می کنند و والدین و بزرگ تر ها نباید در مقابل این پرسش ها واکنش های تند و منفی نشان دهند زیرا کودک را بر آن می دارد که از راه های نا درست دیگری جواب سوال های خود را به دست بیاورد و یا نداشتن اطلاعات کافی در سنین بالاتر مشکلاتی را به وجود می آورد و طبق تحقیقات انجام شده در مشاوره انتخاب همسر خوب  این می تواند در نوجوانی و بزرگسالی و ازدواج و تشکیل خانواده مشکلاتی را به همراه داشته باشد . از این رو والیدن باید بدانند که 

جواب سوالات کودکان را در حد کنجکاویشان بدهند .

یعنی والدین مجبور نیستند همه جزئیات را به کودکان خود مطرح کنند و توضیح مختصر و مفید می تواند برای آن ها کافی باشد چون جواب های سخت و مبهم کودک را گیج و مضطرب خواهد کرد . و باید بدانیم که جوابی که به آن ها می دهیم باید در حد سن کودک و نوجوانشان باشد و بر اساس دوره رشدی آن ها مطرح شود .

طفره نروید .

اگر کودکان از شما سوالات خود را می پرسد باید خوشحال شوید که شما را امن می داند و با شما صادق است پس شما هم باید سعی کنید که پاسخی که می دهید شرایط را همچنان خوبیش ببرد پس آرامش خود را حفظ کنید و بدون این که هیجان و چهره ی شما تغییر کند با کودک خود صحبت کنید.